Öğrencileri: İrademizi kıramayacaksınız

Melih Bulu’nun istifa etmesi çağrısında bulunan Boğaziçi Üniversitesi Atatürk Enstitüsü öğrencileri ‘’İrademizi kıramayacaksınız, direnişimizi teslim alamayacaksınız’’ dedi.

Boğaziçi Üniversitesi Atatürk Enstitüsü öğrencileri, rektör atanan Melih Bulu’nun istifa etmesi talebini yineledi ve gözaltındaki öğrencilerin serbest bırakılması çağrısında bulundu.

“Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi’ne kayyım olarak atanması, yıllardır yaşadığımız OHAL uygulamalarının bir başka örneği olarak karşımıza çıktı” denilen açıklamada şöyle devam edildi:

‘ÜNİVERSİTENİN BÜTÜN BİLEŞENLERİ DİRENİYOR’

“Üniversitemiz ilk günden beri barikatlarla, TOMA’larla, ‘akrep’lerle ve uzun namlulu silahlarla abluka altında. Bir aydır üniversitenin bütün bileşenleri bu hukuksuzluğa ve polis şiddetine direniyor. Başından beri taleplerimiz sadece üniversitemiz özelinde değil, bütün Türkiye’de eşitlikçi, demokratik, özgür ve özerk bir üniversite sistemine yönelik oldu. Tam da bu yüzden her yerden yükselen dayanışma sesleri, sesimizle birleşip muktedirlerin kulaklarında çınlayan, ezilenlerin yüreklerinde yer eden bir haykırışa dönüştü.

‘HAKLI VE ONURLU BİR YERDEN SESLENİYORUZ’

Bütün saldırılara, hedef göstermelere, zora ve zorbalığa karşı hala aynı noktadayız: Kabul etmiyoruz, vazgeçmiyoruz. Üniversitemizin kapısına kelepçe vurulması, kulüp odalarına yapılan baskınlar, BÜLGBTİ+ Çalışmaları Kulübü’nün hedef gösterilmesi ve resmi adaylık sürecinin kaldırılması, evlerimizin gece yarısı basılması, hukuksuz bir şekilde yapılan gözaltı ve tutuklamalar bizleri yıldıramayacak. Bizler, muktedirlerin hayalini dahi kuramayacakları haklı ve onurlu bir yerden sesleniyoruz. Boğaziçi Üniversitesi Atatürk Enstitüsü öğrencileri olarak bir kere daha taleplerimizi yineliyoruz:

  • ● Tutuklanan, ev hapsinde tutulan ve gözaltına alınan arkadaşlarımız derhal serbest bırakılmalıdır.
  • ● Üniversitemizi abluka altına alan polis ordusu geri çekilmelidir.
  • ● Melih Bulu ve bütün kayyum rektörler istifa etmelidir.
  • ● Bütün Türkiye’de rektörlük seçimleri üniversitelerin tüm bileşenlerinin katılımıyla yapılmalıdır.

İrademizi kıramayacaksınız, direnişimizi teslim alamayacaksınız,

Baş eğmedik, eğmeyeceğiz,

Aşağı bakmayacağız.

İzmir

İzmir’de Boğaziçi direnişine destek eylemine polis müdahalesi: Gözaltılar var

İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri’nin Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde yapmak istediği Boğaziçi öğrencileri ile dayanışma eylemine polis müdahale etti.

Polis, dayanışma için toplanan kalabalığı dağıtmak için biber gazı atarken, gözaltına alınanlara sert müdahalede bulundu. İzmir Üniversite Dayanışması, en az 30 kişinin gözaltına alındığını bildirdi. Polisin sert müdahalesinde yaralanan CHP İzmir Milletvekilli Mahir Polat, yaptığı açıklamada, “Burada Boğaziçi’ne destek vermek için basın açıklaması yapmak istedik. Hiçbir şey yokken polis geldi ve saldırmaya başladı. Hedef göstererek bizlere saldırdılar. Ben de darp edildim. Milletvekilli olduğumu bildikleri halde bana saldırdılar. Biber gazları sıktılar. Bu yapılanlar memleket adına utanç vericidir” dedi. Dağılan gruba kordon çimlerde saldırı devam etti çok sayıda kişi işkenceyle gözaltına alındı. 60’a yakın gözaltı var.

İzmir Üniversite Dayanışması müdahalenin ardından Kordon’da açıklama yaptı. Açıklamada, “Haftalardır öğrencilerin mücadelesi sürüyor. Başını eğmeyen sıra arkadaşlarımızın yanındayız. Önce üniversitenin kapısına kelepçe vurdular, sonra arkadaşlarımızı hedef gösterip tutukladılar. Tüm baskılar bizi yıldıramaz. İstanbul’dan İzmir’e irademizi ortaya koyduk. Arkadaşlarımız atanmış rektör istemiyoruz dediği için işkenceyle gözaltına alındı. Gezi’nin korkusunu iliklerine kadar hisseden iktidar her yerde halka müdahale etti. Gözaltına alınan arkadaşlarımız hala serbest bırakılmadı. Çözümün işkence, baskı olduğunu düşünen iktidara cevap vermeye devam ediyoruz. Aşağıya bakmayacağız. Bu kayyumlar düzenini yıkacağız. Bugün bu öfke tüm öğrencilerin, tüm emekçilerin ve tüm ezilen halkların öfkesidir” denildi.

Boğaziçi direnişine Hopalı öğrencilerden destek

Boğaziçi Üniversitesi’ne atanan kayyım Rektör Melih Bulu’ya karşı direnişte olan öğrencilere bir destek de Hopa’dan geldi. Hopalı öğrenciler bir yürüyüş gerçekleştirdi.

Hopa’da İnönü Caddesi’nden Hopa Meydan’a kadar bir yürüyüş düzenlendi.

Yürüyüşte “Teslim olmayacağız, aşağı bakmayacağız” ve “Ferman padişahın üniversiteler, sokaklar bizimdir” pankartları taşındı.

Eylemciler sık sık “YÖK kalkacak, polis gidecek. Üniversiteler bizimle özgürleşecek”, “Melih istifa, gençlik isyanda” şeklinde sloganlar attı.

Eylemciler adına açıklamada bulunan Öğrenci Kolektifleri üyesi Seçil Yağmur Muti, “İstanbul’da başımızı eğmeye çalışsalar da İzmir’de ters kelepçe ile işkence yapsalar da, Ankara’da dayanışmayı büyütmek için alanlara çıkan arkadaşlarımızı yıldırmaya çalışsalar da kayyumlar bilsin ki, Gençlik size baş eğmedi, eğmeyecek” dedi.

Muti, “Üniversitelerimizin kapılarına, arkadaşlarımızın bileklerine takılan kelepçeleri söküp atacağız! Bu ablukayı dağıtıp yerine, özgür, demokratik, feminist ve homofobiden arınmış bir üniversite kuracağız! Başını gökyüzüne çevirmiş bir akademi bizim ellerimizle gelecek” diye ekledi.

3 Şubat 2021

Önceki İçerikOcak ayında 23 kadın erkekler tarafından katledildi
Sonraki İçerikDavos’ta ekonomik kriz tartışıldı: Değişim için kime güvenmeliyiz?