Kuzey Suriyeli kadınlar 25 Kasım’da alanlara çıktı

 

Kuzey ve Doğu Suriye’nin birçok merkezinde alanlara çıkan kadınlar, gerçekleştirdikleri kitlesel yürüyüşler ile kadına yönelik şiddeti protesto etti.

Kuzey ve Doğu Suriye’nin birçok merkezinde 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında kitlesel yürüyüşler düzenlendi.

Qamışlo

Qamişlo’da binlerce kadın şiddete karşı yürüdü. Enternasyonalist Şehitler Meydanı’nda başlayan yürüyüşte Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın posterleri, Kongreya Star ve YPJ bayrakları taşındı.

Demokratik Özerk Yönetim kurumları, sivil toplum örgütleri ve devrimci genç kadınlarında aralarında bulunduğu binlerce kişinin katıldığı ve Şehit HeysemKuço Stadı’na kadar süren yürüyüşte HPC-Jin (Kadın Toplumsal Savunma Güçleri) ve Asayiş güçleri kortejin güvenliğini sağladı.

Heysem Kuço Stadı’nda Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Foza Yusif konuşma yaptı.

Foza Yusif yaptığı konuşmada, tüm dünyada kadınların katledildiğini, tecavüze uğradığını ve şiddete maruz kaldığını belirterek, “Rojava ve Kuzey Suriye’de devrim kadın öncülüğü ve iradesiyle yürütülüyor. Kuzey Suriyeli kadınlar egemen zihniyet ve DAİŞ çetelerinin vahşice yaptırımlarına maruz kaldılar” dedi.

Foza Yusif devamla; kadınların mücadeleleri sayesinde elde edilen kazanımların kadın düşmanlarına en iyi cevap olduğunu ve kadınların önlerindeki tüm duvarları yıkacaklarını söyledi.

Kadınlar acılarını özgürlük mücadelesine dönüştürdü

Demokratik Özerk Yönetimi Koordinasyonu adına konuşma yapan Neziye Gewriye de tüm dünyada egemen sistemlerin kadınları haklarından mahrum bıraktığını ve köleleştirdiğini ifade ederek, kadınların da yaşadıkları tüm zorlukları ve acıları özgürlüklerini elde etmek için mücadeleye dönüştürdüklerini söyledi.

Kongreya Star üyesi Suad Hesen de yaptığı konuşmada kadına yönelik şiddetin tüm topluma yönelik şiddet olduğunu söyledi.

Jinên Azad a Sosyalist hareketi adında konuşan Beritan Asya da diktaötürTrojillo tarafından katledilen Mirabal kız kardeşlerin mücadelesini selamladı. Rojava ve Kuzey Suriye’deki kadınların şehit Avesta, Arin ve binlerce şehidin mücadelesinin yolundan yürüdüklerini belirterek, şehitlerin DAİŞ çetelerinin barbarlığına ve fazişme karşı sonuna kadar direndiklerini söyledi.

Eylemi halaylarla ve kadınların direniş ve mücadelesini selamlayan sloganlarla sona erdi.

Şehba

Şehba’da ise 25 Kasım etkinlikleri kapsamında Efrîn ve Şehba’dan binlerce kadının katılımıyla yürüyüş düzenlendi. Kadınların yöresel elbise ve renkleri ile katıldığı yürüyüşte, Genç Kadın Birliği, Kongreya Star bayrakları ile birçok pankart taşındı.

Ehdas ilçe yolu üzerinde başlayan yürüyüşte sık sık “Jin, jiyan, azadî” sloganları atıldı. Kadına yönelik şiddete öfkenin haykırıldığı yürüyüş, köy meydanında mitinge dönüştü. Burada konuşan Kongreya Star Yöneticisi Şîraz Hemo, gerçekleştirilen yürüyüşün yoğun saldırılara maruz kalan kadınların sarsılmaz iradesinin göstergesi olduğunu vurguladı.

Eylem, sloganlar eşliğinde sona erdi.

Girê Spî

Fırat Bölgesi’nde kadınlar ise 25 Kasım eylem ve etkinlikleri kapsamında “Önder Apo’nun özgürlüğü kadın özgürlüğüdür” şiarıyla Girê Spî’de yürüyüş düzenledi. Kongreya Star binası önünde başlayan yürüyüşe, Fırat Bölgesi’nden çok sayıda kadın katıldı.

Özgürlük Meydanı’na kadar devam eden yürüyüşte, YPJ bayraklarının yanı sıra Türk devletinin katlettiği Sara Mistefa isimli çocuğun fotoğrafı taşındı.

Özgürlük Meydanı’nda kadınlar adına ortak basın açıklaması okundu.

Basın açıklamasının okunmasının ardından konuşan Girê Spî Özerk Yönetim Eşbaşkanı Hêvîn Îsmaîl, kadınların sergilediği eşsiz direniş ile büyük kazanımlar elde ettiğini söyledi.

Eylem, çekilen halaylarla sona erdi.

25 Kasım 2018

ANHA

Önceki İçerikDüşmeyen, dik duran kadınlara hepinizi teker teker alıştıracağız!
Sonraki İçerik25 Kasım 2016’da Aramızda ayrılan Devrimci önder Fidel Castro’yu Saygıyla anıyoruz