26. yılında Gazi katliamı protesto edildi

AAGazi

Gazi Mahallesi’nde 26 yıl önce gerçekleştirilen ve 22 kişinin öldüğü katliamın yıl dönümünde protesto yürüyüşü düzenlendi. 12 Mart Platformunun çağrısıyla Gazi Cemevi’nde buluşan binlerce kişi, düzenlediği yürüyüşle katliamı protesto etti.

“Gazi’den Ümraniye’ye adalet istiyoruz” yazılı pankartın açıldığı yürüyüşte, yaşamını yitirenlerin fotoğraflarının bulunduğu dövizler taşındı. Yürüyüşte sık sık  “Anaların öfkesi katilleri boğacak”, “Gazi şehitleri ölümsüzdür”, “Gazi’de düşene dövüşene bir selam” sloganları atıldı.

KARANFİLLER BIRAKILDI

Yürüyüşte, yaşamını yitirenlerin isimleri okunarak, hep bir ağızdan “Yaşıyor” sesleri yükseldi. Yürüyüş boyunca helikopter, zırhlı araçlar ve TOMA ile kitle takip edildi. Binler, daha sonra katliamın yaşandığı eski PTT binası önüne karanfil bırakarak, yaşamını yitirenleri andı.

‘KATİLLER CEZALANDIRILMADI’

Ardından yapılan açıklamada 12 Mart Platformu adına konuşan katledilen Dilek Şimşek’in kardeşi Erkan Şimşek, Gazi Mahallesi’nin bu saldırılara alışık olduğunu belirterek, “Katliam tüm halklaraydı. Katiller ellerini kollarını sallayarak ortadan kayboldular, fakat Gazi’nin öfkesi her yıl sokaklara taştı. Bulunduğumuz bu yerde onlarca kişi katledilmiş, yüzlerce yurttaş yaralanmıştır. Katliam bu denli açıkken, katiller cezalandırılmadı. Katilleri iktidar değil, halk cezalandıracak” dedi.

Ardından Gazi Mezarlığı’na yürüyen kitle, yaşamını yitirenleri mezarı başında andı.

12 Mart 2021

Önceki İçerik“YUNANİSTAN İÇ SAVAŞINDA DİRENEN KADINLAR”
Sonraki İçerik50 yıldır süren cunta