İşçilerden asgari ücret talebi: Ücret görüşmeleri halka açık yürütülsün

Asgari Ücret Tespit Komisyonu masasında işçilerin olmadığı masayı kabul etmediklerini söyleyen Tüm Çalışanlar İçin Sağlık Platformu, asgari ücretin vergi dışı bırakılmasını istedi.

Tüm Çalışanlar İçin Sağlık Platformu, “İnsanca yaşama yetecek asgari ücret ve güvenceli çalışma istiyoruz” başlığıyla Fatih’te bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İstanbul Bölge Müdürlüğü önünde açıklama yaptı. Açıklamada, “İnsanca yaşama yetecek asgari ücret ve güvenceli çalışma istiyoruz” yazılı pankart açılırken, “Asgari değil insanca yaşam” ve ” Milyonlar aç, işsiz işte sizin düzeniniz” sloganları atıldı.

Günü kurtarma

Platform adına açıklama yapan Özge Tuğran, 2020 yılı asgari ücretinin, belirlenmesinden 4-5 ay sonra açlık sınırının altında kaldığına dikkati çekti. Salgının başlamasıyla milyonlarca kişinin işsiz kaldığını ve ücretsiz izin uygulamalarıyla hak gasplarına uğradığını belirten Tuğran, “Birçoğumuz için beslenme ihtiyacı karşılanamayacak hale gelmiştir. Geçinemediğimiz ortadadır. Şu anda birçoğumuzun yaptığı ancak hayatta kalma, günü kurtarma mücadelesidir” dedi.

Salgın fırsatçılığı

Devletin salgını fırsata çevirerek işçilerin kazanılmış haklarını tırpanlanmaya başladığını ifade eden Tuğran, “Her gün çıkarılan torba yasalar ile ucuz iş gücü ve güvencesiz çalıştırılmanın cennetini sermayedarlar için yaratmayı başarmışlardır. İşçi güvenliği ve sağlığı yok sayılmış, pandemi koşullarında işçilere açlık ve hastalık ikilemi dayatılmıştır. Bunun ile beraber her gün birçok işçi-emekçi arkadaşımızı iş cinayetlerinde kaybetmeye devam ediyoruz” diye belirtti.

Salgının faturasını ödemeyeceğiz

Salgının yeniden yükselişe geçmesiyle birlikte işçilere açlık ve hastalık ikileminin dayatmasının da sürdürüldüğünü dile getiren Tuğran, ‘Acı reçete’ ile birlikte yeni yüksek vergiler ve düşük ücretle ekonomik krizin yükünün patronların değil, işçilere yıkılmak istendiğinin doğrudan söylendiğini söyledi. Tuğran, “Krizin faturasını biz ödemeyeceğiz. Bizler diyoruz ki yaşamın asgarisi olmaz insanca bir yaşam için insanca yaşamaya yetecek ücret ve güvenceli çalışma istiyoruz” ifadelerine kullandı.

Tuğran, asgari ücretle ilgili taleplerini şöyle sıraladı:

* İnsanca yaşamaya yetecek asgari ücret ve güvenceli çalışma istiyoruz.

* Asgari ücret AGİ hariç net olarak hesaplansın, vergi dışı bırakılsın, yoksulluk sınırına vergi dilimi kaldırılsın.

* İşsizler için en az asgari ücret kadar geçim ücreti bağlansın.

* Asgari ücret görüşmeleri halka açık yürütülsün.

* Ücretsiz izin kaldırılsın, güvenceli çalışma sağlansın.

* Düşük ücret yüksek vergi politikasından vazgeçilsin ve vergiler sermayedarlar için artırılsın. Karlarına kar katanlar krizin faturasını ödesin.”

7 Aralık 2020

Önceki İçerik130 günlük direniş zaferle sonuçlandı
Sonraki İçerikKendimizi eleştirmeliyiz, örgütsüzlüğü aşmalıyız