Oxford akademisyenlerinden Boğaziçi eylemlerine destek

İngiltere’deki Oxford Üniversitesi’nden çok sayıda akademisyen, Boğaziçi Üniversitesi’ndeki Melih Bulu protestolarına destek verdi. Akademisyenler “Boğaziçi’nin akademik özgürlüğü için birlikteyiz” ve “Boğaziçi’nin yanındayız” dedi.

Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanan Melih Bulu’nun öğrenciler ve akademisyenler tarafından protesto edilmesine Oxford Üniversitesi’nin akademisyenlerinden destek mesajları geldi.

Üniversitenin farklı bölümlerindeki akademisyenler, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı atamanın Boğaziçi Üniversitesi’nin saygınlığını azalttığını belirtti. Oxford’lu akademisyenlerin paylaştıkları destek mesajları şöyle: 

“Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümü’nün ciddi bir uluslararası saygınlığı var. Dünyanın her tarafındaki felsefeciler [Boğaziçi Üniversitesi’nin] özerkliğinin ihlal edilmesini ve öğrencilere yapılan sert müdahaleyi dehşetle takip ediyor. Hükümetin tutumu Türkiye’deki eğitimin saygınlığına çok büyük zarar vermekte

Prof. Timothy Williamson – Oxford Üniversitesi Felsefe Bölümü Wykeham Mantık Profesörü; British Academy üyesi ve American Academy of Arts and Sciences onur üyesi”

“Boğaziçi’ndeki arkadaşlarımız ve meslektaşlarımız eğitimin çoğulcu, kapsamlı, özgür ve açık bir ortamda devam etmesi için mücadele veriyorlar. Birçok öğrenci ve akademisyenin, büyük kişisel risk taşımasına rağmen, direnişleri ilham verici. [Bu direnişin] uluslararası akademik camia tarafından en güçlü ve yaygın şekilde destekleneceğini umuyorum.

Dr. Alexandra Vukovich – Oxford Üniversitesi Bizans ve Slav Tarihi ve Edebiyatı Junior Research Fellow; British Academy Doktora Sonrası Araştırmacısı”

“İfade özgürlüğü, bilgiye erişimin en önemli prensiplerindendir. Diğer akademisyenlerin söylediklerine katılmayabilirim; ama onların söz söyleme haklarını koruyacağım ve bu hak için mücadele vereceğim. Bir hükümet, şirket veya herhangi bir üniversite dışı organizasyon ile yakın temasları olan bir kişi, iktidar pozisyonu ile üniversiteye giriyorsa, ifade özgürlüğünün temel ilkelerini derinden tehdit edebilir. Özellikle bu kişinin çıkar çatışmasına dönebilecek siyasal bir gündemi de varsa.

Peter Young – Oxford Üniversitesi, Doktora Öğrencisi”

“Son dönemde Boğaziçi Üniversitesi’nde yaşan gelişmeler üniversitelerin akılcı düşüncenin koruyucuları olma görevine bir saldırıdır. Şiddetle bastırılmaya çalışılan barışçıl protestolar, asıl olarak akademik özgürlük için yapılan bir talep ve mücadeledir.

Profesör Sir Chris Llewellyn Smith FRS – Oxford Üniversitesi Emeritus Profesör; CERN eski Genel Direktörü”

“Uzun yıllardır bir Türkiye dostu ve üniversitelerinin hayranı olarak, Recep Tayyip Erdoğan’ın 2014 yılında başkan seçilmesinden bu yana Türkiye’deki üniversitelerin dünya sıralamasındaki düşüşünü kaygıyla takip etmekteyim. Melih Bulu’nun rektör olarak atanması ise yeni bir düşüştür. Boğaziçi’nin bütün hocaları ve öğrencilerinin topyekûn olarak karşı çıktığı bu atama, sadece Erdoğan ve taraftarları tarafından kabul görmüştür. Bulu’nun homofobik ve intihalci şöhreti, Boğaziçi’ni olduğu kadar Türkiye’yi de komik duruma düşürmektedir. Daha da önemlisi, bu atama Boğaziçi’nin kırk yıldır korumakta ve geliştirmekte olduğu akademik özgürlüklere ve demokratik değerlere de bir darbedir. Özgürlüklere ve ayrıcalıklara sahip olma şansına sahip bizlerin görevi, Türkiyeli meslektaşlarımızdan esirgenen bu haklar için sesimizi yükseltmek ve Erdoğan’ın Türkiye’deki eğitim sistemine yapmış olduğu bu son saldırıyı protesto etmektir.

