Yunanistan’da Polis 48 yıl sonra üniversitede: Öğrenciler sokaklarda

Yunanistan’da 1973 yılında askeri cuntayı deviren Politeknik Direnişi’nden bu yana ilk kez üniversitelere polis konuşlandıran yasa tasarısının Meclis’ten geçmesi tepki nedeni. Söz konusu eğitim yasa tasarısı önceki gün sağcı Kiryakos Miçotakis hükümetinin Yeni Demokrasi Partisi vekilleri tarafından oy çokluğuyla Meclis’ten geçirildi.

Ana muhalefet partisi SYRIZA ve Yunanistan Komünist Partisi (KKE) milletvekillerinin 132 ret oyuna karşılık 166 oyla kabul edilen yasaya göre, girişlerde elektronik tarama sistemi uygulanacak, üniversite bölümlerinde öğrenci sayısı azaltılarak eğitim fonlarında azaltmaya gidilecek.

Yasada bir diğer tepki çeken madde ise, üniversite eğitimini sürdüremeyen öğrencilerin okuldan ihraç edilmesi. Buna göre, dört yıl öğrenim süresini tamamlayanlar için iki ek yıl, dört yıldan uzun süredir devam eden bölümlere katılanlar için ise üç ek yıl verilecek. Bu da soruşturmalara uğrayarak derslere girmesi engellenen öğrencilerin okuldan atılmasının önünü açacağı yönünde eleştiriliyor.

Başbakan Miçotakis’in yasaya ilişkin “Üniversitelere giren polis değil, demokrasidir” sözleri de öğrenci ve işçi sendikalarının tepkisini çekti. Başkent Atina’da ve Selanik’te binlerce kişinin katıldığı eylemlerle yasaya tepki gösterilerek üniversitelerde polisin varlığının kabul edilemeyeceği ilan edildi.

13 Şubat 2021

Önceki İçerikTÜRKİYE VE KÜRDİSTAN KAMUOYUNA DUYURULUR!
Sonraki İçerikABD SEÇİM(SİZLİK)İ: MADE IN USA[*]