Türkiye ve Kürdistan’da 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günüde kadınlar alanlardaydı

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde kadınlar kent meydanlarındaki eylemlerin yanı sıra iş yerlerinde de açıklamalar yapıyor.  İşçi kadınlar fabrikalarda, sağlıkçılar hastane önlerinde, avukat kadınlar adliye binalarında açıklamalar yaptı; taleplerini dile getirip, faşizme erke anlayışa karşı birlikte mücadele çağırısı yapti.

İstanbul

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu ( DİSK) İstanbul Şubesi Kadın Meclisi, 8 Mart’a ilişkin Kadıköy’de bulunan Beşiktaş İskele Meydanı’nda kitlesel basın açıklaması gerçekleştirdi. DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ve çok sayıda kadının katıldığı eylemde konuşan Çerkezoğlu, “Bu güne kadar yaşanan tüm felaketlerde kadınlar yalnız bırakılıyor, iş ve emek güçleri yok sayılıyor. Kadınların buna karşı büyük bir mücadelesi söz konusu. Bu güne kadar, kadın cinayetleri ve kadın mücadelesinde kaybettiğimiz tüm kız kardeşlerimizi buradan anıyoruz. Özellikle kadın işçiler olarak daha fazla yan yana dayanışma içerisinde olacağımızı ve kadın dayanışmasını büyüteceğimizi belirtmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

Kadınların toplumsal yaşamda yaşadığı eşitsizliğe, ayrımcılığa ve baskıya dikkat çeken Çerkezoğlu, deprem sonrasında dahi bölgede bulunan kadınların durumuna dikkat çekerek, “Deprem bölgesinde çalışan kadınların yarısı kayıt dışı çalışıyor. Kayıtsız çalıştırıldıkları için hiçbir sosyal haktan yararlanamıyorlar. Afet ve deprem gibi kriz dönemlerinde en ağır faturayı kadınlar ödüyor. Kadınların çalışma  hayatı  önündeki tüm engellerin kaldırılması, erkek işçilerle aynı haklara sahip olması,  kadına yönelik şiddetin ortadan kaldırılması, İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanması için çalışmalar yapılmalı. Bizde DİSK’li kadınlar olarak barış ve kardeşliği büyütmek bu 8 Mart’ta alanlarda kadın yaşamdır, kadın özgürlüktür diyeceğiz. Yaşasın kadın dayanışması diyoruz” dedi.

Kadınlar adına ortak açıklamayı okuyan DİSK’e bağlı Genel-İş Avrupa Yakası 2 No’lu Şube Yönetici Zuhal Kaynak, iktidarın rantçı politikaları ve deprem sonrasındaki organizasyonsuzluğu nedeniyle depremin felakete dönüştüğüne işaret etti, taleplerini sıraladı.

Feminist Gece Yürüyüşü: Taksim ablukada, yasağı tanımayan kadınlar alanlarda!

İstanbul’da 21. Feminist Gece Yürüyüşü: “Öfkeliyiz, yastayız, buradayız! ama isyandayız!”

8 Mart Dünya kadınlar günü dolayısıyla her yıl Taksim’de düzenlenen Feminist Gece Yürüyüşü, bu sene de Beyoğlu Kaymakamlığınca yasaklandı. Taksim’e yapılan çağrı nedeniyle tüm sokaklar polis bariyerleriyle kapatıldı. Kararı tanımayan kadınlar yasağa rağmen Beyoğlu sokaklarında toplandı. Toplanan kalabalık “İtaat yok, isyan var” sloganıyla barikatların kaldırılması çağrısı yaptı. Engellemelere rağmen toplanan kadınlar, “Hükümet istifa” ve “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” sloganları attı.

Ankara

Ankara Kadın Platformu ve 8 Mart Ankara Feminist Gece Yürüyüşü’nün çağrısıyla kadınlar Sakarya Meydanında bir araya geldi. Yapılan açıklamada, “Dayanışmayı büyütmek için, acımızı paylaşabilmek için Ankara Kadın Platformu’nun düzenlediği 8 Mart eylemini ve Feministlerin örgütlediği 17. Feminist Gece Yürüyüşü ’nü birleştirdik, ortaklaştık, isyanımızı büyüttük, sesimizi çoğalttık. Depremi katliama ve büyük bir yıkıma dönüştürenlerden hesap soracağız” denildi.

