Taliban, Afganistan’ın başkenti Kabil’e girdi, Cumhurbaşkanı Gani ülkeyi terk etti

Taliban güçleri Afganistan’ın başkent Kabil’e girdi, Cumhurbaşkanı Eşref Gani ve yardımcısı Emrullah Salih ülkeyi terk etti. Kabil Havalimanı’nın ateş altında olduğu aktarıldı.

Taliban, son 10 günde hızla ilerleyerek birçok vilayet merkezini ele geçirdikten bugün Afganistan’ın başkenti Kabil’e girdi.

Taliban tarafından basına yapılan açıklalamarda havaalanı ve hastanelerin işleyişine devam edeceği, acil ihtiyaçların karşılanmasına engel olunmayacağı, başkentteki yabancıların kenti terk etmelerine izin verileceği, kalmak isteyenlerinse Taliban yöneticilerine kayıt yaptırmaları gerektiği bildirildi.

BBC’ye konuşan Taliban sözcüsü, “İktidarın barışçıl bir şekilde devredilmesini bekliyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Eşref Gani ve yardımcısı Emrullah Salih ülkeyi terk etti.

Rusya, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) Afganistan gündemiyle acil toplanması için çağrı yaptı.

ABD Büyükelçiliği, Kabil Havalimanı’nın ateş altında olduğunu duyurarak güvenlik uyarısı yaptı. NATO da Kabil Havalimanı’nda tüm ticari uçuşların askıya alındığını duyurdu.

“CUMHURBAŞKANLIĞI SARAYI ELE GEÇİRİLDİ”

Taliban, Kabil’deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nı ele geçirdiğini duyurdu.

Afgan gazeteci Bilal Sarwary, müzakerelerde Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda iktidarın devri için yapılacak törene Gani’nin de katılması yönünde karar alındığını ancak Gani’nin kıdemli yardımcıları ile birlikte ülkeyi terk ettiğini söyledi.

Taliban daha sonra Reuters’a yaptığı açıklamada sarayı ele geçirdiğini söyledi.

“ESKİ CUMHURBAŞKANI GANİ ULUSU BU DURUMDA BIRAKTI”

Afganistan Ulusal Uzlaşma Yüksek Konseyi Başkanı Abdullah Abdullah, Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin ülkeyi terk ettiğini teyit ettiği Facebook videosunda, Gani için “Eski Cumhurbaşkanı” dedi.

Abdullah, Gani’nin “ulusu bu durumda bıraktığını” belirterek, “Tanrı ondan hesap soracak ve ulus da yargılayacak” dedi.

CUMHURBAŞKANI GANİ: KAN DÖKÜLMESİNİ ÖNLEMEK İÇİN…

Afganistan Cumhurbaşkanı Gani, kan dökülmesini önlemek için ülkeyi terk ettiğini söyledi.

Gani “Taliban beni uzaklaştırmayı başardı, tüm Kabil’e ve Kabil halkına saldırmak için buradalar. Kan dökülmesini önlemek için en iyisinin ayrılmak olduğunu düşündüm” açıklamasını yaptı.

Gani’nin Facebook üzerinden yaptığı açıklamada mevcut konumuyla ilgili bir bilgilendirme yapmadı.

“KABİL HAVALİMANI ATEŞ ALTINDA”

ABD Büyükelçiliği, yayımladığı güvenlik uyarısında Kabil Havalimanı’nın ateş altında olduğunu belirterek “Kabil’deki güvenlik durumu hızla değiştiği için” bölgedeki ABD vatandaşlarının kendilerini güvene almasını istedi.

Başta ABD olmak üzere birçok Batı ülkesinin büyükelçilikleri ve diplomatik misyonları kapasitelerini küçültme kararı aldı ve çalışanlarını Kabil Havalimanı üzerinden tahliye etmeye başladı.

TÜRKİYE NASIL BİR YOL İZLEYECEK?

BBC Türkçe’nin ulaştığı Türk diplomatik kaynaklar, Türkiye’nin Kabil Büyükelçiliği’nde çalışan görevlilerin ve Afganistan’daki Türk askerinin tahliyesi edilmesi için henüz bir karar alınmadığını; ancak gelişmelerin yakından takip edildiğini söyledi.

Türkiye’nin Kabil Büyükelçiliği, Twitter’dan Afganistan’dan ayrılma talebinde bulunan vatandaşların Büyükelçilikle iletişime geçerek ivedilikle bilgi vermeleri yönünde açıklama yaptı.

BBC Türkçe’ye bilgi veren bir Türk güvenlik yetkilisi, son gelişmeler ışığında, artık Türkiye’nin Kabil Havalimanı’nda üstlenmesi planlanan görevin Taliban’a rağmen yapılmasının mümkün olmadığını söyledi.

Üst düzey bir Türk güvenlik yetkilisine göre “Taliban’ın birçok ülkeyle doğrudan temas kurmuş olması, uluslararası sisteme entegre olma çabası ve izole olmamak için attığı adımlar göz önünde bulundurulduğunda, Türkiye ile uzlaşması hâlâ olası. Yani Taliban’la görüşerek Kabil Havalimanı’na görev alma ihtimali yüksek.”

Aynı yetkiliye göre ABD’nin ve Avrupa ülkelerinin büyükelçiliklerini tamamen kapatmamış olması, Rusya’nın da diplomatik temsilciğinin açık kalacağını açıklaması, Kabil Havalimanı’na duyulan ihtiyacın devam ettiğini gösteriyor.

Yetkili, “Taliban’ın havalimanını ben kontrol edeceğim, burada hiçbir ülkeye ihtiyacım yok demesi halinde, tüm diğer ülkelerin büyükelçiliklerini kapatıp gitmesi halinde, zaten kullanılmayacak bir havalimanını Taliban’a rağmen neden koruyalım” dedi.

5 BİN MAHKûMUN BULUNDUĞU HAVA ÜSSÜ DE TALİBAN’IN ELİNDE

Afgan bir yetkili, 5 bin mahkumun bulunduğu Bagram Üssü’ndeki Afgan askerlerinin Taliban’a teslim olduğunu açıklarken, üsteki mahkumların durumuna ilişkin bilgi verilmedi.

Taliban Sözcüsü Süheyl Şahin de TRT World’e yaptığı açıklamada “Herkes için genel af ilan edildi” ifadelerini kullandı.

Önceki İçerikALEVÎLİK HAKİKÂTİ VE SORU(N)LARI[1]
Sonraki İçerikKabil düştü! Önce Amerikalıların kafasına! Sonra herkesin!