2019 NEWROZU ÖZGÜRLÜĞE OLAN İNANCIN ÇOŞKUSUYLA KUTLANDI

Leyla Güven öncülüğünde başlatılan açlık grevleri direnişi, tecriti kıralım faşizmi yıkalım’’ ve Zülküf Gezen’in fedai eylemi ile direnişi büyütmesi ile birlikte halklarımız 2019 Newroz’unu direnişle karşıladı. Ve bir kez daha başta Kürt halkı olmak üzere halklarımız faşizme “yılmadık, teslim olmadık, direne direne kazanacağız” mesajını verdi. Faşizmin tüm saldırıları ve ülkeyi terk edin tehditleri, ırkçı şoven saldırılarına rağmen öfke ve kararlılık meydanları doldurdu. Faşist Türk devletinin genel politikalarına ve kayyumlarına hayır mesajı güçlü bir şekilde verildi.

2019 Newrozu direniş ve zaferle karşılandı. Dünyayı karanlığa gömmek isteyen karanlık yüzlü DAİŞ çetesinin elinde ki son toprak parçası olan Baxoz’un da alınması ve ağır yenilgi yaşatılmasının zaferiydi.

Başta dört parça Kürdistan olmak üzere Türkiye’nin birçok yerinde ve Avrupa’nın yanısıra, Kürt halkının bulunduğu her yerde 2019 Newrozu yüz binlerin katılımı ve büyük bir coşkuyla kutlandı.

Şimdi görev açlık grevleri direnişlerini fedai kahraman Zülküf Gezen’in şehadeti ve halklarımızın Newroz da ortaya koyduğu kararlılığı zafere taşımaya, ona layık bir hat ortaya koymaktır. Çok şey söylemeye gerek yok halklarımız “özgürlük” diyor. O zaman özgürlük talebi çerçevesinde birlik olma, mücadeleyi yükseltme ve faşizmi tarihin çöplüğüne yollamaktır.

Kürdistan ve Türkiye metropollerinden Newroz kutlamaları;

Amed‘de yüz binlerin katıldığı Newroz kutlamasında tecridi ve AKP faşizmini kırma mesajları verildi. Amed’de “Mutlaka kazanacağız, tecridi kıracağız” şiarıyla gerçekleştirilen ve yüz binlerin katıldığı Newroz kutlamasında konuşan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Mehmet Arslan, “AKP’nin tecrit politikası yüzünden şu an Kürtlerin evlatları bedenlerini ölüme yatırmışlar. Türkiye devletinin kendi yasa ve kanunlarını uygulaması için. Kürtlerin evlatları bu Newroz’da halaya durması gerekirken, özgürlük şarkıları söylemesi gerekirken, Kürtler zindanlarda, Amed’de, Serhat’ta, dört parça Kürdistan’da direniyor” dedi.

BULDAN: BU ATEŞ GELECEĞİN IŞIĞI OLACAK

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, tecridin sonlandırılması için mesajlar verdi. 

Buldan’ın konuşması şöyle: “Değerli halkımız Newroz’unuz kutlu olsun. Sevgili kadınlar, gençler, yurt içinden, yurt dışından Newroz’u kutlamak üzere Amed’e gelen misafirler hepinizi sevgiyle selamlıyorum. Buradan dünyanın dört bir yanındaki bütün Kürtlerin, Ortadoğu halklarının Newroz’unu kutluyorum. Sesimizin ulaştığı bütün yoldaşlara, Selahattin Demirtaş’a, Figen Yüksekdağ’a, Gültan Kışanak’a, İdris Baluken’e, Sırrı Süreyya Önder’e, zulme karşı direnenlere selam olsun. Kawa’nın direnişinden alev alan Newroz ateşi, Leyla’nın ve yoldaşlarının direniş ile harlanıyor, büyüyor. Bugün 134 gündür bedenini açlığa yatıran Leyla Güven’e selam olsun. Nasır Yağız’a, Sebahat Tuncel’e, Selma Irmak’a, zindanlarda ve dışarda bedenlerini açlığa yatıran bütün yoldaşlarımıza selam olsun. Bu Newroz sizindir. Büyüttüğünüz ateş geleceğe ışıktır. 

