HBDH: 15 Ağustos Kürt toplumunun yeniden doğuşunu sağladı

 

15 Ağustos Kürt toplumunun yeniden doğuşunu sağlamış, halkın örgütlenmesi, eyleme geçmesi, bilinçlenip kendini savunması noktasında önemli gelişmelere vesile olmuştur.

 

12 Eylül askeri faşist cuntasına karşı silahlı direnişin geliştirilmesinde 15 Ağustos hamlesi tarihi bir role sahip olmuştur. Halklarımızın faşizme karşı tekrar ayağa kalkıp mücadele etmesinde öncü bir eylem olmuş, direniş ve mücadele umudunu yeniden yeşertmiştir.

 

Kürt halkı tarih boyunca sömürgeci-faşist güçler tarafından hep baskı ve zulme tabii tutulmuş, tedip, tenkil operasyonları ile imha edilmek ve tarih sahnesinden silinmek istenmiştir. Kültürel soykırım fiziki soykırıma kadar varmıştır. Kürt halkı kültürel, siyasal, toplumsal ve ekonomik olarak baskı altına alınmış, savunmasız bırakılıp sömürgeci- faşist diktatörlük tarafından eritilmek istenmiştir.

 

İşte 15 Ağustos 1984 hamlesi bu soykırım politikalarını boşa çıkarıp ulusal dirilişi sağlamada tam bir milat rolü oynamıştır. İlk kurşun olarak tanımlanabilecek bu hamle sömürgeci zihniyeti ve ruh halini kırmış, toplumun üzerindeki ölü toprağı kaldırmış, faşizme karşı direnişi güçlendirmiş ve böylece yeni bir mücadele dönemini başlatmıştır.

 

15 Ağustos Kürt toplumunun yeniden doğuşunu sağlamış, halkın örgütlenmesi, eyleme geçmesi, bilinçlenip kendini savunması noktasında önemli gelişmelere vesile olmuştur. Mücadele eden, ulusal-toplumsal haklarını direnerek, örgütlenerek kazanmaya çalışan yeni bir toplumsal gerçeklik yaratmış, yeni bir direniş kültürünün boy vermesini sağlamıştır.

 

Halklarımızın, devrimci-demokratik tüm kesimlerin 15 Ağustos hamlesinden aldığı güç ve birikim oldukça fazladır. Bugün AKP-MHP faşizmine karşı savaşta başarılı olmak, mücadele etmek 15 Ağustos direniş ruhunu yaşamak ve büyütmek ile mümkündür. Her türlü pasif, edilgen ürkek ruh halini aşmak, mücadeleyi daha keskin ve sonuç alıcı kılmak için 15 Ağustos devrimci bir miras bırakmıştır. Bu devrimci mirası korumak, sahip çıkmak ve yaygınlaştırmak bizler için önemli olmaktadır.

 

15 Ağustos’un yıldönümünde tüm devrimci-demokratik kesimleri 15 Ağustos direniş ruhu ile AKP-MHP faşizmine karşı mücadele etmeye, direnişi büyütmeye, düşmandan hesap sormaya çağırıyoruz. Herkesi faşizme karşı daha fazla birlik ve dayanışma içinde olmaya davet ediyoruz.

 

Kürt halkının ulusal direniş bayramı olan 15 Ağustos’u kutluyor, tüm mücadele şehitlerini saygı ile anıyoruz.

 

HALKLARIN BİRLEŞİK DEVRİM HAREKETİ

16 Ağustos 2017

 

Önceki İçerikSiper Yoldaşımız Orhan Yoldaş Ölümsüzdür
Sonraki İçerikRTE’NİN TEK TİPLEŞTİRME POLİTİKALARI ZİNDANLARDA YENİLECEKTİR