İstanbul’da 10 Ekim Katliamı anması

10 Ekim Ankara katliamının 6. yıldönümü nedeniyle Beyazıt Meydanı’nda bir anma gerçekleştirdi.

İstanbul Üniversitesi ana kapısında bir araya gelen çok sayıda gençlik örgütü, Ankara’da 10 Ekim 2015 tarihinde IŞİD tarafından yapılan bombalı saldırıda katledilenlen 104 kişiyi andı. Katliamın yıldönümü dolayısıyla yapılan basın açıklamasında, “10 Ekim’i unutma, unutturma. Katillerden hesabı gençlik soracak” pankartı açarak, sık sık, “Unutmak yok, affetmek yok” ve “Amed, Suruç, Ankara hesap sormaya” sloganları atıldı.

‘AMAÇ BİR ARAYA GELMEYİ ENGELLEMEK’

Katliamda ölenlerin isimlerinin tek tek okunduğu ortak açıklamada; “10 Ekim 2015 günü saat 10.04’de devlet, katliamlar hanesine bir yenisini daha ekledi” dendi. Barış için bir araya gelen insanların katledildiğini hatırlatirilarak, “Suruç Katliamı ile başlayan bu saldırı dalgasıyla gençlerin, işçilerin, halkların bir araya gelmesini engellemek istiyorlardı. İstediklerini almak için bombalar patlatmaktan, patlayan bombaların ardından sokağa çıkanlara saldırmaktan çekinmediler” dendi. 

‘KATLEDEN DEVLETTİR’

Aradan geçen yıllarda ve dava süreçlerinde katliamın unutturulmak istendiğine dikkati çeken Çopur, şöyle devam etti: “Katliam için uygun ortamı hazırlayan ve 103 kişiyi IŞİD iş birliğiyle katleden, devlettir. Unutmamakla kalmayacağız elbette, yitirdiklerimizin hesabını sormak için affetmeyeceğiz katilleri. Sokak sokak, meydan meydan büyüyecek öfkemiz, devlet katliamlarında bir kişi daha yitirmemek için.”

Yaşanılan bu katliamların sorumlusunun “egemenler” olduğunu vurgulanırken, “Tüm bunları değiştirmek ise bizim ellerimizde. Bizleri katleden egemenler; bombayla, nefret ve kinle, terör eylemleriyle halklara düşmanlığını sürdürürken özgürlük için mücadele ederek, onların iktidarına karşı koyarak kazanacağız. Savaşların, saldırıların, neden oldukları salgınların, yağma ve rantlarının alaşağı olması ancak bizim mücadelemizle mümkün olacak. Bu eli kanlı egemenlere karşı barış içinde kardeşçe, insanca bir yaşamı kurmanın tek yolu örgütlülüğümüzü yükseltmekten geçiyor. Bulunduğumuz her alanda mücadeleyi büyütmeliyiz. Herkesi 10 Ekim’in hesabını sormak için sokaklara çağırıyoruz.”

08 Ekim 2021  

Önceki İçerikEylül trafiği neyin habercisi: Suriye’de dehşet dengesi değişiyor mu?
Sonraki İçerik6- 9 Ekim serhildanı…