‘AMED TARİH YAZIYOR’ 

Yaşatmak için kendi yaşamını feda eden Zülküf Gezen’in anısı önünde saygı ve minnetle eğiliyorum. Zülküf Gezen’e, Kemal Kurkut’ta, Mazlum Doğan’a, yaşam, barış ve çözüm kazanacak. Bugün açlık grevindeki arkadaşlarımızın taleplerini, yoldaşlarımızın sesini işitmeyenler artık duyun bu çığlığı. Bu meydanda bu haklı talebe milyonlar ses veriyor. Dünyanın dört bir yanında bu sesi yükseltiyorlar. Yoldaşlarımızın talebi bizim talebimizdir. Onları yaşatmak boynumuzun borcudur. Amed bir kez daha tarih yazıyor.  

‘BİZDE CESARET VAR!’

Biz barış partisiyiz. Savaş kolaydır, barış yürek ister. Bizde de halkımızda da yürek de var, cesaret de var. Amed halkında yürek de var, cesaret de var. Bu ülkeyi karanlığın esiri yapmalarına asla izin vermeyeceğiz. Newroz ateşi bu karanlığı aydınlatacaktır. Amed meydanı milyonların şahitliğinde bir gün mutlaka tekrar çözüme tanıklık edecektir. Barışı mutlaka gerçekleştirecektir. Sizlere güveniyoruz, barışa, demokrasiye, özgürlüklere olan inancımız ile birlikte Newroz’un dünya halklarına kutlu olmasını diliyoruz. Mutlaka kazanacağız, mutlaka kazanacağız. Bir kez daha hepinizin Newroz’unu yürekten kutluyorum. Newroz’u sevgili Leyla Güven’e armağan ediyorum.”

Buldan’ın konuşması sık sık “Bijî Serok Apo” sloganıyla kesildi.

Tatvan Newrozu’ndan mesaj: Tecrit hemen kalkmalı!

Tatvan’da binlerce kişi Newroz’da bir araya geldi. Kutlamada direnişçiler selamlandı, tecride karşı mesajlar verildi.

Tatvan; Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Bitlis’in Tatvan ilçesinde düzenlediği Newroz kutlamasında bir araya gelen binler, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a tecride karşı açlık grevi yürüten eylemcileri selamladı. Fuar Alanı’nda düzenlenen ve HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, Bitlis Milletvekili Mahmut Celadet Gaydalı, HDP’li yönetici ve belediye eşbaşkan adaylarının katıldığı kutlamada binler, hep bir ağızdan “Bijî berxwedana zindana” ve “Bijî Serok Apo”, “Bê Serok jiyan nabe” sloganları attı.

HDP ilçe eşbaşkanları Başkanları Burak Ballıoğlu ve Aygun Akdeniz kitleyi selamladı. HDP’nin rehin tutulan eş genel başkanı Selahattin Demirtaş’ın mesajının okunmasının ardından HDP Tatvan Belediyesi eşbaşkan adayları halkı selamladı. 

‘NEWROZ ATEŞİNİ KİMSE SÖNDÜREMEZ!’

HDP Milletvekili Mahmut Çelalet Gaydalı, ilçe kaymakamının Newroz ateşinin yakılmasına engel olmak istemesine tepki göstererek, “Newroz ateşini kimse söndüremez. Newroz ateşimizi söndürmek için gönderdiğiniz TOMA’lar gitsin de halkın mutfağına düşen ateşi söndürsünler. Ülkede işsizlik ve yoksulluk oranları almış başını gidiyor. Bu oranlar seçimlerden sonra daha da artacak” diye konuştu. 

Gaydalı, “Leyla Güven ile binlerce kardeşimiz bugün açlık grevinde. Adaletin sağlanması, kendi hukuklarına uymaları isteniyor. Ama hükümet üç maymunu oynuyor” dedi.  

