Şili’de erkek şiddetine karşı binlerce kadın ulusal stadyumu doldurdu

Şili’nin başkenti Santiago’da binlerce kadın, ulusal stadyumda erkek şiddetine karşı kitlesel bir eylem yaptı. Kadınlar, “Sorun nerede olduğumda veya nasıl giyindiğimde değil, sen tecavüzcüsün” gibi sözler bulunan marşlarını seslendirdi.

Şili’nin başkenti Santiago’da bulunan ulusal stadyumda toplanan binlerce kadın, erkek şiddetine karşı kitlesel bir gösteri gerçekleştirdi.

Santiago genelinden binlerce kadın, siyah kıyafetler ve kırmızı eşarp giymiş halde stadyumda bir araya geldi ve içerisinde “Sorun nerede olduğumda veya nasıl giyindiğimde değil, sen tecavüzcüsün” gibi sözler bulunan marşlarını seslendirdiler.

Düzenlenen eylemle ilgili AFP’ye konuşan 66 yaşındaki Jacqueline Saintard, “Bu tecrübeyi binlerce kadınla paylaşmak muhteşemdi” ifadesini kullandı.

Dünya çapında karşılık bulan ve çok sayıda şehir merkezinde gerçekleştirilen bu eylem tarzı, ilk olarak feminist grup LasTesis tarafından Şili Valparaiso’da gerçekleştirilmişti.

Thousands of grandmothers, mothers and daughters took to the streets of the capital of Chile to perform this powerful protest against rape and other gender-based violence. 

Şili’de devam eden hükümet karşıtı protestolarla birleşen bu eylemlilik süreci ise dünya çapında yayılmaya devam ediyor.

Konuya ilişkin yayınlanan bir Birleşmiş Milletler (BM) raporunda da, Latin Amerika genelinde geçen sene 3 bin 500’den fazla kadının katledildiği belirtildi.

Önceki İçerikDersim Katliamına katılan askerin günlüğüne ulaşıldı: “Her gün kafa kesmekle uğraşıyoruz”
Sonraki İçerikFransa’da tarihi grev: Yüz binler alanlara çıktı