1 Mayası birlik mücadele dayanışma günü tum ülkede kitlesel olarak kutlandı

Bu yıl ülkenin her yerinde 1 Mayıs geçen yılara oranla daha kitlesel katılımlarla gerçekleştirildi. 1 Mayıs İşçi Sınıfının uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma günü, ülkenin dört bir yanında işçi ve emekçiler tarafından kutlandı.

İSTANBUL

TAKSİM

İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekipleri, Taksim Meydanı, Talimhane, Tarlabaşı, Divan Kavşağı, Gezi Parkı çevresi, Atatürk Kültür Merkezi çevresi, The Marmara Oteli önü ve Sıraselviler ile İstiklal Caddesi’ne kadar tüm alan demir bariyerlerle kapattı.

1 Mayıs’ta Taksim’in yasaklanmasına karşı çok sayıda sendika, siyasi parti ve demokratik kitle örgütü Taksim çevresinde eylemler yaptı. Taksim’e çıkan bütün yollar polis tarafından ablukaya alındı. Taksim Meydanı’nın 1 Mayıs alanı olduğunu söyleyip Taksim’e yürüyenlere ise polis saldırdı.

Beşiktaş’ta toplanarak Taksim Meydanı’na yürümek isteyenler polisin müdahalesiyle karşılaştı. 1 Mayıs bayramı nedeniyle Taksim’e yürümek isteyenler, gözaltına alındı.

Taksime çıkmak isteyen 10 Kolektif Mücadele Platformu üyeSi istiklal caddesinde gözaltına alındılar.

Taksim’e yürüyen Devrimci Hareket ve Devrimci Gençlik Dernekleri üyelerine İmam Adnan Sokak’ta polis saldırdı. “Meydanları halka kapatanlara karşı Taksim’e yürüyoruz. And olsun ki biz kazanacağız” diyen 10 Devrimci Hareket ve Devrimci Gençlik Dernekleri üyesi gözaltına alındı.

1 Mayıs’ı kutlamak için Taksim’e çıkmak isteyen Mücadele Birliği Platformu ve Devrim İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı İnşaat İş ve Enerji Sen üyeleri de polis müdahalesiyle karşılaştı.

Elmadağ’dan Taksim’e yürüyen Mücadele Birliği Platformu üyeleri “Fabrikalar, tarlalar, siyasi iktidar her şey emeğin olacak”, “1 Mayıs alanı Taksim Meydanı”, “Yaşasın 1 Mayıs” “Bijî Yek Gulan” sloganları attı.

Ayrıca, Şişli Harbiye ve Osmanbey’de toplanan gruplar Taksim Meydanı’na çıkmak istedi. Polis ekipleri grupların dağılmasını istedi. Gruptakilerden bazıları gözaltına alındı.

Taksim çevresindeki 1 Mayıs eylemlerini takip eden gazeteciler polisler tarafından darp edildi. Gazeteci Zeynep Kuray, darp edilerek gözaltına alındı.

MALTEPE

İstanbul’da 1 Mayıs mitinginin bu yılki adresi de Maltepe Etkinlik Alanı’ydı. Emek örgütleri ve sol yelpazenin tüm renkleri DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve TDB’nin çağrısıyla Maltepe Etkinlik Alanı’nda düzenlenen 1 Mayıs mitingi için iki ayrı yürüyüş kolunda toplanarak yürüyüşe geçti.

Kartal yönündeki kortejin başında DİSK, TMMOB ve Türk Diş Hekimleri Birliği, İdealtepe yönünde ise KESK ve TTB yer aldı.

Pankartlarda sistemin yarattığı enkaz düzenine, tutuklamalara, yaşam pahalılığına, sefalet ücreti dayatmasına, baskılara, savaşa, gericiliğe, kadın düşmanlığına tepkiler yer alırken 14 Mayıs seçimlerine dair vurgular dikkat çekti.

DİSK’e bağlı sendikalardan Birleşik Metal İş ve Genel İş görece kitlesel katıldı. Genel sekreterleri Taksim yasağını protesto ederken gözaltına alınan DİSK/Enerji Sen’in geçen seneye kıyasla daha kitlesel katılım sağladığı görüldü.

