Kadınlar Kadıköy’de 8 Mart’ı kutladı: ‘Yağmur bizi durdurur mu?’

İsyanı, direnişi, mücadeleyi sokaklarda büyüten kadınlar, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde de meydanları, sokakları isyanları ile kuşattı. 8 Mart günü birçok kentte eylemler örgütlenirken, İstanbul’da 8 Mart Kadın Platformu 6 Mart Cumartesi günü saat 16.00’da Kadıköy’de buluştu.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü için günler öncesinden eylem ve etkinliklerine başlayan kadınlar, 8 Mart günü pek çok kentte sokaklara çıktı. Kadınlar erkek, devlet şiddetine, yoksulluğu, faşizmin kadınlara yönelik saldırılarına karşı isyanlarını kuşanarak onlarca kentte eylem ve etkinlikler yapti

İstanbul’un Kadıköy ilçesinde düzenlenen 8 Mart kutlamasında kadına şiddete, kadın emeğinin sömürülmesine ve LGBTİ+’lara yönelik nefret suçlarına tepki gösterildi. Açıklamada, “Emek sömürüsüne, işsizliğe, güvencesizliğe, erkek devlet şiddetine, LGBTİ+ fobiye, irade gaspına, adaletsizliğe karşı sokakları dolduruyoruz” denildi.

8 Mart’ı kutlamak için bir araya gelen kadınlar, Kadıköy’deki Beşiktaş İskelesi’nde düzenlenen eylemde buluştu.  8 Mart Kadın Platformu’nun çağrısıyla gerçekleşen eyleme, yüzlerce kadın katıldı.

LGBTİ+ dövizlerinin ve gökkuşağı bayraklarının alana alınmaması üzerine gerginlik yaşandı. Bunun üzerine “Homofobiye hayır”, “Transfobiye hayır”, “Nefrete inat yaşasın hayat” sloganları atıldı. LGBTİ+ korteji bir süre sonra alana alındı.

Kadınlar, yağmurda çamurda her türlü koşullarda sokakları terk etmeyeceklerini belirterek “Rüzgar bizi durdurur mu? Yağmur bizi durdurur mu?” dedi.

Eylemde “Yaşasın 8 Mart”, “Yaşasın kadın dayanışması”, “Kadıköy bizim senin mi sandın?”, “İstanbul Sözleşmesi bizim senin mi sandın?”, “Kadınlar sokağa özgürleşmeye”, “Kadın, yaşam özgürlük” sloganları atıldı.

“Büyük kadın buluşmasına hoş geldiniz” diye başlayan basın açıklaması Türkçe, Kürtçe ve Arapça okundu. Türkçe basın açıklamasını Nazlı Andan, Kürtçe basın açıklamasını Şenay Kumuz okurken Arapça açıklama İrem Kayıkçı tarafından yapıldı. Basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

YAŞAMIMIZI BİZ YÖNETECEĞİZ: Özgürlüğümüz için bir aradayız. Özgürlüğümüzü kazanacağız. Yaşamımızı, kampüsümüzü, kentlerimizi biz yöneteceğiz. Pandeminin derinleştirdiği ekonomik krizi üzerimize yıkmaya çalışanları; üretim devam etsin diye fabrika karantinalarında çalışmayı unutmadık. Evden çalışmayı biz kadınlara bir lütuf gibi sunanları unutmadık.

EMEĞİMİZ BİZİMDİR: Ne en az üç çocuğu kabul ettik ne de ev işlerinin tek sorumlusu olmayı. Gebze de Migros’un sömürüsü ve tacizlerine karşı emeğimiz bizimdir diyen, Avcılar’da ise SML direnişinden kadınlarız. Sinbo direnişimizle sendikalaşma hakkımızı savunuyoruz. Kod 29’a, ahlak safsatasıyla işten atılmalara, ücretsiz izne karşı direnen kadınlarız!

ŞİDDETE, ADALETSİZLİĞE KARŞI SOKAKLARI DOLDURUYORUZ: Yıllardır 8 Mart’larda emek sömürüsüne, işsizliğe, güvencesizliğe, erkek devlet şiddetine, LGBTİ+ fobiye, irade gaspına, adaletsizliğe karşı sokakları dolduruyoruz. Bu sene de hayatlarımızı kuşatan patriyarkaya, erkek-devlet şiddetine, ekolojik yıkıma, kapitalizme, emek sömürüsüne ve saray rejimine karşı isyanımızı, öfkemizi, mücadelemizi her yerde büyütüyoruz. Özgürlüğümüzü kazanmak ve hayatlarımızı savunmak için 8 Mart’ta ve her gün bir aradayız, alanları sokakları doldurmaya devam edeceğiz. Dünyayı yerinden oynatacağız!”

TRANS AKTİVİSTLER EYLEMDEN SONRA GÖZALTINA ALINDI

Eylemin ardından, trans aktivistler durdurularak gözaltına alınmak istendi. Bu sırada polise tepki gösteren diğer eylemciler, trans kadınların gözaltına alınmasını engelledi. Bunun üzerine trans kadınlar alandan ayrılmak için taksiye bindi. Ancak polis taksileri durdurarak trans kadınları gözaltına aldı. 1’i gazeteci toplam 6 kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

06 Mart 2021

KADI02

KADI01

Önceki İçerikBAŞINI KALDIRAN ŞİİR İNSANLIĞIMIZDIR[1]
Sonraki İçerikBedri, Gürcan, Menekşe, Asiye ve Rıfat’ın Anısına…