Beştaş, baskıların geri adım attırmak yerine daha da güçlendirdiğini söyledi. 

Newroz kutlaması Hozan Arhat’ın seslendirdiği parçalar eşliğinde çekilen halaylarla devam etti. 

Urfa; Urfa’da halk yasak ve engel dinlemedi

Urfa’da polisin engellemeleri, tehditleri ve gerçekleştirdiği gözaltılara rağmen Newroz kutlamaları coşkulu bir şekilde kutlandı.

Urfa’daki Newroz 11 Nisan Stadyumu önünde düzenlendi. Kutlamaya binlerce kişi katıldı.

Polis kitlenin akışını engellemek için bir çok yolu trafiğe kapattı, yoğun tedbirler aldı. Saat 10.00’da başlaması öngörülen kutlama, polisin engellemeleri nedeniyle bir saat geç başladı.

KÜRTÇE PANKARTLARA EL KONULDU

Alana Kürtçe asılan “Newroz pîroz be” pankartının da aralarında olduğu tüm Kürtçe pankartlar yasak olduğu gerekçesiyle polis tarafından kaldırıldı.

Alanda sadece Türkçe “Newroz barış ve özgürlüktür” ve Kürtçe, Türkçe ve Kirmanckî “Mutlaka kazanacağız” pankartı kaldı.

Kutlama alanına girenlerin bir kısmı Genel Bilgi Taraması’na (GBT) tabi tutuldu. Kimliği olmayan, 15 yaşından küçük olan ve yanında bir yakını olmayanlar alana alınmadı. Polis, parfüm, çakmak ve sarı kırmızı flamaların da alana girişini yasakladı. Çocukların alana alınmayışını eleştiren gençler, polisler tarafından darp edildi.

Tüm baskılara rağmen renkli görüntülerin yaşandığı Newroz alanında, kadınların zılgıtları dinmedi.

Polisin baskıları kutlamalar sırasında da durmadı. Sivil polisler, Fatma Çakmak adındaki bir kadını halaydan çıkarıp gözaltına aldı.

Ancak gözaltılara rağmen kitle, “Bijî Berxwedana Zindanan”, “Bijî Kürdistan” sloganlarını attı.

Newroz kutlaması Kürt sanatçı Xelim Ömeri’nin ezgileri ve çekilen halaylar ile son buldu.

Şırnak ve ilçelerinde on binlerin katılımıyla Newroz kutlandı

Şırnak merkez ile Uludere ve İdil ilçelerinde on binlerin katılımı ile Newroz kutlandı. Renk cümbüşüne dönen alanlardan, “Burası Haci Birlik ve Mehmet Tunç’un yurdudur” mesajı verildi.

Burada bir konuşma yapan HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay, Güven’in eylemini kutlayarak, Zülküf Gezen’i andı. Geçmişte Newrozların yasaklandığını ancak buna rağmen Şırnak halkının buna kulak vermediğinin altını çizen Günay, açlık grevi eylemlerine işaret ederek, “Tarihsel bir süreçle karşı karşıyayız. Bu direniş faşizmin yüzünü açığa çıkarmıştır. Bu tecrit artık tüm toplumun üzerinde uygulanıyor. Tecridin kırılmasıyla faşizm yıkılacak” dedi.

Son olarak konuşan HDP Şırnak Milletvekili Hasan Özgüneş ise, Botan halkının tüm baskılara rağmen ayakta olduğunu dile getirdi. “Burası Hacı Lokman Birlik’in, Mehmet Tunç’un, Taybet Ana’nın yurdudur” diyen Özgüneş, kentin tüm geçim kaynaklarının sömürüldüğünü kaydetti.

Tayyip düşecek, demokrasi gelecek” sloganıyla sözü kesilen Özgüneş, seçimler için kente taşınan usulsüz seçmenlere değinerek, “Bizi belediye başkanı yaparsanız, hastane yapacağız’ diyorlar. ‘Şırnak’ı yeniden kuracağız’ diyorlar. Bu yalanlara artık Şırnaklılar inanmaz” dedi.