KESK’e bağlı sendikalar arasında ise Eğitim Sen kitlesel katılımıyla öne çıktı. Öğretmen Sendikası’nın canlı korteji ve geçen seneye göre katılım sayısını ikiye katlaması dikkat çekti.

Siyasi parti ve demokrattık kitle örgütleri de kitlesel katılım sergiledi.

Maltepe Miting Alanı girişinde yapılan polis aramasında, İbrahim Kaypakkaya’nın fotoğrafının bulunduğu dövizler ve flamaların miting alanına alınmamasına tepki gösterildi. Ayrıca polisler alana metal flama sopalarını da almadı. Alana alınmayan İbrahim Kaypakkaya fotoğrafı, uçurtmaya bağlanarak miting alanının üzerinde uçuruldu.

Miting alanının içerisindeki polis aramasında ise Yeşiller Partisi’nden iki kişi, polis tarafından görüntü almaları dolayısıyla gözaltına alındı. Gözaltı sonrası arama noktasında kurulan barikatlar yıkılırken, ”Faşizme karşı omuz omuza” sloganları atıldı.

GEBZE

Uluslararası Birlik Mücadele ve Dayanışma Günü 1 Mayıs Gebze’de işçi sendikalarının güçlü katılımıyla kutlandı. 5 bini aşkın işçi ve emekçinin katıldığı 1 Mayıs’ta Petrol-İş Gebze Şube üyesi işçiler fabrika fabrika taleplerinin yazılı olduğu pankartlarla katıldı.

ANKARA

Ankara’da 1 Mayıs Tandoğan’da bayram havasında geçti. Mitingde, seçimlere iki hafta kala siyasi parti ve örgütlerin hazırlığı kortejlere yansıdı.

Oluşturulan kortejlerin ardından saat 12.00’de kitle Tandoğan Meydanı’na yürüdü. Yürüyüş alanının bir yanında işçi sendikaları, diğer yanında kamu emekçileri sendikaları, meslek odaları, siyasi partiler, üniversiteler ve demokratik kitle örgütleri bulunuyor.

Öte yandan Ankara’da 1 Mayıs etkinlikleri kapsamında büyük buluşmanın yapılacağı Atatürk Kültür Merkezi alanına girmek isteyen Özgürlüğe Pedal ekibi, güvenlik gerekçesiyle alana alınmadı.

Bisiklet kullanıcılarının ölümüne, bisiklet yollarının önemine, trafikteki durumuna farkındalık gibi konular için 1 Mayıs’a pedal çevirerek gelen Özgürlüğe Pedal ekibi, 1 Mayıs alanına alınmadı. Polis ekiplerinden yapılan bildirimde, alana kaykay, motosiklet ve bisikletin alınmayacağının iletildiği öğrenildi.

Duruma tepki gösteren Özgürlüğe Pedal ekibi, bisiklet kullanıcılarının sorunları için alana pedal çevirerek geldiklerini, ‘yukarıdan gelen emir’ nedeniyle alana alınmamalarının kabul edilemez olduğunu kaydetti.

İZMİR

İzmir’de 1 Mayıs sabah saatlerinde yerel kutlamalarla başladı. Gündoğdu meydanındaki 1 Mayıs mitingine yaklaşık 100 bin işçi ve emekçi katılırken, iktidarın ve sistemin değişmesi, geçinebilecek bir ücret talebi öne çıktı. Önceki senelere göre işçi ve kamu emekçileri sendikalarının katılımı yüksekti.

Belediye şirketlerine geçen işçiler gerçek kadro taleplerini dile getirirken, kamuda çalışan işçiler ise kamu çerçeve sözleşmesinin geçinebilecek bir teklifle imzalanmasını talep etti.

Sağlık emekçileri ekonomik ve özlük haklarının yanı sıra sağlıkta şiddetin son bulmasını isterken, işçi avukatlar da çalışma şartlarının düzeltilmesi talepleriyle alandaydı.

Üç noktada toplanan sendika, oda, siyasi parti ve kitle örgütleri talepleriyle Gündoğdu Meydanı’na yürüdü.

