Avrupa’da açlık grevi direnişlerini sahiplenme eylemleri yayıyor

 

Açlık grevi direnişlerini sahiplenme eylemleri yayıyor

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a uygulanan tecridin kaldırılması için DTK Eşbaşkanı Leyla Güven öncülüğünde başlatılan açlık grevi direnişlerini sahiplenme eylemleri sürüyor.

İsveç’in Stockholm, Almanya’nın Hannover ve Darmstadt ile Fransa’nın Rennes kentinde açlık grevi direnişlerini sahiplenme eylemleri düzenlendi.

 

PARİS

Fransa’nın başkenti Paris’te de binlerce kişi eylemdeydi. Saat 14.00’da Rebuplique Meydanı’nda bir araya gelen Kürdistanlılar ve dostları, Bastille Meydanı’na kadar yürüdü.

Leyla Güven, Nasır Yağız, İlhan Şiş ve Strasbourg eylemcilerinin fotoğraflarının taşındığı eylemde sık sık, “Hepimiz Leylayız” ve “Biji serok Apo” sloganları atıldı.

Bastille meydanında düzenlenen mitingde konuşma yapan Kürt siyasetçi Murat Ceylan Fransa’da yaşayan Kürtleri ve dostlarını direnişi büyütmek için sokaklara çağırdı.

STOCKHOLM

İsveç’in başkenti Sockholm’daki Norra Bantorget Meydanı’nda saat 13.00 sularında başlayan eylemde Kürt Halk Önderi Öcalan’ın resimleri ve açlık grevcilerinin taleplerinin karşılanmasını talep eden pankart taşıyan kitle, “Biji Serok Apo”, “Be Serok jiyan nabê”, “Katil Erdoğan, iki yüzlü Avrupa Birliği”, “Leyla’nın talebi talebimizdir”, “Öcalan’a özgürlük, Kürdistan’a barış” gibi Türk devletini kınayan ve Kürt Özgürlük Hareketini destekleyen sloganlar atarak yürüyüşe geçti.

Yürüyüş boyunca Türk devletini kınayan ve tecridin kaldırılmasını talep eden konuşmalar yapıldı. Eylemin amacı hakkında kamuoyunu bilgilendirmek için bildiriler dağıtıldı.

PJAK da İran devletini kınayan ve idamların durdurulmasını talep eden pankartlar taşıyarak eyleme destek verdi. Eylemde zaman zaman “İran’da idamlar durdurulsun” ve “Kahrolsun İslami İran rejimi” sloganları atıldı.

Yürüyüş Hötorget Meydanı’na geldiğinde Venezuela’ya destek vermek amacıyla gösteri yapan İsveçli ve Latin Amerikalı devrimciler, Kürt halkı ile dayanışma amacıyla “Yaşasın enternasyonal dayanışma” ve “Venezuela, Kürdistan dayanışma” sloganlarını attı.

Norrmalstorg Meydanı’nda gerçekleştirilen mitingde Stockholm Demokratik Kürt Toplum Merkezi ve Amara Kadın Meclisi adına yapılan konuşmalarda tecridin Abdullah Öcalan’ın şahsında tüm Kürt Halkına yönelik bir saldırı olduğuna dikkat çekildi.

Açlık grevcilerinin yaşamlarının tehlikede olduğunu hatırlatıldı, Avrupa Birliği ve İsveç Hükümeti’ne tecridin kaldırılması için girişimde bulunmaları çağrıları yapıldı.

Eylem “Şehit namırın” ve “Biji Serok Apo” sloganlarının atılmasıyla son buldu.

KARLSRUHE

Almanya’nın Karlsruhe kentinde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik uygulanan ağırlaştırılmış tecridi protesto etmek, açlık grevi direnişlerine dikkat çekmek amacıyla bir eylem düzenlendi.

Saat 14:00 sıralarında Karslruhe Stephanplatz’da bir araya gelen Kürdistanlılar, Kürt Halk Önderi Öcalan’ın üzerindeki ağırlaştırılmış tecritti protesto ederek açlık grevi direnişlerine dikkat çekti.

 

BERLİN

Almanya’nın başkenti Berlin’de Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki insanlık dışı tecrit Berlin polisinin tüm engelleme ve provokasyonlarına rağmen aralıksız bir şekilde protesto edilmeye devam ediyor.

Kürdistanlılar Leyla Güven’in başlattığı ve yaklaşık 3 yüz direnişçinin katılımıyla devam eden tarihsel açlık grevi direnişine de çeşitli eylem ve etkinliklerle dikkat çekmeye devam ediyor.

Bu amaçla saat 15.00’da Tarihi Yıkık Kilise önünde bir araya gelen Kürdistanlılar daha etkinliğin başından itibaren polisin engellemeleriyle yüz yüze kaldı. Öcalan’a uygulanan tecridi protesto etmek amacıyla yapılmak istenen yürüyüşte Berlin polisi içinde Öcalan’ın resmi bulunan hiç bir pankart ve dövize izin vermedi.

LA ROCHELLE

Batı Fransa’nın La Rochelle kentinde Vieux Port’da toplanan Kürdistanlılar, Place de Gabut’ye kadar yürüdü.

Açlık grevi direnişlerine dikkat çekilen sloganların atıldığı eylemde, yapılan konuşmalarda Güven’in direnişinin Mazlum Doğan’ın direnişi olduğu, bu zorlu süreçte direnişi büyütmek gerektiği belirtildi.

HANNOVER

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik uygulanan ağırlaştırılmış tecridi protesto etmek amacıyla, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven öncülüğünde başlatılan açlık grevi direnişlerine dikkat çekmek amacıyla, Hannover kent merkezinde bir yürüyüş düzenlendi.

