Özgür Gündem emekçisi Mehmet Akyol Zürih’de anıldı.

Dayanışma ezilenlerin inceliğidir..

Ernesto Che Guevara

6 Ekim 2016 tarihinde sonsuzluğa uğurlanan Özgür Gündem gazetesi emekçisi Mehmet Akyol İsviçre’nin Zürih kantonun da düzenlenen etkinlikte anıldı.

 

Bir süre önce Zürih belediyesi ile Amed belediyesinin kardeş belediye projesinin mimarı ve bunun gerçeklesmesinin aktif yürütücüsüydü.

1979’da gazetede Mazlum Doğan’ın PKK’nin kuruluş bildirgesini özetleyen bir yazısı nedeniyle idamla yargılandı. 36 yıl önce sürgüne gitmesine vesile olan Kürt Özgürlük Mücadelesiyle ilgili yayınlanan yazıyla açılan dava ve verilen idam kararıyla uzun bir sürgünlük yolculuğuna çıkarken ülkesine dönüş ve sonsuzluk yolculuğunda yine Kürt basınıyla Özgür Gündemle sonuçlandı. 36 yıllık sürgün yaşamında aktif olarak İsviçre’de siyasal mücadelesini sürdürdü. Aynı zamanda UNIA sendika’sında örgütlenme sekreterliğini yaptı. İsviçre’de yaşayan göçmenlerin neredeyse çoğunluğu Mehmet Akyol’u tanıdı, mutlaka bir teması oldu. Çünkü o sendikacılığının yanı sıra doğal bir hukukçu, herkesin hakları ve yabancı olmaktan kaynaklanan sorunlarını mücadelesinin bir parçası olarak gördü ve bu konuda hiç bir çıkar ve karşılık gözetmeksizin yıllar boyu çaba sarf etti.

 

Anma etkinliği saygı durusu ve sinevizyon gösterimiyle başlatıdı. Etkinliğe katılanlar arasında Devrimci Cephe yazarı Faruk Aydin, İsviçre Devrimci Yapı temsilcisi (Revolutionärer Aufbau Schweiz – RAS) Andrea Stauffacher, SODAP temsilcisi Mehmet Yılmazer, İsviçre Alevi dernek temsilcileri, UNIA isçi sendikası çalışanları, 1 mayıs komite üyeleri, Alternatif liste ve Doğu İsviçre Halkevi Kültür ve Dayanışma Derneği başkanı Ahmet Erparlak ile 400 kişinin katılımıyla anma gerçekleşti.

 

Devrimci Cephe

20 Kasım 2016

 

 

 

 

Önceki İçerikKadınlar isyanda, ”AKP’ye Tecavüzcüleri aklatmayacağız”
Sonraki İçerikKadınlar eşit ve özgür yaşamı mutlaka kazanacak!