Avrupa’da binlerce kişi AKP ve DAİŞ faşizmine karşı yürüyor

Köln’de binlerce kişi AKP ve DAİŞ faşizmine karşı yürüyor

Almanya’nın Köln kentinde binlerce kişi, “AKP-DAİŞ faşizmine geçit yok” ve “Savaşa hayır” sloganlarıyla yürüdü.

AKP’nin savaş politikası kapsamında uyguladığı Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik tecridi, Medya Savunma Alanları’na yönelik saldırıları, siyasi soykırım operasyonlarını ve DAİŞ’i protesto etmek için Kürdistanlılar sabahın erken saatlerinde Ebertplatz Meydanı’nda toplandı.


Birçok sivil toplum örgütü, Alman siyasi partileri ile sendikalar da katıldı.
Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın büyük posterlerini, YPG, PYD, TJKE bayraklarını taşıyan kitle, sık sık’ Biji Berxwedana Kobanê”, “Biji Serok Apo” ve “Kürdistan faşizme mezar olacak” sloganları atarak, uluslararası kamuoyunu Kürdistan’da yaşanan katliamları kınamaya çağırdı.

ERDOĞAN’A: O KOLTUKTA RAHAT OTURAMAYACAKSIN!

Eylemde yapılan konuşmalarda, Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seslenilerek, “Bizler var olduğumuz sürece sen o koltukta rahat oturamayacaksın. Çocuklarımızın hesabını sormak için ellerimiz yakanda olacak. Mutlaka hesabını soracağız” denildi.
AKP hükümetinin YPG/YPJ cenazelerini günlerce sınırda bekletmesini de eylemde kınandı.

Brüksel’de AKP protestosu

Belçika’nın başkenti Brüksel’de dört parça Kürdistan’dan Kürdistanlılar, Türkiyeli ve Belçikalıların katılımı ile gerçekleşen mitingde AKP’nin savaş politikaları protesto edildi.

AKP’nin savaş politikaları Avrupa’da protesto ediliyor. Belçika’nın başkenti Brüksel’de dört parça Kürdistan’dan Kürdistanlılar, Türkiyeli ve Belçikalıların katılımı ile gerçekleşen mitingde AKP’nin savaş politikaları protesto edildi.

Merkez Garı önünde yapılan eyleme, Ermenileri, Asuriler, Belçikalılar, Türkiyeli sol örgütler, hukukçular ve savaş karşıtları da katıldı.

KNK, HDP, YNK, Goran, Komeli İslami, PYD ve PJAK da eyleme destek verenler arasında yer aldı.

AKP’nin savaş politikasına tepki gösterilen eylemde, “Savaşa hayır” ve “Avrupa neredesin? Türkiye bizi öldürüyor” şeklinde sloganlar atıldı. Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler’i Türkiye’nin bu saldırgan politikasına karşı harekete geçmeye çağırdı.

Mitingde yapılan açıklamada, Erdoğan’ın bu kirli savaşı yürütmesine izin vermeyeceklerinin altı çizildi.

KCK Yürütme Konseyi Üyesi Zübeyir Aydar da yaptığı konuşmada, Erdoğan’ın ateşkesi ve barış sürecini bozduğunu belirtti.

“Barış istemeyenler onlardır. Kendi iktidarlarını korumak için savaşan onlardır” diyen Aydar,  “Biz barışa hazırız ama onların saldırılarına karşı da sonuna kadar direneceğiz” diye konuştu.

KNK Eşbaşkanı Tahir Kemalizade, Federal Kürdistan Bölgesi hükümetini, AKP’nin yürüttüğü bu savaş karşısında rolünü oynamaya çağırdı.

Kopenhag’da yüzlerce kişi AKP faşizmine karşı yürüdü

Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da bir araya gelen yüzlerce kişi AKP faşizmine karşı yürüdü.

Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da bir araya gelen yüzlerce kişi AKP faşizmine karşı yürüdü.

Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da Danimarka Kürt Toplum Merkezi öncülüğünde, Türk ordusunun Medya Savunma Alanları ve sivillere yönelik saldırısı ve Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit protesto edildi.

Erdoğan ve devletinin tüm Kürt ve Kürdistanlılara yönelik topyekün savaşına karşı  
“Savaşa hayır barış hemen şimdi” demek için bugün saat 13:00’te Kopenhag’ta bir protesto yürüyüşü düzenlendi.