Türk-İş, Liman-İş ve Birleşik Kamu-İş Alsancak Limanı’nda, DİSK’e bağlı sendikalar ve mülteci dernekleri Basmane Meydanı’nda, KESK, TMMOB, İzmir Tabip Odası, Türkiye Yazarlar Sendikası, 10 Ekim Barış Aileleri Derneği, TİP, SOL Parti, HDP, Yeşil Sol Parti, Halkevleri gibi birçok dernek ve siyasi parti Cumhuriyet Meydanı’nda, Emek Partisi Fuar Montrö kapısı önünde, İzmir Barosu Alsancak’ta bulunan baro binası önünde toplanarak alana yürüyüş gerçekleştirdi.

TORBALI

Torbalı’da Eğitim Sen çağrısı ile Eski Belediye Meydanı’nda bir araya gelen kitle sık sık, “Yaşasın 1 Mayıs, yaşasın örgütlü mücadelemiz”, “Yaşasın işçilerin birliği halkların kardeşliği” sloganları attı. Açıklamada, işçi ve emekçilerin değil sermayenin çıkarları uğruna işletilen bu düzenin değişmesi gerektiğine vurgu yapıldı.

ADANA

Adana’da DİSK, KESK, Adana Tabip Odası, Adana Barosu ve TMMOB’nin oluşturduğu tertip komitesinin 1Mayıs çağrısı üzerine Kasım Gülek Köprüsü’nde bir araya gelen on binler miting alanı Uğur Mumcu Meydanı’na yürüdü. Kasım Gülek Köprüsü’nde bir araya gelen kalabalık kortej oluşturduktan sonra Uğur Mumcu Meydanı’na doğru yürüyüşe başladı. Kortejde sık sık “Baskılar bizi yıldıramaz”, “Hükümet İstifa”, “Direne direne kazanacağız” sloganları atıldı.

DÜZCE:

Düzce’de 1 Mayıs kutlamasına katılım geçtiğimiz yıllara göre oldukça kitlesel oldu. Düzce Sendikalar Platformunun çağrısı ile yapılan kutlamaya, Adana’daki merkezi kutlama kararına karşın Türk-İş’e bağlı Türk Metal, Petrol-İş, Yol-İş, Teksif ve Basın-İş gibi sendikalar kortejlerle kitlesel katılım sağladı. Yürüyüş sırasında sık sık “İş, ekmek, özgürlük” ve “İş, ekmek yoksa barış da yok”, “Taşeron işçilik yasaklansın” sloganları atıldı. Taşınan pankartlarda işten atmalara, yoksulluğa tepki gösterildi.

ZONGULDAK

Emeğin başkenti olarak anılan Zonguldak’ta ise işçi ve emekçiler Demokrasi Platformunun çağrısıyla İstasyon Caddesi’nde toplandı. Devrek Belediye Bandosunun marş çalarak eşlik ettiği yürüyüşe bini aşkın kişi katıldı. GMİS’in Adana’daki merkezi Türk-İş kutlamasına katılma kararına rağmen maden işçilerinin katılımı kitlesel oldu. Yürüyüş kortejinin en önünde “Yaşasın 1 Mayıs” yazılı pankart taşınırken kortejde KESK, DİSK ve Türk-İş’e bağlı sendikalar, meslek örgütleri, siyasi partiler ve kitle örgütleri katıldı. Krize, yoksulluğa ve emek düşmanı politikalara tepki gösterilen yürüyüşte çevre katliamları da protesto edildi.

ÇORUM

Çaycuma’da 1 Mayıs KESK’in çağrısı ile kutlandı. İşçi ve emekçiler, Cumhuriyet Meydanı’ndan Atatürk Anıtı’na sloganlarla yürüyüş yaptı. Kutlamaya KESK’e bağlı sendikaların üyeleri, Selüloz-İş ve Eğitim-iş yönetici ve üyeleri ile meslek örgütleri, siyasi parti, kitle örgütü temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda işçi ve emekçi katıldı. Yürüyüş sonrası düzenlenen basın açıklamasında, “Kapitalist yıkıma, işsizliğe, yoksulluğa karşı birleşeceğiz, bu düzeni değiştireceğiz” denildi. Çaycumalı işçi ve emekçiler daha sonra Zonguldak Madenci Anıtı’nda düzenlenecek 1 Mayıs kutlamasına katılmak üzere yola çıktı.

