Filistin için eylem yapan öğrencilere yönelik provokasyonların perde arkası – Natalia Marques

Kaliforniya Üniversitesi (Los Angeles) (UCLA) ve Columbia Üniversitesi’ndeki kamplar da dahil olmak üzere en önde gelen Gazze Dayanışma Kamplarından bazılarına karşı uygulanan acımasız devlet baskısı ve sağcı şiddetin üzerinden haftalar geçti.

O zamandan beri bağımsız medya, baskıyı sürdüren yetkililer ve polis arasındaki danışıklı dövüşün yanı sıra aşırı sağcı karşı eylemcilerin [counterprotester] ve milyarder bağışçıların arasındaki bağlantıları gün yüzüne çıkarmaktadır.

Aşırı sağ ve Siyonistler öğrencilere saldırıda birleşti

Siyonist karşı eylemciler, UCLA ve Columbia Üniversitesi’nde kurulan Gazze Dayanışma Kampı’na karşı birçok saldırı düzenledi. Öğrenci örgütleri, karşı eylemcilerin bilinmeyen bir madde enjekte ettikleri fare dolusu torbaları ve hamam böceklerini saldıklarını bildirdi.

Karşı eylemciler, aynı zamanda çadırlara havai fişekler fırlattı. Left Coast Right Watch muhabirleri, karşı eylemcilerin öğrencilere eziyet etme çabalarını ayrıntılı bir zaman çizelgesinde derledi.

Görünüşe göre, Siyonist karşı eylemci gruplardan bazılarının neo-Naziler ve diğer aşırı sağcılarla bağlantıları vardı. Karşı eylemlerde görülen simalardan biri, antisemitik ve Nazi simgeleri paylaşan, LGBTQ karşıtı “Çocuklarımızı Özgür Bırakın” ve “Gururlu Çocuklar Hareketi” ile bağlantılı olan Narek Paylan’dı ve Siyonistlerin Gazze Dayanışma Kampı’na yönelik karşı eylemlere katıldığı görüldü.

Öğrencilere saldıran çete hiçbir yaptırımla karşılaşmadı

UCLA Gazze Dayanışma Kampı 1 Mayıs’ta polis tarafından basıldı. Polis plastik mermi, göz yaşartıcı gaz ve sersemletici bombalarla öğrencilere vahşice saldırdı. Filistin destekçisi 132 eylemci gözaltına alındı. Bununla birlikte, önceki gece Siyonist karşı eylemciler, çadıra karşı en şiddetli saldırılarını gerçekleştirmişti ve bu saldırının çok önceden planlanmış olduğu görünüyordu. 30 Nisan günü erken saatlerde, karşı eylemci Nouri Mehdizadeg telefonunda “Bu gecenin tadını çıkarın” yazan bir mesajı öğrencilere gösterirken fotoğraflandı. Daha sonra, Siyonistler hava saldırısı sirenleri, ırkçı küfürler ve bebek ağlama seslerini içeren sürekli yüksek seslerle öğrencileri rahatsız etmek isteyecekti. Saldırı, karşı eylemcilerin pek çok havai fişeği doğrudan çadırlara atmasıyla başka bir noktaya evrildi. Polisin alana ulaşması saatleri aldı ve geldiklerinde tek bir karşı eylemci dahi gözaltına alınmadı.

Ultra zengin bağışçılar karşı eylemleri finanse ediyor

28 Nisan Pazar günü, Siyonist karşı eylem için görünüşe göre Nathan Moghavem adında bir müteahhit, GoFundMe üzerinden bir kampanya başlattı ve en az 97 bin dolar toplamayı başardı. Bağışçılar arasında İsrail Savunma Kuvvetleri’ni (IDF) ve İsrail’in sürdürdüğü katliamı açıkça destekleyen ünlü siyonist komedyen Jerry Seinfeld’in eşi Jessica Seinfeld da vardı ve 5 bin dolar bağışladı. GoFundMe yönetimi daha sonra bağışların isimsiz yapılmasını sağladı.

Milyarder hedge fonu yöneticisi Bill Ackman da Washington DC’deki George Washington Üniversitesi Gazze Dayanışma Kampı’nın karşısında Hamas’ın GoPro görüntülerini yayınlaması için GoFundMe kampanyasına 10 bin dolar bağışladı. Ackman aynı zamanda, Chapel Hill’deki Kuzey Carolina Üniversitesi’nde eylemciler tarafından asılan Filistin bayrağını indirip yerine Amerikan bayrağı asan kardeşlik cemiyetine 10 bin dolar bağışladı.