Türk devleti Kürt halkına yönelik saldırıları ve Kürtleri inkar ve imha politikalarında ısrar edildiğini vurgulanan eylemde söz alan Danimarka Kürt Dostluk Derneği Üyesi Annette Mørk imha edilenler Kürtler iken aynı Kürtler’in Avrupa’nın ve ABD’nin terör listesinde olmasına anlam veremediklerini belirtti. Gerçekleştirdiği saldırılarla asıl teröristin Türkiye devleti olduğuna vurgu yapan Mørk, Danimarka’da yasayan tüm duyarlı yurttaşları Kürtlere sahip çıkmaya ve onlarla dayanışmaya çağırdı. 

7 Haziran seçim sonuçlarını bir türlü kabullenmeyen Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP hükümeti Kürt halkına yönelik topyekün bir savaş kararı aldığını da ekleyen Annette Mørk, Avrupa Komisyonun son bildirgede Türkiye’nin savaş suçuna ortak olduğunu vurguladı. Mørk, karanlık kontraları tarafından yürürlüğe koyduğunu da sözlerine ekledi.

Danimarka Kürt Toplum Merkezi Federasyonu (FEY-KURD) adına açıklama yapan İbrahim Benli; Türk ordusunun Medya Savunma Alanlarına yapılan saldırılar devam ederken bununla birlikte Zergele’de sivilleri yönelik bombardımanlarında 8 sivil yaşamını yitirdiğini, bu katliamlarla yetinmeyen Erdoğan ve AKP hükümeti dünde Silopi’de de halka yönelik açıkça saldırı gerçekleştirdiğini aktardı.

Danimarka Kürt Toplum Merkezi Eşbaskanı Feti Baran ise yaptığı konuşmada Silopi’deki saldırılara dikkate çekerek, 3 Kürdün katledildiğini ve onlarca Kürdün ve onlara yardım etmek isteyen sağlık görevlisinin yaralandığını ve de o da yetmezmiş gibi Kürtlerin evlerinin ateşe verildiğini belirtti.

Kürt halkı üzerinde 90’lı yılların zulüm ve şiddetini uygulayan AKP hükümetinin bununla birlikte kesintisiz siyasi soykırım, gözaltıları ve tutuklamalarla Kürt halkına karşı yeni bir gözdağı vermek istediğini ve yürüttüğü savaşı yeni bir aşamaya taşımak istediklerini ortaya koyduğunu da söyleyen Baran, “AKP hükümeti bu savaş konsepti ile birlikte Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerinde de bu anlamda tecrit uygulamaya devam ederek barışa yeniden bir darbe vurarak savaşta ısrar etmeye devam etmektedir. Hükümetin Önderliğimiz üzerinde sürdürdüğü tecrit halkımıza karşı bir tehdit olarak sürülmesini kabul etmeyeceğimizi bilmelidir” diye konuştu.

Yüzlerce Kürdün ve dostlarının katılımıyla gerçekleşen yürüyüşe PKK, KCK, PYD, PJAK bayraklarının yanı sıra Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın posterlerinin taşındığı mitingde, sık sık “Biji Serok Apo”, “Biji Berxwedana YPJ u YPG” , “Terörist Türkiye ” ve “Katil Erdoğan ” sloganları atıldı.

Fransa’da AKP protesto edildi

Fransa’da binler “Türk devletinin gözaltı, kanlı operasyon ve izolasyonuna son” çağrısıyla Paris’te Kürdistanlılar ve Fransız sol hareketler bir yürüyüş gerçekleştirdi.

Fransa Demokratik Kürt Konseyi (CDK-F), Fransız Komünist Partisi, Sol Parti, Antikapitalist Parti, ATİK, ACTİT, Kürt Kadın Hareketi, Ermeni Konseyi, Tamil Ellam, FEDA ve CİK’in çağrısıyla “Türk devletinin gözaltı, kanlı operasyon ve izolasyonuna son” çağrısıyla Paris’te Kürdistanlılar ve Fransız sol hareketler bir yürüyüş gerçekleştirdi.

Republique Chatelet arasında yapılan yürüyüş için Kürdistanlılar ve çok sayıda Fransız sol hareket Republique Meydanı’da saat 16.00’da bir araya geldi. Fransız Sol Parti Avrupa Parlamentosu milletvekili Jean Luc Melenchon ve çok sayıda Sol Parti, NPA, Fransız Komünist Parti, MRAP, Fransa Kürdistan Dayanışma Derneği yöneticisi eylemde hazır bulundu.

“Türk devletinin gözaltı, kanlı operasyon ve izolasyonuna son” pankartıyla saat 16.30’da başlayan yürüyüş boyunca “tecride, kanlı operasyonlara son”, “Öcalan’a özgürlük”, “Kürdistan, Rojava direniyor”, “Katil Erdoğan” sloganları susmadı.

Eylemde, Suruç ve son dönemde yaşanan katliamlarda yaşamını yitirenlerin fotoğraflarının yanı sıra çok sayıda Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın flamaları taşındı. 

Yüzlerce Kürdistanlı, Türkiyeli devrimci örgüt, Fransız sol hareketi taraftarının katılım sağladığı yürüyüş kolu 17.30’da Chatelet Meytanı’na ulaştı. Burada Silopi, Medya Savunma Alanları’da son dönemde şehit düşenlerin şahsında tüm şehitler için bir dakikalık saygı duruşu yapıldı. Eyleme imza koyan tüm kurumlar adına okunan mesajda, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin derhal son bulması, operasyonların durması ve Kürt halkı üzerindeki siyasi soykırım operasyonlarına son verilmesi istendi.

Eylemde ilk konuşmacı KCD-E Eşbaşkanı Murat Ceylan oldu. Ceylan, Türk halkı üzerinde Kürt halk önderi Abdullah Öcalan’a uygulanan tecritle bir şantaj politikası izlendiğinin altını çizerken bu katliamcı, şantaj ve kirli siyasetten derhal vazgeçilmesi gerektiğini ifade etti. Kürt halkının Kürdistan coğrafyasında sömürgeci güçlerin tüm baskı ve soykırım politikalarının son bulmasına kadar mücadelesinin devam edeceğini, baskı ve katliamlar karşısında Kürt halkının yılmayacağının altını çizen Ceylan, “Arınç, Avrupa’da Kürtlerin ‘katil Erdoğan’ sloganından rahatsız olduğunu yazdı gazeteler. Arınç şunu bilmeli, kendisini unutmadık. Buradan sesleniyoruz katilsiniz, Kürt halkının, devrimci ve demokratların kanı var elinizde” dedi.

Fransa Kürdistan Dayanışma Derneği adına konuşan Sylvie Jan ise “dün olduğu gibi tüm baskı politikaları karşısında Kürt halkının yanında olmaya devam edeceğiz” dedi. Sol Parti, Komünist Parti, NPA adına yapılan kısa konuşmalarda da operasyonların derhal son bulması, Öcalan’a özgürlük ve müzakerelerin derhal başlatılması çağrısı yinelendi. 

Eylem saat 18.30’da konuşmaların ardından atılan sloganlarla son buldu

 

Hollanda’da yüzlerce kişi AKP faşizmine karşı yürüdü

Hollanda’nin baskenti Amsterdam’da 3 gun suren bir cadir eylemiyle savas ve AKP protesto edildi. Ayni surecte Cumartesi gunu de Lahey/Den Haag kentinde’de bir oturma eylemi gerceklestirildi. Her iki eyleme de sol gruplar ve dernekler de destek verdi. 

Eylemde, Suruç ve son dönemde yaşanan katliamlarda yaşamını yitirenlerin fotoğraflarının yanı sıra çok sayıda Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın flamaları taşındı. Pek cok orgutun bayraklari da eylemde yerini aldi. 

Yüzlerce Kürdün ve dostlarının katılımıyla gerçekleşen yürüyüşe PKK, KCK, PYD, PJAK bayraklarının yanı sıra Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın posterlerinin taşındığı mitingde, sık sık “Biji Serok Apo”, “Biji Berxwedana YPJ u YPG” , “Terörist Türkiye ” ve “Katil Erdoğan ” sloganları atıldı.

 

Önceki İçerikVan’da on binler savaşa karşı barışı haykırdı
Sonraki İçerikDevrimci Karargah: Katliamların hesabını soracağız