RİZE

Rize’de yüzlerce işçi ve emekçi, 1 Mayıs’ı kutlamak için İsmail Kahraman Kültür Merkezinden Cumhuriyet Meydanı’na yürüyüş gerçekleştirdi. DİSK/Gıda-İş’in çağrısı ile yapılan 1 Mayıs kutlamasına Eğitim Sen, Eğitim-İş katıldı. Siyasi partilerin döviz ve pankart taşımadığı yürüyüşte mevsimlik Çaykur işçileri kadro, çay üreticileri ise kota ve kontenjan uygulamasının kaldırmasını talep etti. Polisin aldığı olağanüstü güvenlik önlemlerinin dikkat çektiği 1 Mayıs kutlaması sonlanırken, bir grup Tayyip Erdoğan posteri açarak provokasyon girişiminde bulundu. Ancak provokasyon girişimi büyümeden önlendi.

FINDIKLI

Fındıklı’da da 1 Mayıs kutlaması geçen yıllara göre kitlesel katılımla yapıldı. Genel-İş üyesi belediye işçilerinin katılımının kitlesel olduğu kutlamada siyasi parti ve kitle örgütleri de yer aldı. Tahiroğlu Köprüsü’nde bir araya gelen Fındıklılı işçi ve emekçiler, ilçe meydanına yürüdü. Yürüyüş sırasında çay ve fındık üreticilerinin talepleri öne çıktı. HES’lere tepki gösterilen yürüyüşte tek adam rejimi uygulamaları da protesto edildi.

BARTIN

Bartın’da 1 Mayıs için işçi ve emekçiler Kemerköprü Meydanı’nda buluştu. 1 Mayıs eylemine Amasra’da hayatını kaybeden madencilerin yakınları da katıldı. Madenciler “Hiçbir işin fıtratında ölüm yoktur, Amasra için adalet” yazılı pankart taşıdı. Madenci yakınları sarı baretlerle kutlamalara katıldı. Kutlamaya KESK’e bağlı sendika üyelerinin katılımı yoğun oldu.

ORDU

Ordu’da KESK’in çağrısı ile düzenlenen 1 Mayıs kutlamasına katılım geçen yıllara göre daha kitlesel oldu. KESK’e bağlı sendikalar, Belediye-İş, KHK mağdurları, Alevi Kültür Derneği, CHP, Sol Parti, TKP, Emek Özgürlük İttifakı pankartı arkasında Emek Partisi, Yeşil Sol Parti ve TİP, ADD ve Halkevinin katıldığı yürüyüş Köprübaşı Ceren Özdemir Meydanı’ndan başladı. Yüzlerce kişinin katıldığı yürüyüşte “yaşasın 1 Mayıs”, “Birleşe birleşe kazanacağız”, “yaşasın işçilerin birliği halkların kardeşliği”, “faşizme karşı omuz omuza” sloganları atıldı. Yürüyüş sonrası KESK ve Belediye-İş adına yapılan konuşmalarda krizin getirdiği yoksulluğa karşı birleşik mücadelenin önemine vurgu yapıldı.

GİRESUN

Giresun’da Belediye Meydanı’nda bir araya gelen işçi ve emekçiler yürüyüşe çocukları ve eşleriyle katıldı. Yürüyüşün ardından yapılan açıklamada, “Siyaset 14 Mayıs’ta yapılacak seçimlere kilitlenmiş bulunuyor. Emeğiyle geçim mücadelesi veren kamu emekçileri, emekliler, işçiler, milyonlar olarak bizlerin gündemimiz ise geçim, deprem, kadın cinayetleri, doğa katliamları” denildi.

ARTVİN

1 Mayıs Artvin merkezin yanı sıra Hopa ve Kemalpaşa ilçelerinde de kutlandı. Halitpaşa Meydanı’nda buluşan sendikalar, siyasi partiler ve kitle örgütleri iktidarın emek düşmanı politikalarını protesto etti. Kemalpaşa’da belediye binası önünde buluşan işçi ve emekçiler burada basın açıklaması yaptı. Hopa’da Ortalığa Mahallesi’nde toplanan siyasi parti ve sendikalar ise kent meydanına yürüyüş yaptı.

