İsviçre’de kadınlar 14 Haziran Cuma günü greve gidiyor

İsviçre’de kadınlar “Eşit ücret, zaman, saygı” sloganı ile 14 Haziran Cuma günü greve gidiyor. Grev, eşit işe eşit ücreti, kadınlara karşı şiddetin önlenmesini, kadınların daha fazla temsil edilmesini ve daha adaletli aile politikasını hedefliyor.

İsviçre’nin dört bir yanından kadınlar 14 Haziran Cuma günü ülke genelinde kadınların haklarını savunmak için greve gidiyor. İsviçre hayat kalitesinin yüksek olduğu ülkeler arasında gösterilmesine rağmen, iş yerlerinde cinsiyet eşitliği ve kadınları ücretlerinin geliştirilmesi konusunda diğer ülkelerden geride gösteriliyor.

Cuma günü kadınlar, İsviçre Cinsiyet Eşitliği Yasası’nın yürürlüğe girmesinden beş yıl önce 1991 yılında yapılan grevde kullanılan “Eşit ücret, zaman, saygı” sloganını kullanacaklar. Bu yasa işyerinde cinsiyet ayrımcılığı ve cinsel tacizi yasaklayarak, medeni durum, cinsiyet ve hamilelik yüzünden işten çıkarılma baskısı konusunda kadınları korumaya aldı.

Grevi örgütleyenler grevin amacının eşit işe eşit ücret olması, bakım işlerinin tanınması, kadınlara karşı şiddetin önlenmesi, kadınların daha fazla temsil edilmesi, daha adaletli aile politikası talep ediyorlar.

Önceki İçerik84 ölüm orucu şehitlerinin son mektupları
Sonraki İçerik14 Haziran’da İsviçre’de kadınlar grevdeydi!