Lübnan’da halk yine alanlara çıktı

Lübnan’da Cumhurbaşkanı Michel Aoun ile geçici Başbakan Saad el-Hariri’nin hükümet kurmada anlaşamaması sonrası halklar sokaklara döküldü

Lübnan hükümeti, 4 Ağustos 2020’de Beyrut Limanı’nda meydana gelen patlamanın ardından tepkiler üzerine istifa etmişti. 2020’den beri hükümet kurulamıyor. Saad el-Hariri, Cumhurbaşkanı Michel Aoun (Mişel Avn) ile 15 Temmuz akşamı bir görüşme yaptı. 22 Ekim 2020’de yeni hükümeti kurmakla görevlendirilen Saad el-Hariri, teknokratlardan oluşan 24 üyeli kabine listesini cumhurbaşkanına sundu. Anlaşma sağlanamadı ve Hariri hükümeti kurma görevini bıraktığını duyurdu.

Hariri, “Cumhurbaşkanı Aoun ile kabine konusunda görüşlerimizi paylaştık. Cumhurbaşkanı’nın istediği bazı değişiklikler vardı. Ben bunları kabinenin özü olarak görüyordum. Güvenle alakalı ve bazı Hristiyan vekillerle ilgili konular vardı. Cumhurbaşkanı Aoun’ın bu konulardaki tutumu değişmedi. Sayın Cumhurbaşkanı ile uzlaşamayacağımız netleşti. Görüşmede Cumhurbaşkanı’na kabine hakkında biraz düşünmesini önerdim ancak bana uzlaşmamızın mümkün olmadığını söyledi. Bu nedenle ben de hükümeti kurma görevinden affımı istedim” dedi.

Cumhurbaşkanlığı açıklaması

Cumhurbaşkanlığından yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, “Hariri, mezhep eksenli dağılımda, bakanlıklarda ve getirilecek isimler üzerinde herhangi bir değişik yapılmasını reddetti” ifadesine yer verildi. Hariri’nin ayrıca Meclisten gerekli güvenoyu için parlamentodaki grupların görüşünü almaya da karşı çıktığı ve bakanları kendi seçmekte ısrarcı olduğu ifade edildi. Açıklamada “Hariri, bakanlıklara getirilecek isimlerde ve dağılımda değişiklikle alakalı Cumhurbaşkanı’yla anlaşma ve onunla istişare etme prensibini kabul etmedi. Bu durum affını isteme kararını önceden aldığını gösteriyor” ifadeleri kullanıldı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 6 Ağustos ve 1 Eylül 2020’de Lübnan’ı ziyaret etmiş ve teknokratlardan oluşacak hükümetin kurulması için girişimde bulunmuştu. Hariri, Aralık 2020’de, 18 bakanlık teknokratlar listesini Cumhurbaşkanına sunmuştu. Sünni, Şii, Hristiyan temsilciler kabine konusunda uzlaşmaya çalışıyordu.

Dolar yükseldi

Hariri’nin açıklamasının ardından Dolar, karaborsada ilk kez 20 bin Lübnan lirasının üzerine çıktı.

Hükümet kurulamadığı açıklaması sonrası halk başta başkent Beyrut olmak üzere birçok kentte sokaklara döküldü. Hariri’nin açıklamasının ardından sert düşüş yaşayan Lübnan lirası nedeni ile birçok esnaf dükkanlarını kapatmak zorunda kaldı. Protestocular, birçok yolu lastik ve konteynerleri ateşe vererek kapatırken, güvenlik güçleri çıkan olayları bastırmak için göstericilere gaz bombası ve havaya ateş açarak müdahale etti. Çıkan olaylarda çok sayıda kişinin yaralandığı bildirildi. Askerlerin de sokaklara indiği Lübnan’da son aylarda sık sık protestolar oluyordu.

16 Tem 2021

BEYRUT

Önceki İçerikSORU(N)LARI İLE 15 TEMMUZ[*]
Sonraki İçerikÇocuklara mezarlarını kazdırmışlar!