‘Sarayları yurda çevirin’

İstanbul, Kocaeli, Ankara, Adana, Eskişehir ve Dersim’de öğrenciler eylemdeydi

Yeni eğitim öğretim dönemi özellikle üniversite öğrencileri için yurt sorunuyla başladı. Koronavirüs salgını nedeniyle üç dönem boyunca uzaktan eğitim görev öğrenciler, yüz yüze eğitime başlanması ile birlikte barınma sorunuyla karşı karşıya kaldı. Ev kiraları ve yurtların fahiş fiyatlara karşı gece dışarıda kalarak durumu protesto eden üniversite öğrencilerinin eylemleri devam ediyor. Türkiye ve bölge kentlerinde karşılaşılan barınma sorunu nedeniyle üniversite öğrencileri, geceleri sokak, park, kampüs ve meydanlarda uyuyarak bu soruna dikkat çekiyor. İstanbul, Kocaeli, Ankara, Adana, Eskişehir ve Dersim’de öğrenciler eylemdeydi.

7 bin öğrenciye 3 yurt

Öğrencilerin barınma sorunu yaşadığı kentlerden biri olan Dersim de, yaklaşık 7 bin üniversite öğrencisi bulunuyor. Ancak KYK’ye bağlı sadece 3 yurt bulunuyor. Tunceli Kız Öğrenci Yurdu’nda 850, Ehlibeyt Kız Öğrenci Yurdu’nda 330 ve Munzur Erkek Öğrenci Yurdu’nda 400 öğrenci olmak üzere her üç yurdun toplam bin 580 kişi kapasitesi bulunuyor.

‘Sokakta kaldık’

Mezopotamya Ajansı’ndan (MA) Cengiz Özbasar’a konuşan birinci sınıf öğrencisi olan Melek Sevinç, yurttan çıkarıldığını sokakta kalması üzerine bir ailenin kendisini evlerine aldığını ve halen onların yanında kaldığını söyledi. Öğrencilerin ciddi sorular ile karşılaştığına dikkat çeken Sevinç, “Ben yine iyiyim. Camide, hastanede kalan arkadaşlarımız var” dedi.

Öğrenciler kayıt dondurdu

Kentte okuyan üniversite öğrencilerinden Erdem Okan da yurt çıkmama ihtimalinden dolayı okullar açılmadan bir hafta önce ev aramak üzere kente geldiğini, fakat bulamadığını anlattı. Yaşanan sorunlardan dolayı bazı öğrencilerin kayıt dondurmak zorunda kaldığını dile getiren Okan, “Bu şartlar altında öğrenciler ders çalışamıyor” diye konuştu.

Ankara: Barınmak isteyen öğrenciler polis müdahalesi

Ankara Kuğulu Park’ta sabahlamak isteyen ve kendilerine Barınamayanlar Hareketi adını veren bir grup öğrenci, polis tarafından engellendi. Önceki akşam saatlerinde parka girmekte ısrar eden ve engellemenin hukuki, meşru bir dayanağı olmadığını belirten öğrenciler gözaltı tehdidiyle engellemeye çalışıldı. GBT uygulamasında geçirilen öğrenicilere toplu olarak durmamalarını isteyen polis, buna direnen öğrencileri darp etti. Polisin müdahaleye tepki gösteren ve görüntü almak isteyen çevredeki insanlara da hakaretlerde bulunuldu. Kuğulu Park etrafında yürüyen öğrenciler bir saat boyunca polisin takibine maruz kaldı. 

Çözüm bulunmuyor

İstanbul çeşitli yerlerinde öğrenciler parklarda kalıyor. Gençlik Hareketi Koordinasyonu, Şişli’de bulunan Maçka Parkı’nda, “Barınamıyoruz Hareketi” Levent’te bulunan bir parkta, “Yurtsuzlar Hareketi” ise Kadıköy’de bulunan Moda Parkı’nda protestolarına devam etti. Maçka Parkı’nda bir araya gelen Gençlik Hareketi Koordinasyonu, parkta yere eşyalarını sererek açıklama yaptı. Gençlik Hareketi Koordinasyonu üyesi Ece Köroğlu, öğrenciler olarak barınma sorunu yaşadıklarını ifade ederek, “Devlet yurtları dolmuş durumda, öğrenciler sürekli yedeklere atılıyor. Kiralar katlanarak arttı. Buna karşı bir çözüm bulunmuyor” dedi.

‘AVM’leri yurt yapın’

Çözümün olduğunu bildiklerini söyleyen Köroğlu, “Saraylar neden var, onları yurt yapın. Gereksiz AVM’ler kapatılsın yurt yapılsın diyoruz. İstanbul’da son 10 yılda 2 tane devlet yurdu yapılmış. Onun haricinde hep yandaş vakıflara, derneklere ödenek ayrılmış. Onlar kapatılsın devlet yurdu olsun” diye belirtti.

Emekçilerde onların çocuklarının zorlu kira fiyatlarıyla yaşamak zorunda olmadığının altını çizen Köroğlu, “Arkadaşlarımız umutsuz olmasınlar. Binlerce genç birleşip bu düzene karşı barınma hakkını da, parasız eğitim hakkını da alabilir diye düşünüyoruz. Bugün burada sabahlayacağız, yarın başka bir yerde hakkımızı almak için mücadele edeceğiz” dedi.

Yağmur demediler direndiler

Kadıköy’de de “Yurtsuzlar” adı altında Moda Sahili’nde bir araya gelen öğrenciler barınma haklarını talep ettiler. Öğrencilere HDP milletvekili Serpil Kemalbay’ın yanı sıra öğrenci örgütleri de destek sundu. Sahilde oturup sohbet eden gençler yağmur yağması üzerine çadır kurdu. Yağmura rağmen eylemlerini sürdüren öğrencilere çevredeki yurttaşlarda yiyecek, içecek getirerek destek sunuyor.

Eskişehir’de gözaltı

Eskişehir’de “Kalacak yerimiz yok, #Barınamıyoruz” diyen öğrenciler polis tarafından gözaltına alındı. Ülke geneli kiraların aşırı bir şekilde yükselmesi sonrası kalacak yer bulmakta zorlanan üniversitesi öğrencileri nöbet eylemi yapmak istedi. Eskişehir’de barınma hakkı için nöbet eylemi yapmak isteyen öğrencilere polis müdahale ederek, 6 öğrenciyi gözaltına aldı.

Adana’da engele rağmen oturdular

Adana’da Öğrenci Sendikası üyesi gençler, İnönü Parkı’nda yaptıkları oturma eylemiyle fahiş ev kiralarına ve yurt soruna dikkat çekti. Oturma eylemi yapan öğrenciler, parka gelen polisler tarafından Genel Bilgi Taraması’ndan (GBT) geçirildi. Polis, öğrencilerin izin almadığı gerekçesiyle engelleme çalıştı. Ancak öğrenciler bir süre oturup dağıldı.

23 Eylül 2021

Önceki İçerikBAĞINTILARI İLE FGC HAKİKÂTİ
Sonraki İçerik“DIEGO, KAFANI BOKUN ÜSTÜNDE TUT OĞLUM!”[*]