‘’Daha fazla hareket için durma’’

Almanya Verdi sendikası, Cuma günü yerel toplu taşıma araçlarında (ÖPNV) tüm gün süren uyarı greviyle Federal Cumhuriyetin büyük bir bölümünü durma noktasına getirdi. Çalışanlar, endüstriyel eylemlerinde iklim koruma örgütü Fridays for Future’dan 60 yerel grup tarafından desteklendi. Aktivistler, “Birlikte seyahat ediyoruz” sloganı altında toplu taşıma hizmetlerinin 2030 yılına kadar iki katına çıkarılması için bir imza kampanyası geliştirmek üzere Verdi ile birlikte çalıştı. İttifakın eylem çağrısı, yerel taşımacılığın “herkes için sosyal ve iklim dostu hareketliliğin kalbi” olduğunu ilan ediyor.

İklim hareketinin, sendikaların ve yerel ulaştırma işçilerinin geçen yıl test edilen ilerici eylem birliği görünüşe göre kendisini pekiştirmeyi başarmış. İklim adaleti hareketi “Ende Gelände” de Cuma günü grev ve gösterilere destek çağrısında bulundu. jW tarafından sorulan Katja Barthold, Weimar’da ortak bir gösteride yaklaşık 200 grevcinin 80 iklim aktivisti tarafından desteklendiğini vurguladı. “Hedeflerimizi ve taleplerimizi de geniş çapta ilettik. Verdi Thüringen sendika sekreteri, iş anlaşmazlıklarına odaklanarak, “Grev öncesinde ve grev gününde ‘Otobüs gelmiyor’dan daha belirgin bir şey olmalı” dedi.

Tren makinistleri tarafından mevcut GDL grevinin ve havacılık güvenlik güçlerinin Perşembe günü Verdi grevlerinin başlamasının ardından toplu taşıma eylemleri, birkaç hafta içinde nüfusun büyük bir bölümünü etkileyen ülke çapındaki üçüncü ulaştırma işçileri greviydi. Kuzey Ren-Vestfalya Belediye İşverenleri Birliği’nden ARD “Tagesschau”ya konuşan Bernhard Langenbrinck’in “tamamen abartılı” olması beklenen karardı. Verdi, 15 federal eyalette, endüstriyel eylem yoluyla ülke çapında yaklaşık 90.000 yerel ulaşım çalışanının genel koşullarını iyileştirmek istiyor. Ağırlıklar bölgesel olarak değişmektedir.

Mart ayından itibaren Saksonya’daki toplu taşıma çalışanları Thüringen’deki meslektaşlarından yaklaşık 400 Euro daha fazla kazanacak. Verdi yaptığı açıklamada, bu farkın “kamu sektöründeki benzer çalışanlarla karşılaştırıldığında bile kabul edilemez” olduğunu açıkladı. Sendikacı Barthold, jW’ye birçok kişinin orada daha fazla kazanabileceği veya en azından daha rahat çalışabileceği için kariyer değiştireceğini söyledi. “Birçok genç meslektaşımız da bize şunu söylüyor: ‘Burada sonsuza kadar kalmayacağım.'” Toplu taşımacılığın geleceği açısından, özellikle de yaygınlaşması açısından ölümcül bir gelişme.

Peter Büddicker, o gün jW ile yaptığı röportajda, ücret tazminatı ile çalışma saatlerinin azaltılması ve çalışanlar için daha uzun dinlenme ve tatil sürelerinin yanı sıra, “genel olarak daha fazla federal katılımla toplu taşımanın farklı finansmanına da ihtiyaç duyulduğunu” talep etti. Grevden, Verdi NRW’nin ulaştırma departmanı eyalet başkanı, Bundeswehr için “özel bir fona” hızlı ve kolay bir şekilde karar verildiğini söyledi. Ancak “borç freni” gerekli yatırımları kısıtlıyor ve iyileştirmeleri zorlaştırıyor. “Çünkü her zaman torunlarımıza bir borç dağı bırakacağımız iddiası öne sürülüyor: Böyle devam ederse arkamızda köhne bir ülke bırakacağız, buna kimsenin ihtiyacı yok.”

Yerel ulaştırma çalışanlarının yaklaşık üçte biri ile Kuzey Ren-Vestfalya, özellikle şirketlerin ve nüfusun sosyal hareketlilik geçişine yönelik baskısını artırabilir. “Birlikte Biniyoruz” ittifakı, 1 Mart’ta Almanya genelinde toplanan imzaları federal politikacılara devretmek istiyor. Barthold, Ulaştırma Bakanları Konferansı’nın 2019’da yerel taşımacılığı güçlendirme kararı aldığını kaydetti. “Neredeyse beş yıl sonra, onlara bunu bir kez daha vurgulayarak hatırlatmamız gerekiyor.”

Devrimci cephe çevri; junge Welt (https://www.jungewelt.de)

Önceki İçerikYerel seçimlerde halkın, emeğin, devrimin çıkarlarını savunacağız!
Sonraki İçerikHatay Depremzede Derneği: Biz sadece ölmedik, öldürüldük de…