BAYBURT

Bayburt’ta 1 Mayıs Öz Sağlık-İş üyeleri tarafından kutlandı.  Karabük’te de Özçelik-İş üyesi KARDEMİR işçileri 1 Mayıs kutlaması düzenledi.

İşçi ve emekçiler Sakarya, Sinop, Kastamonu da talepleriyle 1 Mayıs alanlarında buluştu.

BOLU

Bolu’da 1 Mayıs kutlamaları yoğun katılımla gerçekleşti. İzzet Baysal Anıtı önünde bir araya gelen kurumlar kortejler halinde Kardelen Meydanı’na yürüdü. Yürüyüş esnasında ‘Mahir, Hüseyin Ulaş kurtuluşa kadar savaş’ ve Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiçbirimiz’ sloganları atıldı. Kardelen Meydanı’nda saat 14’te başlayan kutlamalarda, Eğitim Sen Bolu Şube Başkanı Zehra Kulalı Gezici, açıklamalarda bulundu. Gezici, açıklamasında, yeni bir başlangıç yapıldığını ifade ederek “Bu ülkenin tüm değer ve güzelliklerini üreten biz işçilerin, emekçilerin yöneten olduğu bir düzen kurma irademizi 1 Mayıs meydanlarına taşıyoruz. 1 Mayıs ‘Birlik’tir. 1 Mayıs ‘Dayanışma’dır. 1 Mayıs ‘Mücadele’dir. 1 Mayıs gelecektir, 2023 1 Mayıs’ı yeni bir başlangıçtır. Bu ülkenin gerçek sahipleri olarak geleceğimize sahip çıkacağız. Hürriyet en şanlı elbisesiyle meydanları dolduracak ve bizler haykıracağız. Emek bizim, söz bizim!” dedi. Açıklamaların ardından kitle, zılgıtlar eşliğinde halay çekti.

DATÇA

Datça Demokrasi Platformu tarafından düzenlenen 1 Mayıs kutlaması için Datça Demokrasi Evinin önünde toplanan işçi ve emekçiler Cumhuriyet Meydanına kadar yürüdüler.

İşçi ve memur sendikaları, kitle örgütleri, kadın dayanışma platformları, siyasi parti temsilcilerinin yer aldığı yürüyüş Cumhuriyet Meydanında son buldu. 

ESKİŞEHİR

Eslişehir’de 1 Mayıs KESK, DİSK, TMMOB, Ebto ve Türk-İş’in ortak başvurusu ve katılımıyla gerçekleşti. Siyasi partilerin ve derneklerin de yoğun katılım gösterdiği 1 Mayıs’ta Hatboyu Caddesi boyunca kortejler alanı doldurdu. Kortejlerin alana girmesinin ardından kürsüye çıkan Eğitim-Sen Eskişehir Şube Başkanı Faik Alkan, tertip komitesi adına konuştu.

1 Mayıs’ın din, dil, ırk ayrımı yapılmadan tüm dünyada işçilerin, emekçilerin kutladığı yegâne bayram olduğunu hatırlatan Alkan “Eskişehir’in işçisi ve emekçisi de işte burada. Hepinizin mücadele günü ve işçi bayramı kutlu olsun arkadaşlar” dedi. Türk-İş konfederasyonu adına konuşan Tez-Koop-İş Sendikası Eskişehir Şube Başkanı Hasan Hüseyin Yılmaz da 6 Şubat’ta yaşanan depremin bir kez daha örgütlü bir işçi sınıfının işçilerin tek kurtuluşu olduğunu gösterdiğini dile getirerek “Depremin yaralarını saran ilk andan beri kurtarma, yardım ve pek çok dayanışmayı örgütleyen biz işçileriz. Birlikte güçleneceğiz örgütleneceğiz” diye konuştu. DİSK Bölge Temsilcisi Zeynep Kaya da konuşmasında tüm işçi sınıfının 1 Mayıs’ını kutlayarak “Yaşasın 1 Mayıs, yaşasın işçi sınıfının dayanışması” ifadelerini kullandı.