Uludere; Uludere’deki kutlamalar ise, HDP’li belediye eşbaşkan adaylarının konuşmalarıyla devam etti. Kentin karşı karşıya kaldıkları sorunlara değinen adaylar, 31 Mart seçimlerinin önemine değindi. Program, şal û şepik giyen yüzlerce kişinin çektiği halaylarla son buldu.

İdil; İdil’de de binlerce kişinin katılımıyla Newroz kutlandı. HDP İlçe Örgütü binası yanındaki boş alanda gerçekleşen kutlamalarda barışı temsil eden beyaz renkli yöresel kıyafet giyen kadınların yoğun katılımı dikkat çekti. Uzun süre halay çeken yurttaşlar sık sık sloganlarıyla açlık grevindeki tutukluların eylemlerini selamladı.

Program, HDP Milletvekili Hüseyin Kaçmaz’ın konuşmasının ardından çekilen halaylarla son buldu.

Cizre; On binlerden direniş mesajı.

Şırnak’ın Cizre ilçesinde, devlet ablukasına rağmen on binlerce kişi sokaklara çıkarak Newroz’u kutladı. Kutlamalarda açlık grevi direnişleri ve fedai eylem yapan siyasi tutsak Zülküf Gezen selamlandı.

Cizre’de askeri ve polisiye ablukaya rağmen, sabah saatlerinden itibaren Newroz alanı dolmaya başladı.

Konak Mahallesi’nde yapılan kutlama, “Bijî Berxwedana Zindanan” sloganlarıyla başladı. Saatleri içerisinde kutlamalara katılanların sayısı onbinleri buldu.

Kutlamalarda, sarı, kırmızı, yeşil flamalar ve yöresel kıyafetler dikkat çekti. Saygı duruşu ile başlayan Newroz programında, AKP rejiminin sokağa çıkma yasakları sırasında katlettiği Mehmet Tunç ve Asya Yüksel anıldı.

Antep; Antep’te halk Newroz alanına akın etti. Kutlamada konuşan HDP Milletvekili Mahmut Toğrul, tecride karşı direnişçileri selamladı.

Antep’te Hakların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Özgür Kadın Hareketi (TJA), Emek Partisi (EMEP) ve Kürdistan Komünist Partisi’nin (KKK) “Tecridi yıkacağız, Mutlaka kazanacağız” şiarıyla düzenlediği Newroz için on binler bir araya geldi. Halk, Tur Otobüsleri Parkı’nda düzenlenen kutlamaya akın etti.

Mardin’de on binler Newroz’da buluştu

Mardin’in Nusaybin ve Midyat ilçelerinde on binler, Newroz kutlamasında buluştu. 

Nusaybin; Nusaybin’de soykırımcı saldırıların en yoğun yaşandığı mahalleler arasında bulunan Cegerxwin Meydanı’nda gerçekleştirilen kutlamaya sabah saatlerinden itibaren akan halk renkli görüntüler oluşturdu. Mardin Milletvekili Pero Dündar ve Barış Anneleri Meclisi üyelerinin katılımıyla Newroz ateşi yakıldı. 

Mardin; Mardin Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan Adayı Ahmet Türk, Newroz’un Kürt halkının direniş tarihi olduğunu vurguladı. Newroz meydanında zulme karşı yakılan ateşin halen meydanlarda olduğunu vurgulayan Türk “Kawalar da bugün burada. Kawalar Newroz ateşiyle zulme karşı mücadele etmeyi sürdürüyor” diye belirtti. 

Türk, DTK Eşbaşkanı Leyla Güven ve direnişçileri selamladı. Yerel seçimlerde başarılı olmak zorunda olduklarını belirten Türk, “Bugün hileleriyle de baş edeceğiz. Sizin mücadelenizle hilelerini boşa çıkaracağız” diye konuştu.

