HDP gözaltılara ‘Bu bir intikam operasyonu’

‘Kobani eylemleri’ soruşturması: HDP gözaltılara ‘Bu bir intikam operasyonu’ diyerek tepki gösterdi

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 2014’teki “Kobani eylemleriyle” ilgili olarak Ankara merkezli 7 ilde başlatılan operasyonda 82 kişi hakkında gözaltı kararı çıkardı. Bu kişiler arasında HDP’nin eski milletvekilleri, Merkez Yürütme Kurulu üyeleri ve belediye başkanları da var.

Başsavcılık daha sonra 6-8 Ekim Olayları sırasında HDP MYK üyesi, halen de partinin milletvekili olan 7 kişi hakkında, Anayasa’nın 83. Maddesi gereği aynı soruşturma kapsamında milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılması talebiyle fezleke düzenleneceğini açıkladı.

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, gözaltı kararı sonrası yaptığı açıklamada, “Bu bir intikam operasyonudur” dedi ve 6-8 Ekim olaylarının sorumlusunun partisi olmadığını söyledi. Muhalefete “anti faşist bloka destek” çağrısı yapan Sancar, iktidarın HDP’den korktuğunu savundu ve “Kaybettikçe saldırıyorlar, saldırdıkça daha fazla kaybediyorlar” diye konuştu.

HDP’li Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen ile eski HDP milletvekilleri Ayla Akat Ata, Sırrı Süreyya Önder, Altan Tan, Nazmi Gür, Emine Beyza Üstün, Emine Ayna ve MYK üyesi Alp Altınörs’ün de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Sırrı Süreyya Önder’in, Aksaray’da kaldığı bir otelde terörle mücadele şubesi ekipleri tarafından gözaltına alındığı bildirildi.

25 Eylül 2020

Önceki İçerikKürt halkına saldırı tüm insanlığa saldırıdır  
Sonraki İçerikTasfiye