Kadınlar, buluşma noktası olan Sakarya Meydanında bir araya gelirken sık sık “Hükümet istifa”, “Çadırda, sokakta, her yerde, kadınlar birlikte”, AKP’den hesabı kadınlar soracak”, Afet değil cinayet, devlet hesap verecek”, “Rantçı devlet, yıkacağız elbet” sloganları atıldı.

Meydanda toplanan kadınların Yüksel Caddesi’ne yürümesi polis tarafından engellendi. Meydanın iki sokağı bariyerlerle kapatılırken kadınlar sık sık ‘Barikatı aç’ sloganı attı.

Yürüyüşün ardından tekrar Sakarya Meydanına gelen kadınlar burada basın açıklamasını okudu. Yapılan açıklamada, “Yıkımlarla, kayıplarla ve büyük bir acıyla geldik 8 Mart’a; dayanışmaya ve yan yana olmaya her zamankinden daha çok ihtiyacımız var bugün. Bu yıl, daha güçlü olmak için, dayanışmayı büyütmek için, acımızı paylaşabilmek için Ankara Kadın Platformu’nun düzenlediği 8 Mart eylemini ve Feministlerin örgütlediği 17. Feminist Gece Yürüyüşü ’nü birleştirdik, ortaklaştık, isyanımızı büyüttük, sesimizi çoğalttık. Bu yıl heyecanımızla, coşkumuzla değil ama öfkemizle, isyanımızla, yüreğimizde taşıdığımız yasımızla ve her şeye rağmen kaybolmayan umudumuzla tekrar sokaklardayız” denildi.

6 Şubat gecesi önce 7.7 şiddetinde ve aynı gün 7.6 şiddetinde başka bir depremle Suriye’de ve Türkiye’nin 11 ilinde on binlerce insanın yaşamını yitirdiği, yüz binlerce kişinin göçük altında kaldığı ifade edilen açıklamada, “Saray rejimi, arama-kurtarma çalışmalarında son derece kritik olan ilk 36 saatte harekete geçmeyerek, on binlerce insanın ihmal yüzünden hayatını kaybetmesine neden oldu. Suriye’deki sınır kapılarını kapatarak on binlerce insanı ölüme sürükledi, Suriyeli kadınlar, kız çocukları ve LGBTİ+’larla dayanışmamızı engellemeye çalıştı. Yüz binlerce insan eşini, çocuğunu, sevdiklerini, evini, köyünü, şehrini kaybetti. Devlet, bilim insanlarının uyarılarını dinlemediği gibi, kendi kurumlarının hazırladığı raporları da görmezden gelmeyi seçti, politik bir tercihle, yaşamdan ve yaşatmaktan yana bir tavır almadı. Bizler yönetenlerin, sermayenin çıkarları ve hırsları uğruna öldürülüyoruz. Ancak bilinsin ki yine bizler erkek egemen devletin bize dayattığı karanlığı dayanışmayla aydınlatacak eşit, özgür ve güvenceli bir yaşamı birbirine kenetlenen ellerimizde yeniden filizlendireceğiz” denildi.

Hatay

Kadınlar yaşamı dayanışmayla yeniden kuracak

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde Hataylı depremzede kadınlar ve gönüllü çalışan kadınlar yıkıntılar arasında Uğur Mumcu Meydanı’nda insanları öldüren düzene karşı yaşam zinciri oluşturdu.

Hatay Afet Kadınlar Birlikte Güçlü’nün çağrısı ile çeşitli noktalardan yürüyüş yaparak meydanda  gerçekleştirilen eylemde Türkçe, Kürçe ve Arapça “Kadın Yaşam Özgürlük” “Hatay’ı yeniden kadınlar kuracak” sloganları ile dayanışma çağrısı yapan kadınlar depremde hayatını kaybedenlerin hesabını sormak için kadınlara birlik olma çağrısı yaptı. Uğur Mumcu Meydanı’nda mor kurdelelerle daire oluşturarak yaşam zinciri kurdu.