Midyat; Midyat’ta ise, binlerce kişi Midyat Otogarı’ndaki kutlama alanında bir araya geldi. Kutlamaya, Arap, Kürt, Türk, Süryani ve Mihallemi halkı kendi renkleriyle katıldı. Sık sık sloganların atıldığı kutlamalarda bir araya gelen binler, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecride karşı açlık grevinde olan tutsakları selamladı.

HDP Midyat Belediyesi eşbaşkan adayları Osman Demirci ve Havva Balcı, kitleyi selamlayarak, Newroz ruhuyla sandıklara gitmelerini istedi. Ardından Mardin Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Adayı Figen Altındağ’ın konuşmasıyla program devam etti. 

Milletvekili Tuma Çelik, kitleyi Türkçe, Süryanice, Arapça ve Kürtçe selamladı. Baskı ve zulüm karşısında çok fazla yol kat ettiklerini dile getiren Çelik, “31 Mart çok önemlidir. AKP- MHP baskıcı yönetimi kendilerini baskıyla dayatmaya çalışıyor. Bizler bunu kabul etmeyeceğiz” dedi.

Van; Yüz binler tecride karşı tek yürek.

Van’da Newroz, her yıl olduğu gibi bu yıl da Van Kalesi’nde kutlandı. Yüz binler, tecride karşı direniş mesajı verdi. Van Newrozu’na HDP Van il eşbaşkanları Yadişen Karabulak, Ümit Dede, DBP Van il eşbaşkanları Ayla Tarhan, Ökkeş Kawa, DBP MYK Üyesi Hacer Özdemir, Şirin Tunç, Van Milletvekili Muazzez Orhan, Van Büyükşehir Belediyesi eşbaşkan adayları Bedia Özgökçe, Mustafa Avcı, ilçe belediye eşbaşkan adayları, STK temsilcileri ve yüz binlerce kişi katıldı.

Newroz kutlamaları Tekirdağ Cezaevinde fedai eylem düzenleyen Zülküf Gezen için yapılanma saygı duruşuyla başladı.

Ardından ilk olarak söz alan DBP Van İl Eş Başkanı Ayla Tarhan, açlık grevi direnişçilerini selamlayarak başladığı konuşmasında, Van halkının da bugün bir kez daha bu talepleri sahiplendiğini kaydetti. Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Bedia Özgökçe Ertan, “Şartlar ne olursa ne olsun atacağımız tüm imzada, halkımızın duruşu ve emeği sayesinde olacağını unutmayacağız. Hâlâ tutsak bulunan Büyükşehir Belediye Eş Başkanımız Sayın  Bekir Kaya, Sevgili Diba Keskin’e, Abdülkadir Çalışkan’a Newroz alanından selam gönderiyoruz” dedi.

Batman Newrozu: AKP kaybediyor, biz kazanıyoruz…

Batman’da on binlerin katıldığı Newroz kutlamasında, AKP’nin yenilmeye başladığı ve zafer mesajı verildi.

Batman; Batman’da on binlerce kişinin katıldığı Newroz kutlamasında, HDP milletvekilleri Ayşe Acar Başaran, Necdet İpekyüz ve Mehmet Rüştü Tiryaki ile belediye eşbaşkan adayları ve Barış Anneleri Newroz ateşini yaktı. Alanda Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan lehine sloganların yanı sıra “Bijî berxadane zindana” sloganları atıldı. 

ZÜLKÜF GEZEN PANKARTI 

Newroz programının başlamasıyla birlikte gençler, alana Öcalan üzerindeki tecridi protesto amacıyla Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Cezaevi’nde fedai eylem düzenleyen Zülküf Gezen’in fotoğrafı ve “Siz faşistleştikçe biz Zülküfleşeceğiz!” yazılı pankartı astı. Açlık grevinde bulunan Sedat Akın’ın da fotoğraflarının bulunduğu dövizleri halk, kutlamalar boyunca elinden düşürmedi. 