Şehit Aileleri Kurumu (KOMAV) öncülüğünde yapılan yürüyüşte Leyla Güven’in taleplerinin bulunduğu pankart ve dövizler açıldı, Almanca bildiriler okunup ve dağıtıldı.

Eylemcilerin yaptığı kısa konuşmalarda, eylemlerine Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğü sağlanıncaya kadar devam edecekleri belirtildi.

Yürüyüş “Diktator Erdoğan”, “Bijî Serok Apo”, “Bijî berxwedana zîndanan”,”Bijî berxwedana Leyla”, “Jin jiyan Azadî “, “Bê Serok jiyan nabe ” sloganlarıyla sona erdi.

 

FRANKFURT

Almanya’nın Frankfurt kentinde de açlık grevi direnişlerini sahiplenmek amacıyla bir yürüyüş ve miting düzenlendi.

Federasyona Demokratik a Civaka Kurdistaniyan (Kawa) öncülüğünde yapılan eyleme Frankfurt, Gissen, Mainz, Hanau, Offenbach, Rüsselsheim’dan yüzlerce kişi katıldı.

Saat 15.00’de Frankfurt HBF önünde başlayan yürüyüşte “Öcalan’a özgürlük, Kürdistan statü” yazılı pankart açıldı. Öcalan flamalarının da taşındığı yürüyüş Röber Meydanı’na kadar sürdü. Sık sık, “Katil Erdoğan”, “Terörist Türkiye”, “Biji berxwedana zindana” sloganları eşliğindeki yürüyüş ardından bir miting düzenlendi.

MANNHEIM

Almanya’nın Mannheim kentinde de Kürdistanlılar ve dostları bir miting düzenlendi.

Yüzlerce kişi, saat 14.00’da Paradaplatz’da bir araya gelerek Schloss’a kadar yürüdü. Schloss’ta ise bir miting düzenledi.

“Açlık grevindekiler onurumuzdur” pankartı ile Leyla Güven’in dövizlerinin taşındığı eylemde yapılan konuşmalarda Öcalan’ın yıllardır tecrit altında tutulduğu belirtilerek, bu durumun kabul edilemez olduğu vurgulandı.

DARMSTADT

Almanya’nın Darmstadt kentinde de açlık grevi direnişleri ile dayanışma eylemi düzenlendi. Luisenplatz’ta bir araya gelen kitle, sloganlar eşliğinde yürüyüşe geçti. Yürüyüş ardından da bir miting düzenlendi.

Yüzlerce kişinin katıldığı yürüyüş ve mitingde yapılan konuşmalarda ise açlık grevinin geldiği aşamanın Kürtler açısından acilden de öte bir duruma geldiği belirtildi. İlgili kurumlar ve CPT olmak üzere bütün kurumların devreye girerek, görevlerini yerine getirmesi çağrısı da yapıldı.

 

KÖLN

Köln’de de Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebi ile düzenlenen açlık grevleri ile dayanışmak amacıyla bir eylem düzenlendi. Saat 14.00’da Köln HBF’de başlayan eylemde bir konuşma yapan Fed-Med eşsözcülerinden Engin Sever uluslararası kurumların sessizliğine dikkat çekti.

Yapılan eylemde bütün kurum temsilcileri kendi sembollerini ve Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğünü talep eden bayraklar, Leyla Güven ve açlık grevcilerinin pankartları, dövizlerini taşıdı. Krefeld’de tecridi protesto etmek amacıyla bedenini ateşe veren Kürdistanlı Uğur Şakar’ın fotoğrafları da taşındı.

 

RENNES

Fransa’nın Rennes kentinde de CDK-Rennes ve Kadın Melcisi öncülüğünde Place du Colombie’de bir eylem düzenlendi.

Açlık grevi direnişçilerinin taleplerinin kendi talepleri olduğu belirtilen eylem sık sık, “Be Serok jiyan na be” sloganları atıldı.

ZÜRICH

Kürt Halk Önder Abdullah Öcalan üzerindeki mutlak tecridi protesto etmek ve Leyla Güven öncülüğünde başta cezaevleri olmak üzere birçok merkezde devam eden açlık grevi direnişlerine destek vermek amacıyla İsviçre Açlık Grevleriyle Dayanışma Platformu öncülüğünde Zürih’te merkezi bir yürüyüş gerçekleştirildi.

Helvetiaplatz’da “Öcalan’a özgürlük”, “Tecridi kıralım, faşizmi yıkalım, Kürdistan’ı özgürleştirelim”, “Leyla Güven onurumuzdur” pankartları arkasında bir araya Kürdistanlılar ve onların dostları, buradan Zürih’in en işlek caddelerinde 3 kilometrelik bir yürüyüş gerçekleştirdikten sonra tekrardan yürüyüşün başladı alana döndü.

Yürüyüş boyunca Öcalan posterleri ve Leyla Güven ve açlık grevi direnişlerine dikkat çeken dövizlerin taşındığı yürüyüşte sık sık “Öcalan’a özgürlük”, “Leyla Güven onurumuzdur”, “Yaşasın zindan direnişleri” sloganları atıldı.

Açlık grevlerinin geldiği aşamaya dikkat çekilen yürüyüşte, Türk devleti ve Erdoğan’a karşı öfke hakimdi. Sık sık “Terörist Erdoğan”, “Katil Erdoğan” sloganlarının da atıldığı yürüyüşte, Kürt halkının ve dostlarının bu süreçte direnişi daha yükseltmesi gerektiğine vurgu yapıldı.

23 Şub 2019

 

Önceki İçerik‘Ortadoğu Devrimci Gençlik Meclisi’ kuruldu
Sonraki İçerikSeçim kumarı 2019’u niye konuşalım ki 3: Sosyalistler seçimin neresinde?