Kadın cinayetlerinde ve depremde hayatını kaybeden kadınların anıldığı eylemde depremde yaşanan ölümlerde sorumluluğu olanlardan hesap sorulması istendi. Platform adına basın açıklamasını okuyan Fatma Ardal, enkaz altındaki insanlar için tek bir adım atmayan devletin kurulan dayanışmalara saldırdığını belirterek; “Depremin ilk gününden beri açlığa, yoksulluğa ve soğuğa terk ettiğiniz binlerce kadın olarak yaşadıklarımızın sorumlusunun kim olduğunu biliyoruz. Bizler bu yıkıntıların ardından mücadelemizden aldığımız güçle birbirimize söz verdik; bu şehri yeniden kuracağız!” dedi.

Malatya

Kız kardeşlik köprüsüyle dayanışmamızı büyütüyoruz

Malatya Ekmek ve Gül Grubu, Cemal Gürsel’de bulunan bir salonda söyleşi düzenledi. 8 Mart’ın tarihçesiyle başlanan söyleşide Ekmek ve Gül’den Berfin Güler konuştu. “Depremin ilk gününden bu yana barınma, hijyen, ısınma ve su gibi birçok ihtiyacımızı karşılamakta güçlük çektik” diyen Güler şöyle devam etti: “AFAD’ın ihtiyaç listesinde kadın pedinin olmadığını da gördük. Ekmek ve Gül’ün ‘Kız Kardeşlik Köprüsüyle Hayatı Yeniden Kuruyoruz’ kampanyasıyla Türkiye’nin dört bir yanındaki kız kardeşlerimiz ile hep birlikte dayanışmayı ördük. Kampanyamızın amacı, zor süreçler geçiren kız kardeşlerimizle dayanışmak, onlara psikolojik, hukuki ve sosyal destek sağlamak, diğer ihtiyaçlarını da tespit etmek. Ve bütün bunları yapmak için yola çıktık. Bugün hâlâ koşullarımız çok ağır olsa da 8 Mart’ı kutlamak, bir araya gelmek de çok kıymetli” dedi.

İzmir

İzmir’de kadınlar 8 Mart’ın coşkusunu sokağa taşıdı. “Kader değil patriyarkal kapitalizm. Yaşasın feminist isyan” pankartı ve “Jin, jiyan, azadi”, “Dem dema jin jiyan azadi ye”, “Devlet yoktu biz vardık”, “Hükümet istifa” sloganlarının öne çıktığı dövizlerle Kıbrıs Şehitleri caddesini dolduran kadınlar, kadınların hakkını gasp eden, katleden, taciz ve tecavüzü meşrulaştıran, çocuk istismarının önünü açan, LGBTİ+’ları yok sayan ve on binlerce insanın katili olan hükümetin istifasını istedi.   İ

Kadınlar, kadınların hayatını cehenneme çeviren bu düzeni yerle bir edeceklerinin altını çizdi. “Vardık, varız, var olacağız” diyen kadınlar eşit ve özgür bir yaşamı kuracaklarını söyledi.

Wan

Wan’da Tevgera Jinen Azad (TJA), “Dem dema jin Jiyan azadiyê ye” şiarıyla 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yürüyüş düzenledi. Wan’da TJA ve HDP Kadın Meclisi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla “Dem dema jin jiyan azadîyê ye” şiarıyla yürüyüş düzenledi. Semaver Kavşağı’ndan Mustafa Altay Parkı’na kadar slogan, zılgıt, ıslık ve alkışlarla yürüyen kadınlar, parkta basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada konuşan TJA aktivisti Zeynep Kaya, depremde yaşananlarda dikkat çekerek, “Aynı iktidar, bir kez daha Kürtlerin, Alevilerin coğrafyasını işgal etmeye, demografyasını değiştirmeye çalışıyor. Depremde ailesini kaybetmiş çocukları savunmasız bırakarak militarist güçlerin, tarikatların, çetelerin istismarına açık bırakıyor. Fakat iyi bilinmelidir ki bizler; toplumun özyönetimine, öz gücüne ve yerellerin gücüne olan inancımızla; çürümüş ve hantallaşmış bu iktidarın, depremi bir fırsata ve toplum kırım aracına çevirmesine izin vermedik, vermeyeceğiz” diye belirtti.

Şirnex

Şırnex’te (Şırnak) ise kadınlar Silopiya’da 8 Mart yürüyor. Yürüyüş, Nuh Mahallesine bağlı Cumhuriyet ilkokulu’ndan başlayanHDP Silopi İlçe Örgütü önünde son buldu. Eylemde konuşan HDP Şirnex Milletvekili Nuran İmir, Kürdistan’ın dört parçasında verilen kadın mücadelesine dikkat çekerek, “Kadınlar tacize, katletmeye ve tecride karşı seslerini daha gür bir sesle yükseltiyor. Bugün kadına yönelik saldırılar sadece ülkemizde değil, dünyanın her yerinde görülüyor. Kürt kadınları ne çekiyorsa Arap, Türk ve Arjantinli kadınlar da aynı acıyı çekiyor. Acılarımız da taleplerimiz de aynıdır” dedi.

Amed

Amed Barosu Kadın Hakları Merkezi, Diyarbakır Adliyesi önünde açıklama yaptı. Çok sayıda avukatın katıldığı açıklamaya ayrıca 5 Ocak 2020 tarihinde Dersim’de kaybettirilen Gülistan Doku’nun ablası Aygül Doku da katıldı. Açıklamayı yapan Baro Kadın Hakları Merkezi Başkanı Asiya Cemre Işık, 8 Mart’ın tarihsel anlam ve önemini hatırlatarak, “O günden bugüne dünyanın her yerinde kadınlar ve LGBTİ+’lar taleplerini ortaklaştırıp yükseltmenin yol ve yöntemlerini arayıp çoğaltıyor, şiddetten uzak, eşit ve sömürüsüz bir hayat tahayyülünün gerçekleşmesi için örgütleniyor, örgütlüyor, yan yana geliyor, hesap soruyor” dedi.

Kadınların sorunları arttı

Kadınları güçlendirecek politikalara ihtiyaç olduğunu belirten Işık, “Toplumsal cinsiyet eşitsizliği nedeniyle ev içi emek ve bakım emeğinin kadına özgülenmesi deprem bölgesinde yaşayan kadınların yükünü kat be kat artırıyor. Bu nedenlerle bölgedeki kadınların yaşadığı ve yaşayabileceği sorunlara ilişkin acil çözümler üretilmesi zorunludur” dedi.

Bir arpa boyu yol alınmadı

3 yılı aşkındır kız kardeşi Gülistan Doku’yu aradıklarını dile getiren Aygül Doku da, kardeşinin 8 Mart’ta “Biz bu ülkenin Cumhurbaşkanıyla, İçişleri Bakanıyla, Adalet Bakanıyla aklınıza gelebilecek bütün yetkililerle görüştük hepsinin bize söylediği bir cümle vardı. Ülkemiz büyük, Ülkemiz hukuk ülkesi Gülistan Dokuyu bulacağız, ilgilileri adalet önüne getireceğiz dediler. Hatta adalet bakanıyla görüşünce olur mu bir dosyada bu kadar hukuksuzluk Cumhurbaşkanımız duyarsa çok kızar bizzat bu dosyaya ben bakacağım dedi ve lakin o dosya hala 5 Ocak tarihinden bu güne bir arpa yol kat etmiş değil” dedi.

Dersim

Dersimde 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü

Dersimli kadınlar 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde Dersim Kadın Platformunun çağrısıyla sanat sokağında bir araya gelerek Seyit Rıza Meydanı’na yürüyüş gerçekleştirdi. Yapılan yürüyüşten sonra basın açıklaması düzenleyen kadınlar daha sorasında depremde hayatını kaybedenler için mum yaktı. Açıklamayı Kadın Platformu adına Raife Yılmaz okudu. Yılmaz, bu 8 Mart’ı hüzünle karşıladıklarını; acılarının derin, içlerinin buruk, yaslarının, öfkelerinin dinç ve büyük olduğunu dile getirdi.

Önceki İçerikBugün değilse yarın
Sonraki İçerikGazi Katliamını Unutmadık Unutturmayacağız!