LEYLA GÜVEN SELAMLANDI

Kutlamalar devam ederken DTK Eşbaşkanı Leyla Güven’in açlık grevinin anlatıldığı sinevizyon gösterildi. Yaklaşık beş dakika süren sinevizyon boyunca kitle zafer işareti yaparak, “Leyla Güven rumeta me ye” sloganını attı. Kutlamada sırasında Öcalan posterleri alanda taşındı. 

Kutlamada konuşan Barış Annesi Şükran Sincar, halkların Newroz’unu kutlayarak, açlık grevinde bulunanlarının taleplerinin kabul edilmesini istedi. 

Tutsak yakınları adına konuşan Afiye Bitmen, ölümlerin yaşanmaması için herkesin mücadele etmesi gerektiğini vurguladı. Bitmen, “Mutlaka zafer kazanılacaktır” dedi. 

GÖZALTI

Kutlama boyunca kitle, Özlem Gerçek, Murat Geveri ile yerel sanatçıların stranları eşliğinde halay çekti. 

Öte yandan alana girişler yapıldığı sırada ve sonrasında en az 20 kişinin taşıdıkları fularlarda yıldız simgesi olduğu gerekçesiyle gözaltına alındığı belirtildi. Gözaltına alınlardan en az üçünün çocuk olduğu öğrenildi.

Bingöl; Bingöl ve Karakoçan’da binlerce kişinin katılımıyla Newroz kutlamaları gerçekleştirildi. Bingöl’de Saray mahallesindeki Sağlık Caddesi’nde gerçekleştirilen Newroz kutlamasına binlerce kişi katıldı. Newroz alanını dolduran kadınlar, gençler, yaşlılar, “Direne direne kazanacağız”, “Zülküf Gezen onurumuzdur”, “Leyla Güven onurumuzdur” ve “Jin, Jiyan, azadî” sloganları atarak halaya durdu. HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, Bingöl Belediye Eşbaşkan adayları Senem Çakas ve Hişyar Özsoy’un da katıldığı kutlama, bir dakikalık saygı duruşunun ardından başladı. Konuşmaların ardından sahne alan Mizgin Tahir ve yerel sanatçıların ardından kutlama sona erdi.

Elazığ; Elazığ’ın Karakoçan ilçesinde ise Newroz kutlaması binlerce kişinin katılımıyla Otogar alanında yapıldı. Kadınların yöresel kıyafetleriyle katıldığı kutlamada yurttaşlar “Leyla Güven onurumuzdur”, “Direne direne kazanacağız” sloganları atarak halay çekti. HDP Urfa Milletvekili Nimetullah Erdoğmuş’un konuşma yaptığı ve Newroz ateşinin yakıldığı kutlamada, Sanatçı Mervan Tan ve yerel sanatçılar sahne aldı

Adana; Adana’da Newroz kutlaması sonrası yürüyüşe geçen kitleye polis saldırarak, çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

Adana’da Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana İl Örgütü’nce “Mutlaka kazanacağız. Tecridi kıracağız” şiarıyla Newroz coşkulu bir şekilde kutlandı. Kutlama sonrası kitle “Bijî Serok Apo” ve “Bijî berxwedana zindanan” sloganıyla yürüyüşe geçti. Uzun süre yürüyen kitlenin önünü kesen polis, toplu yürümelerini gerekçe göstererek, kalkanlarla saldırdı. Çok sayıda kişi polislerce darp edilerek gözaltına alındı. Polis, halkın elindeki bayrakları alarak, çöpe atması attı.

Öte yandan Adana Ülkücü Ocakları binası önünden geçen kitleye, bir grup ırkçı saldırırken; kitle gruba “Bijî Serok Apo” sloganı atarak cevap verdi.