ANTEP

1 Mayıs, Antep Emek ve Demokrasi Güçleri öncülüğünde Şahinbey ilçesinde bulunan Kırkayak Parkı’nda kutlandı. Kutlamanın yapıldığı park dolup taşarken, alana, “Kamusal, parasız, laik, bilimsel ve anadilde eğitim istiyoruz”, “Sömürüye, yoksulluğa, faşizme karşı; Emek, barış, eşitlik ve özgürlük için yaşasın 1 Mayıs” ve “Emperyalist saldırganlığa, işgale ve savaşa hayır” pankartları asıldı. Sık sık, “Direne direne kazanacağız”, “Birleşe birleşe kazanacağız”, “Kurtuluş yok, tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz”, “İnsanca yaşamak istiyoruz”, “Jin, jîyan, azadî”, “Zafer direnen emekçinin olacak”, “Bijî yek gûlan” ve “Savaşa hayır, barış hemen şimdi” sloganlarının atıldığı mitingde, “Tek adama son ver, Yeşil Sol’a oy ver”, “Bijî şereşa sosyalizme” ve “Doğaya, bilime, insana özgürlük” dövizleri taşındı. Alanda emek, demokrasi ile özgürlük mücadelesinde ve depremlerde yaşamını yitirenler adına saygı duruşunda bulunuldu.

HATAY

Depremin ardından en büyük yıkımın yaşandığı Hatay’da, 1 Mayıs eylemleri Defne’ne başladı. Defne Necla Duran Parkı’nda toplananlar Defne Sevgi Parkı’na yürüyüşe geçti.

AMET

Amed Emek ve Demokrasi Platformu öncülüğünde Dağkapı Meydanı’nda açıklama yapıldı. Emekçiler, alana merkez Sur ilçesindeki Urfakapı ve Yenişehir ilçesindeki Lise Caddesi’nden 2 kortej şeklinde girmek istedi. Yürüyüşe izin verilmeyince, alana gruplar şeklinde girildi. Kutlamaya katılanlar, bariyerlerle kapatılan Dağkapı Meydanı’na polis aramasıyla alındı. Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Diyarbakır milletvekilleri adayları ve siyasi partilerin destek verdiği kutlamada, “Parastin dê serî netewîne”, “Savunma biat etmeyecek”, “Yoksuluğa eşitsizliğe, emek sömürgesine karşı bu düzeni biz kadınlar değiştireceğiz”, “Emek olmadan özgürlük olmaz”, “Bijî Yek Gulan”, “Bi berxwedana jinan bihar wê bi gulanê tê were” pankartları açıldı.

1 Mayıs programında Tertip Komitesi adına Kürtçe konuşan Siraç Çelik, 1 Mayıs’ın tarihçesine, Türkiye’de yasaklanması ve sonrası resmi bayram olarak kabul edilmesine değindi. Yasak ve baskılara değinen Çelik, 25 Nisan’da Diyarbakır merkezli yürütülen bir operasyonda aralarında gazeteci, siyasetçi, avukat ve sanatçıların da olduğu çok sayıda kişinin tutuklanmasına değinerek, bunun amacının seçim arefesinde herkesi susturmaya yönelik bir adım olduğunu dile getirdi. Sistemin “ceberut” bir sistem olduğunu söyleyen Çelik, “Biz bu meydanları size bırakmayız. 14 Mayıs’ta seçimler var. Bu meydan size güçlü bir cevap verecek. Bunu unutmayın” dedi.

Çelik’in konuşmasının ardından Amed Emek ve Demokrasi Platformu adına Kürtçe ve Türkçe ortak açıklama yapıldı. Açıklamanın Kürtçesini Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Elif Turan, Türkçesini DİSK Genel İş Sendikası 2 No’lu Şube Eşbaşkanı Behçet Barut yaptı. Barut, depremde yaşamını yitirenleri anarak, “Doğal bir felaketin insan eliyle son birkaç yüzyılın en büyük trajedilerinden birine dönüşmesine neden olanlar göstermelik açıklamalarla, birkaç tutuklamayla kendilerini işin içinden sıyıramayacaklar. Ant olsun ki, yaşamını yitiren her bir canlının, denetimsizliğin, rant politikalarının yol açtığı yıkımların er ya da geç hesabını soracağız” ifadesini kullandı.

Program, davul zurna eşliğinde çekilen halayların ardından sona erdi.