Prof. Jeremy Johns – Khalili Araştırma Merkezi Direktörü; Oxford Üniversitesi Akdeniz İslam Tarihi Sanat ve Arkeoloji Profesörü”

“Boğaziçi’nin yanındayım çünkü akademik özgürlüğe inanıyorum. Bir rejimin kontrolü altındaki üniversiteler amaçlarını kaybeder. Kayyımlar demokrasinin zehridir!

Dr. Umberto Bongianino – Oxford Üniversitesi İslam Sanat ve Mimarisi Bölümü Öğretim Görevlisi”

“Boğaziçi Üniversitesi’ndeki meslektaşlarımızın alanlarımızdaki öncü çalışmalarını yakından takip ediyor, ortak projelerde birlikte çalışıyoruz. Öğrencilerimiz değişim programlarıyla Boğaziçi’nde okuyor, güçlü akademik donanım ile dönüyorlar. Ayrıca Oxford’daki birçok hoca, doktora öğrencisi ve araştırmacı Boğaziçi mezunu. BÜ’nün uzun yıllar içinde, büyük özveriyle oluşturulmuş akademik birikiminin bir gecede yok edilmeye çalışılmasına seyirci kalmayacağız.

Doç. Dr. Aslı Niyazioğlu – Oxford Üniversitesi Erken Modern Osmanlı Tarihi Doçenti”

“Boğaziçi Üniversitesi, yüksek akademik seviyesi ve çoğulcu kurum kültürü sayesinde Türkiye’de bilim, refah ve barışa eşsiz katkılar sağlıyor. Boğaziçi direnişini destekliyorum çünkü bu başarı ancak kurumun içinden demokratik olarak seçilen bir idare ile sürdürülebilir. Melih Bulu rektör olarak kalırsa liyakat ilkesi ve düşünce özgürlüğü yok edilecek, Türkiye paha biçilemez bir varlığını kaybedecek. Temel insan haklarını, öğrencilerin sağlığını ve ülkenin eğitim kaynaklarını kendi çıkarları için hiçe sayanlara Türkiye bu servetini emanet edemez.

Dr. Melis Laebens – Oxford Üniversitesi, Politika Bölümü, Prize Research Fellow”

“Dünyanın en prestijli akademik kurumlarından biri olan Boğaziçi, dünya standartlarında eğitim vermenin yanısıra özgür eleştirel düşünceyi de yeşertiyor. Siyasi çıkarlar ve ideolojik baskılar Boğaziçi’nin dünya çapında verdiği eğitimi kısıtladığı gibi Türkiye’yi de entellektüel çöllüğe sürüklemektedir.

Dr. Vazken Khatchig Davidian – Oxford Üniversitesi, Oriental Institute, Doktora Sonrası Araştırmacı”

“Beş yılımı geçirdiğim, beni ben yapan, bilimsel düşünce ve herkese saygı sevgiyle yaklaşma etiğini bana vermiş olan üniversitem için çok üzülüyorum. Kimliğimiz, tarihimiz elimizden alınıyor gibi hissediyorum.

Dr. İrem Sepil – Oxford Üniversitesi, BBSRC Discovery Fellow, St Hilda’s College Öğretim Görevlisi”

Önceki İçerikABD SEÇİM(SİZLİK)İ: MADE IN USA[*]
Sonraki İçerikKCK: Türk devletinin Kürtleri soykırıma uğratma politikası Garê’de bozguna uğratıldı