HSM: İşgalci Türk devleti esirleri imha etmek için saldırdı

İşgalci Türk devletinin havadan ve karadan esir askerleri imha etmek için saldırdığını belirten HSM, “Esirlerin kampına dönük yapılan saldırı hiçbir biçimde onların kurtarılmasına dönük olmayıp tamamen imha edilmeleri amaçlanarak yapılmıştır” dedi.

HSM açıklaması şöyle:

“10 Şubat günü sömürgeci soykırımcı Türk devletinin Medya Savunma Alanları’na bağlı Garê bölgesine dönük başlattığı işgal operasyonu 14 Şubat günü sabah saatlerine doğru bozguna uğrayarak geri çekilmiştir. Kalıcı bir biçimde Garê’ye yerleşmeyi amaçlayan düşmanın bu alçakça girişimine karşı Kürdistan Özgürlük Gerillası tarihinin en büyük direnişlerinden birini sergileyerek sert bir biçimde yanıt vermiştir.

YAŞANAN KATLİAMIN TEK SORUMLUSU HULİSİ AKAR’DIR

İşgal saldırısının yapıldığı alan içinde bulunan ve Türk güvenlik kuvvetlerine mensup savaş esirlerinin tutulduğu kampa da hunharca bir saldırı gerçekleştirilmiştir. Bu kamp 10 Şubat günü saat 05:00’da önce havadan ağır bombardımana tabi tutulmuş, ardından karadan saldırı geliştirilerek her türlü savaş tekniği ile vurulmuştur. Bu kampta bulunan güçlerimiz kendilerini ve esirleri korumak için kampa girmek isteyen işgalcilere karşı ağır bombardıman altında gerekli cevabı vermiş, etkili bir şekilde vurmuştur. Darbe yiyerek bir kademe geri çekilen işgalci Türk ordusu bu kampın içinde esirlerin olduğunu bilmesine rağmen yine savaş uçaklarıyla yoğun bir şekilde bombalamıştır. Üç gün boyunca gelişen ağır bombardımanlar, kamp dışında ve içinde gelişen yoğun çatışmalar elimizde esir olarak bulunan MİT mensubu, asker ve polislerin bir kısmının yaşamını yitirmesine yol açmıştır. Bu kampa yapılacak bu kadar saldırı sonucunda hiç kimsenin oradan sağ olarak kurtulamayacağı gerçeği en sıradan askeri bilgiye sahip bir kişi tarafından dahi bilinebilecek bir husus olmasına rağmen, bu kampa dönük yapılan saldırı hiçbir biçimde onların kurtarılmasına dönük olmayıp tamamen imha edilmeleri amaçlanarak yapılmıştır. Bu insanların katledilmiş olmasının asıl ve tek sorumlusunun böyle bir saldırıya karar veren ve hiçbir insani duyguya sahip olmayan Hulusi Akar olduğu açıktır.

Yapılan bu insanlık dışı saldırının, çirkefliğin ve derin başarısızlığın üstünü örtmek için şimdi büyük bir telaşla çarpıtmalara ve yalanlara başvurmaktadırlar. Ancak ne yaparlarsa yapsınlar gerçeklerin üzerini asla örtemeyecekler. Hareket olarak şimdiye kadar elimizde esir bulunan hiç kimseye zarar vermediğimiz kamuoyu tarafından çok iyi bilinmektedir. Medya Savunma Alanları’na dönük yıllardır gerçekleşen bu kadar ağır bombardıman ve işgalci Türk ordusunun sürekli saldırılarına rağmen elimizdeki esirleri büyük bir titizlikle bugüne kadar korumuş olmamız bunun en büyük kanıtıdır.

İşgal saldırısı başladığında kamuoyuna açıklama yaparak elimizdeki esirlerin içinde tutulduğu kamp da dahil olmak üzere Garê alanının yoğun bombardıman ve ağır saldırılara maruz kaldığını belirtmiştik. Esir aileleri Türk devletine çağrı yapıp bu tehlikeli saldırı girişiminden vazgeçmesini belirtmiş olmasına rağmen saldırılar ısrarla devam ettirilmiştir. Ancak insanlıktan nasibini almamış, vicdansız ve kendi insanlarını bile gözünü kırpmadan harcayan ve katletmekten çekinmeyen faşist Türk devletinin gerçek yüzü bir kez daha ortaya çıkmıştır. İnsanlık dışı faşist zihniyet sahipleri tarih önünde Türkiye halklarına mutlaka hesap vereceklerdir.

10 Şubat’tan 14 Şubat’a kadar Garê’ye dönük geliştirilen işgal saldırısının ve yaşanan büyük direnişin önemli sonuçlarının olduğu açıktır. Yaşanan savaşın detayları ve her iki taraf açısından nihai bilançosu hakkındaki gerçekler yakın bir zamanda netleştirilerek tarafımızdan kamuoyu ile paylaşılacaktır.”

BEHDİNAN

     14 Şub 2021
Önceki İçerikKCK: Türk devletinin Kürtleri soykırıma uğratma politikası Garê’de bozguna uğratıldı
Sonraki İçerikGare: Müjde yerine…