VAN

Van’da KESK, DİSK, Van Barosu, Van Tabip Odası, Van Diş Hekimleri Odası ile TMMOB tarafından düzenlenen 1 Mayıs mitingine binlerce kişi katıldı. Miting öncesi iki kolda toplanan emekçiler, Musa Anter Parkı’na uzun bir kortejle yürüdü.

Kortejin en önünde Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFGD) ve Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu’nun “Kedkarên çapemeniya azad li dijî zilmê, kedxwariyê, qedexe û sansurê li ber xwe didin. Susturamayacaksınız” pankartı gazeteciler tarafından taşındı. Emekçiler, yürüyüşü boyunca “Özgür basın susturulamaz”, “Jin, jiyan, azadî”, “Bijî yek gûlan”, “Direne direne kazanacağız”, “Yaşasın 1 Mayıs”, “AKP halka hesap verecek” sloganları attı.

MARDİN

1 Mayıs İşçi Bayramı dolayısıyla Mardin’de yürüyüş ve şölen düzenlendi. Mardin Emek ve Demokrasi Platformu öncülüğünde gerçekleştirilen kutlama öncesi Mardin Barosuna bağlı avukatlar, KESK’e bağlı kamu emekçileri, TMMOB üyeleri, MTO üyeleri kendi binaları önünde toplandı. Karayolları Parkı’na doğru farklı noktalardan gerçekleştirilen yürüyüş kolları Mehtap Caddesi üzerinde bir araya geldi.

Yapılan açıklamada, “İşçiden alıp patronlara verdiler, fakirden çalıp zenginin kasasını doldurdular. Halklarımız, işçi ve emekçiler, kadınlar, gençler 14 Mayıs’ta yapılacak seçimde, 21 yıldır ülkeyi yöneten AKP-MHP iktidarından hesap soracaklardır” denildi. (Mardin/MA)

BATMAN

1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü dolaysıyla Batman’da düzenlenecek miting öncesi Milli Eğitim Vakfı İlkokulu önünde toplanan emekçiler, kortej halinde 8 Mart Kadın Parkı’na giriş yaptı. Oluşturulan kortejde sık, sık, “Bijî bexwedana kedkaran”, “Bijî yek Gulan”, “Jin jiyan azadî” sloganı atıldı.

Mitingde açılış konuşmasını Tertip Komitesi adına Petrol İş Sendikası Batman Şubesi Başkanı Veysel Kartal yaptı. Kartal, “Depremdeki kayıplara neden olanlar bilsin ki, bu halka hesap verecekler. Kapitalizmin yarattığı bu yıkımda kimin payı varsa bu halkın vicdanında ve hukuk önünde hesap verecek. Selam olsun baskılara, gözaltılara, zulme karşı direnenlere” dedi.

“EMEK DÜŞMANI İKTİDARI GÖNDERECEĞİZ”

Coşku ve katılımın yoğun olduğu mitingde konuşan DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, emekçilerin faşizme karşı büyük bir direniş gösterdiğini belirterek, “Halkların mücadelesiyle AKP-MHP faşist iktidarını yeneceğiz. Bu iktidar, emek, doğa düşmanı. 12 bin yıllık Hasankeyf’i kendi çıkarları için betona gömdüler. Tarihimizi, geleceğimiz betona gömenleri biz de 14 Mayıs’ta betona gömeceğiz ve onları göndereceğiz” dedi.

Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü İbrahim Akın ise emekçilerin mücadelesiyle AKP iktidarının gideceğini ifade ederek, “Emekçilerin büyük bedeller vererek elde ettiği 8 saatlik çalışma süresi maalesef Türkiye’de yok. Batman da, işçilerin, işçi hareketinin olduğu bir kent. Bu mücadele, sosyalizm, emek ve özgürlük mücadelesidir” şeklinde konuştu.