Marmara’da binler Newroz’a aktı

İstanbul, Bursa, Çanakkale başta olmak üzere pek çok yerde Newroz büyük bir coşkuyla kutlandı. Newroz İstanbul, Bursa, Çanakkale başta olmak üzere pek çok yerde büyük bir coşkuyla kutlandı. Kutlamalarda öne çıkansa 7 Kasım’dan bu yana Kürt Halk önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle açlık grevinde olan DTK Eşbaşkanı HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven ve aynı taleple Tekirdağ Cezaevi’nde yaşamına son veren tutuklu Zülküf Gezen oldu.

İstanbul; İSTANBUL’UN PEKÇOK İLÇESİNDE NEWROZ KUTLANDI

Akşam saatlerinden itibaren de İstanbul’un pek çok ilçesinde Newroz kutlamaları gerçekleştirildi. Yüzlerce kişinin katıldığı kutlamalarda coşku hakimdi.

Sultangazi; HDP İstanbul İl Örgütü, İstanbul Sultangazi Cebeci Meydanı’nda Newroz kutlaması gerçekleştirdi. Bir araya gelen yüzlerce kişi Newroz ateşinin yakılmasına izin verilmeyince üzerlerindeki kıyafetleri tutuşturarak Newroz ateşi etrafında halaya durdu. Kutlamaya HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Cengiz Çiçek, Sutangazi Belediye Eş Başkan adayları Cevdet Konak ile Aygül Sincar Karataş’ın yanı sıra çok sayıda ilçe yöneticisi ve yurttaş katıldı. Kutlamada sık sık, “Leyla Güven onurumuzdur”, “Zülküf Gezen ölümsüzdür” ve “Bijî Newroz” sloganları da atıldı.

 

KİTLEYE POLİS SALDIRDI

Newroz ateşi etrafında bir araya gelen kitle halaylar çekerken, bir anda polis ablukasına alınarak saldırdı.

Tuzla; Tuzla Şifa mahallesinde bir araya gelen yüzlerce kişi de Newroz ateşi etrafında halaya durdu. Kimi insanların ateşin üzerinden atladığı görülürken, kadınlar ve gençler ise renkli görüntülere neden oldu.

Kartal; Kartal’da da Newroz kutlamalarının adresi Topselvi mahallesi oldu. Zılgıtlar eşliğinde halaya duran kadınlar sık sık, “Leyla Güven onurumuzdur” sloganları attı. HDP İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu’nun da katıldığı kutlamada halklar için Newroz’un önemine vurgu yapılarak direnişi büyütme çağrısı yapıldı.

Bursa; Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bursa İl Örgütü, “Mutlaka kazanacağız” şiarıyla Yıldırım ilçesi Arabayatağı Pazar Alanı’nda Newroz kutlaması gerçekleştirdi. Binlerce kişinin katıldığı kutlamada müzik eşliğinde halaylar çekildi. Küçük bebekleriyle gelen kadınlar giydikleri yöresel kıyafetlerle alanı renklendirdi.

 

Program Öcalan üzerindeki tecridi protesto etmek amacıyla yaşamına son veren Zülküf Gezen ve devrim mücadelesinde yaşamını yitirenler için saygı duruşu ile başladı. Bandırma T Tipi Cezaevi’nde siyasi tutukluların gönderdiği Newroz mesajı okundu.

Tutuklular gönderdikleri mesajda İmralı Cezaevi’nde devam eden tecride dikkat çekerek, “Halklar savaşla açlıkla ve bin bir çeşit korku türüyle sindirilmeye çalışılıyor. Ama inanıyoruz ki halkımız tüm korkuları bertaraf edecek sonsuz güce sahiptir. Halkımızın faşizme boyun eğmeyeceğine inanıyoruz. Çünkü faşizm bu topraklara ait değildir. Kürdüyle, Türküyle, Çerkeziyle, Lazıyla insanca hep birlikte demokratik değerlerle insan hak ve hukukun egemen olduğu bir zihniyetiyle bu toprağın derinliklerinde yatıyor. İmralı üzerinde insanlık tarihinin şahit olmadığı ağır ve gayri insani bir tecrit yürürlüktedir. Bu tecrit sadece İmralı tecridi değildir. Bu tecrit halkların ortak paydada eşit özgür ve barış içinde yaşamasına engeldir” diye kaydetti.

Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM) sanatçıları Xalide ve Veysel Ciwan sahne aldı. Sanatçıların sahne almasıyla coşkulu anlar yaşandı. Kutlama boyunca sık sık “Bijî Serok Apo”, “Direne direne kazanacağız”, “Siyasi tutsaklar onurumuzdur” sloganları atıldı.

Çanakkale; HDP Çanakkale İl Örgütü 21 Mart Newroz’u Esenler mahallesinde bulunan Cumartesi Pazarı Otoparkı’nda kutladı. Newroz kutlamasına HDP Milletvekili Zeynel Özen katıldı. Tertip Komitesi Başkanı Hasan Türkoğlu, Demokratik Bölgeler Partisi Lapseki İlçe Başkanı Ramazan Taşdemir, HDP Çanakkale İl Eşbaşkanı Seza Beytaş’ın konuşma yaptığı kutlamada Newroz ateşi yakıldı. Yakılan ateşin üzerinden atlayan kitle çalınan müzikler eşliğinde halaylar çekti. Büyük bir coşkunun hakim olduğu kutlama daha sonra sloganlarla sona erdi.

İzmir; İzmir Gündoğdu meydanında “Mutlaka kazanacağız, tecridi kıracağız” düzenlediği Newroz kutlamasına on binler katıldı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Örgütü, “Mutlaka kazanacağız, tecridi kıracağız” şiarıyla Gündoğdu Meydan’ında on binlerce kişinin katılımıyla miting düzenledi. Kutlamaya Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eşsözcüsü ve Muş Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, Batman Milletvekili Feleknas Uca, İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, sendika üyeleri, Barış İmzacısı Akademisyenler ve sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı. Saatler öncesinde alana girişler başlamasına rağmen, polislerin aramalarda zorluk çıkarmasından dolayı tek kapı girişinde yığılma oldu.

HDP İl eşbaşkanları Besriye Tekgür, Kadir Baydur kitleyi selamladı. Eşbaşkanlar, Newroz’un barışın müjdecisi olduğunu belirterek, “31 Mart’ta çağdaş Kawa’nın ateşini bir kez daha yakacağız” dedi. Daha sonra İzmir Barış Anneleri Meclisi sahneye çıkarak halka seslendi. Barış Annesi Melehat Küçükay, “İşte binler olduk buradayız, direne direne barışı getireceğiz” diye konuştu.

KEMALBAY: BİZLER HER YERDEYİZ

Milletvekili Serpil Kemalbay, halkın özgürlüğü, eşitliği kuşanarak alanı doldurduğunu belirterek, “Bizler her yerdeyiz. Türkiye halkların birlikte yaşasın istiyoruz. Davamız bu sermaye düzeni tarafından yok edilmesin istiyoruz. Bizler kendi kendimizi yönetmek, açlık ve susuzluğa mahkum olmak istemiyoruz. Bizler, Türkiyeli, Kürdistanlı, bizler halklarız. Onlarda bunu öğrenecekler. Bu mücadele birilerini kızdırıyor ama buradan bir kez daha sesleniyoruz; sizi kızdırmaya devem edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Etkinlik Diljen Roni’nin müzikleri ve halaylarla son buldu.

Muğla; HDP Muğla İl Örgütü Bodrum İlçe örgütüyle ortak kutlama düzenledi. Binlerce kişi Gümbet Pazar Yeri’nde Newroz için bir araya geldi. Mitinge il ve ilçe eşbaşkanları, parti yöneticileri ile binlerce kişi katıldı. Kitle HDP bayrakları ve Leyla Güven fotoğraflarını taşıdı.

Kutlama, halay ve müziklerle sona erdi.

21 Mart 2019

Önceki İçerikSolcu olmanın onuru
Sonraki İçerikQSD Baxoz’da DAİŞ çetelerine karşı zaferi ilan eti