Şili’de göstericiler lazerle drone düşürmeyi keşfetti!

 

Şili’de hükümet karşıtı eylemlere dönüşen protestolarda göstericileri lazerle bir drone düşürürken gösteren görüntüler paylaşıldı.

Latin Amerika ülkesi Şili’de haftalardır devam eden sokak gösterilerinde polise ait bir drone, göstericiler tarafından lazer kullanılarak düşürüldü. Görüntülerde eylemcilerin, onlarca uzun menzilli lazeri havada asılı duran drone’a doğru tuttuğu ve ardından aracın yavaş yavaş aşağıya indiği net şekilde görülüyor.

Ülkede devam eden eylemlerde bir süre önce de protestocular, polis veri tabanını hackleyerek çeşitli bilgiler sızdırmış, bazı polislerin isimleri ve adresleri internetten yayınlanmıştı.

TEKNİK OLARAK MÜMKÜN MÜ?

Başkent Santiago’daki Bağımsızlık Meydanı’nda kaydedilen videonun yaygınlaşması üzerine teknoloji üzerine İspanyolca yayın yapan FayerWayer‘de konu üzerine bir haber yayınladı. Drones de Carreras Chile’nin CEO’su ve konu hakkında uzman Ivo Zuffi, lazer ile drone düşürmenin ‘teknik olarak mümkün’ olduğunu belirtti.

Zuffi, “Drone’un inişteki alçalışı düzensizdi… pil eksikliği durumunda drone, kontrollü bir inişe geçer. İnternette lazerlerin drone sensörlerini nasıl etkilediğini gösteren pek çok video var” dedi. Drone’lardaki bazı sensörlerin bir tür ‘video kamera türü’ olduklarını ve güneşten bile etkilenebileceğini söyledi. Zuffi, sözkonusu drone’a yöneltilen lazerler göz önünde tutulduğunda, düşüşü bunların sağlamış olma ihtimalinin olduğunu ancak tam olarak neler yaşandığını sadece videoya bakarak söyleyemeyeceğini ifade etti. Şirket CEO’sunun görüşüne göre drone’ları lazer saldırılarından kurtarma teknikleri geliştirilebilir, ancak sensörlerin hasar görme riski hâlâ mevcut. Eylemcilerin daha önce polis helikopterine tuttukları lazerlerin yansıttığı görüntü, aracın içinden kaydedilmişti.

Şili’de Sebastian Pinera yönetiminin neoliberal politikalarına karşı sokak gösterileri, hız kesmeden devam ediyor. Öncelikli olarak ulaşım ücretlerine yapılan zammın protestosu ile başlayan, daha sonra hükümet karşıtı eylemlere dönüşen gösteriler 6 Ekim’den beri sürüyor. Protestocular, gösterileri bitirmek için için olağanüstü halin sona erdirilmesini talep ediyor.

Gazete duvar

Önceki İçerikIrak’ta halk hareketinden 20 maddelik deklarasyon
Sonraki İçerikŞili’de yeni Anayasa için tarihi anlaşma