1 Mayıs mitingi, Kolektîfa Rîtmên Azad ve Agit Işık’ın söylediği şarkıların ardından sona erdi. (Batman/MA)

ŞIRNAK

Şırnak emek ve demokrasi güçleri, 1 Mayıs vesilesiyle KESK binası önünde miting düzenledi. Alana kortej şeklinde giren sendika ve siyasi partiler, “İşçiyiz, haklıyız, kazanacağız”, “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek” sloganlarını atarken, “Eşit işe, eşit ücret istiyoruz”, “Yoksulluk üzerinde ücret istemiyoruz”, “adalet” ve “Kadro bizim hakkımız” yazılı dövizler taşındı. Miting 6 Şubat Maraş merkezli yaşanan depremde hayatını kaybedenlere adanırken, mitinge Yeşil Sol Parti Şırnak Milletvekili Adayları Newroz Uysal, Bedirhan Osal, Zeki İrmez ve çok sayıda emekçi katıldı.

Mitingde konuşan Eğitim Sen Şırnak Şube Yöneticisi Nizam Kaplan, depremde yaşananları hatırlatarak, “Ekranlarda şov yaparak topladıkları yardımlar sonrası utanmadan yardımseverlerden kahvaltılık malzeme isteyebildiler” dedi. (Şırnak/MA)

SİİRT

Siirt’te, işçi ve emekçiler, 1 Mayıs kapsamında KESK Siirt Şubeler Platformu binasında bir araya geldi. Kentteki sivil toplum örgütlerinin içerisinde yer aldığı 1 Mayıs Tertip Komitesi öncülüğünde bir araya gelen işçiler, giydikleri önlükler ve hazırladıkları pankartlarla, merkez ilçeye bağlı Demokrasi Meydanı’na doğru yürümek istedi. İşçiler, Siirt Valiliği’nin dün almış olduğu 4 günlük eylem ve etkinlik yasağı gerekçe gösterilerek polis tarafından engellendi. Yapılması planlanan yürüyüşün engellenmesiyle şube binası önünde oturma eylemi yapan emekçiler, üç dilde “yaşasın 1 Mayıs” yazılı pankart açarak sık sık, “emekçiye değil çetelere barikat”, “Gün gelecek, devran dönecek, AKP halka hesap verecek” sloganlarını attı.

Siirt Baro Başkanı Muhammed Alptekin, valiliğin almış olduğu kararın keyfi olduğunu vurgulayarak, “İşçinin emekçinin yanında olma hakkımız yine kanuna aykırı bir şekilde tamamen bir talimatla engel aracı yapıldı. Siirt’ te yaklaşık üç senedir, rutin ‘kopyala, yapıştır’ bir yasak kararı var” dedi. (Siirt/MA)

DERSİM

Dersim’de 1 Mayıs bu yıl, son yılların en yoğun katılımıyla kutlandı.  Sanat Sokağı’nda başlayan yürüyüşün ardından Seyit Rıza Meydanı’nda yapılan mitingde binlerce kişi katıldı.

Dersim’de Emek ve Demokrasi Platformu çağrısıyla Sanat Sokağı’nda bir araya gelen siyasi parti, sendika ve sivil toplum kuruluşları ile çok yurttaşlar, kortej eşliğinde “Bijî yek gulan” ve “AKP halka hesap verecek” sloganlarıyla Seyit Rıza Meydanı’na yürüdü.

Emekçiler, “Eşit değerdeki işe eşit ücret”, “Savaşa ve sömürüye karşı yaşasın 1 Mayıs”, “Enkazda kapitalist sistem, gelecekte biz varız”, “Barış, adalet, özgürlük, bijî sosyalizm” ve 4 farklı dilde “Yaşasın 1 Mayıs” pankartları taşındı.

ELAZIĞ

Elazığ’da 1 Mayıs, Perşembe pazarında kutlandı. Mitingde söz alan 1 Mayıs Tertip Komitesi Başkanı Kenan Korkmaz, “2023 1 Mayıs’ını 6 Şubat depremi ile karşılamış bulunuyoruz, üzüntümüz derin, öfkemiz bir o kadar büyük ancak dayanışma ile bu zorluğun altından kalkacağız. Ne yazık ki doğal afetlerde olduğu gibi iş cinayetlerinde de yüzlerce işçi hayatını kaybetmiştir. Bu cinayetlerin sorumluları özelleştirme politikaları, kâr hırsı ve neoliberal politikalardır “dedi.

Önceki İçerikDünyada solun halleri
Sonraki İçerikDünyada 1 Mayıs