Ackman mayıs ayının başlarında “X” üzerinden şunları yazdı:

X’te UCLA kampüsünde ya da başka bir yerde karşı eylemcileri finanse ettiğimi iddia eden sayısız ileti görmekteyim. Bu tamamen yalan. Protestoları finanse etmiyorum. Hamas’ın GoPro görüntülerini yayımlayan bir grubu ve Kuzey Carolina Üniversitesi Kardeşlik Cemiyeti’ni destekledim. Kardeşlik Cemiyetini destekliyorum çünkü bayrağımızı koruma konusundaki vatanseverliklerinden etkilendim. Hamas’ın GoPro görüntülerinin yayınlanmasını destekledim; böylece Hamas’ı destekleyen öğrenciler alkış tuttukları teröristler hakkında daha iyi fikir sahibi olacaktır. Ben asla ne bir eylemi finanse ettim ne de bir konunun herhangi bir tarafındaki protestocuların şiddet eylemlerini destekledim.

Ackman aynı zamanda Harvard Filistin yanlısı öğrenciler tarafından Ekim ayına uzanan çabalarıyla bilinir. 8 Ekim günü Harvard öğrenci örgütleri, “Tek suçlu Apartheid rejimidir” diyerek 7 Ekim Filistin Direnişi ile ilgili bir bildiri yazmak için bir araya geldiler.

Sistematik toprak gaspından rutin hava saldırılarına, keyfi gözaltılardan askeri kontrol noktalarına ve ailelerin zorla ayrılmasından hedefe gözetilerek işlenen cinayetlere kadar, Filistinliler hem yavaş hem de ani bir ölüm halinde yaşamaya zorlandı. Bugün Filistinlilerin çilesi keşfedilmemiş bir bölgeye giriyor. İlerleyen günler sömürgeci bir misillemeye karşı sağlam bir duruş gerektirecek.

Ackman hızlıca cevap vermek için harekete geçti. Ackman, 10 Ekim’de attığı bir tweette “Pek çok CEO bana Harvard’ın, Hamas’ın İsrail’e karşı iğrenç saldırılarının tek sorumluluğunu İsrail’e yükleyen mektubu yayımlayan örgütlerin üyelerinin listesini ‘herhangi birini yanlışlıkla işe almayalım diye’ yayımlayıp yayımlamayacaklarını sordu” yazdı.

New York’un en zenginleri öğrencilere diş biliyor

New York’ta [NYC, New York eyaletinde yer alan şehir] Belediye Başkanı Eric Adams, hedge fonu yöneticilerinin, müteahhitlerin ve diğer milyarderlerin özel olarak Belediye Başkanını Columbia Üniversitesi’ndeki Gazze Dayanışma Çadırı’na karşı sert önlemler almak için polisi kullanmaya teşvik ettiği ortaya çıkmasının ardından başka bir skandala sebep oldu. Bu finansörler başka bir WhatsApp grubunda, Adams’ı siyasi bağışlar da dahil olmak üzere baskıcı önlemleri devreye sokmaya en iyi nasıl ikna edebilecekleri ve Columbia’nın rektörü ve mütevelli heyetine en iyi nasıl baskı yapabilecekleri konusunda fikir alışverişinde bulundu.

Finansörlerin öğrencilere karşı kan davası gütmesinden daha endişe verici olan şey yalnızca birkaç gün sonra Adams’ın polisi gerçekten de Columbia kampüsündeki eylemcilerin üzerine salmasıdır. 30 Nisan gecesi, polis Hind Hall’u [Ç.N., öğrenciler işgal ettikleri Hamilton Hall’ün adını Gazze’de ailesiyle birlikte öldürülen Hind Hijab anısına Hind Hall olarak değiştirdi] işgal etmek de dahil olmak üzere kendi kampüslerinde çeşitli eylemler yapan Columbia öğrencilerine baskın düzenledi. Bu polis saldırısı hızla şiddete dönüştü, bir polis Hind Hall’de silahını ateşledi. Polis saldırısı sonucu öğrencilerde kırıklar, beyin sarsıntısı, burkulmalar ve plastik kelepçelerden kaynaklı bilek ve el yaralanmaları meydana geldi.

Metnin orijinal başlığı: Öğrenci hareketine karşı şiddet uygulayan milyarderler ve düzen güçleri

Metnin orijinal spotu: Muktedirlerin Filistin için protesto düzenleyen öğrencilere yönelik provokasyon girişimlerinin perde arkası

 [Peoples Dispatch’te yer alan İngilizce orijinalinden Defne Adanır tarafından Sendika.Org için çevrilmiştir]

KY: Sendıka org  Çeviri: Defne Adanır

Önceki İçerikSerdar Karakoç’a özgürlük!
Sonraki İçerikFİKRET BAŞKAYA’NIN YENİ KİTABI ÜZERİNE: