Flaş Haber

Manşetler

CUMARTESİ ANNELERİ’NDEN, TORUNLARI’NA KESİNTİSİZ MÜCADELE[*]
Created on Pazar, 07 Ağustos 2022 14:20
“İşkence et, çal, tecavüz et ve öldür. Sonra özür dile, affedilecektir.”[1] Yıllardır her Cumart...

Read more

Kim Rezil Oldu?
Created on Pazar, 07 Ağustos 2022 00:59
Kimi ABD makamlarının bile aptalca bir provokasyon olarak kabul ettikleri Pelosi'nin Tayvan seyaha...

Read more

Emperyalistlerin Ayaklanma Korkusu
Created on Çarşamba, 03 Ağustos 2022 15:50
Kapitalist dünya gittikçe derinleşen, dipsiz bir kuyuyu andıran derin bir ekonomik (ve onun yoğunl...

Read more

ŞİİR FARKINDALIKTIR YA DA HİÇ[*]
Created on Pazar, 31 Temmuz 2022 20:11
“Göremeyeceğimiz günler için dövüştük, kavgamızın şiir olması bundan.”[1] Erol Aslan, dostumdur;...

Read more

Ölüm gemisiyle gündemde olan Aliağa’da 2013'ten beri en az 97 işçi hayatını kaybetti
Created on Salı, 26 Temmuz 2022 22:27
Asbestli "ölüm gemisi" Sao Paulo'nun söküm için getirilmek istendiği Aliağa’da 2013-2022 yılları a...

Read more

İşçi grevleri artıyor: Daha ilerisi için mücadele!
Created on Pazar, 24 Temmuz 2022 16:43
İngiltere'de işçi grevleri artıyor, Almanya'da enflasyonun kira artışlarına neden olması tartışılı...

Read more

YAZAR AYDINDIR, AYDINLATANDIR[*]
Created on Pazar, 24 Temmuz 2022 16:17
“Gerçek bir söz söylemek, dünyayı dönüştürmektir.”[1] “Gerçek sözü söylemek” eyleminin yazar içi...

Read more

Dünya emek gündeminden
Created on Cumartesi, 23 Temmuz 2022 15:00
ARJANTİN: IMF PROTESTOSU SOKAKLARI ISITTI Çeşitli sol örgütlerin koalisyonu olan Piquetero Unity'...

Read more

CUMARTESİ ANNELERİ’NDEN, TORUNLARI’NA KESİNTİSİZ MÜCADELE[*]
CUMARTESİ ANNELERİ’NDEN, TORUNLARI’NA KESİNTİSİZ MÜCADELE[*]
Kim Rezil Oldu?
Kim Rezil Oldu?
Emperyalistlerin Ayaklanma Korkusu
Emperyalistlerin Ayaklanma Korkusu
ŞİİR FARKINDALIKTIR YA DA HİÇ[*]
ŞİİR FARKINDALIKTIR YA DA HİÇ[*]
Ölüm gemisiyle gündemde olan Aliağa’da 2013'ten beri en az 97 işçi hayatını kaybetti
Ölüm gemisiyle gündemde olan Aliağa’da 2013'ten beri en az 97 işçi hayatını...
İşçi grevleri artıyor: Daha ilerisi için mücadele!
İşçi grevleri artıyor: Daha ilerisi için mücadele!
YAZAR AYDINDIR, AYDINLATANDIR[*]
YAZAR AYDINDIR, AYDINLATANDIR[*]
Dünya emek gündeminden
Dünya emek gündeminden

Faşist TC Zaxo’da katliam yaptı

zaho.jpg

İşgalci-sömürgeci faşist Türk devleti zulmü, katılımcılıkta sınırlar aşıyor. 20 Temmuz 2022 Çarşamba günü Irak’ın Zaxo ilçesine bağlı Perex köyüne düzenlediği saldırıyla yeni bir katliam gerçekleştirdi. Top atışları ile yapılan katliamda resmî açıklamalara göre İçinde 1 yaşında bir bebek ve kadınların da olduğu 9 kişi yaşamını yitirdi.

Faşist TC’nin ülke içinde ki katliamlar ülke sınırları dışında devam ediyor. Irak, Rojava, Şengal… yönelik sürekli sürdürdüğü saldırı ve katliamlar kuşkusuz ki başta ABD emperyalizm ve iş birlikçi KDP bilgisi dışında değildir. Faşist TC’nin bölgede yaptığı tüm saldırı ve katliamlarda bu güçlerin onay ve bilgisindedir. Bu katliamı düzenleyen TC olsa da başta ABD ve bölge güçleri de bu katliamın suç ortaklarıdır.

Faşist sistem içine düştüğü yönetememe krizini aşmak için ülke içinde ve ülke dışında her yol başvurmaktadır. İçte baskı terör, bölgede ise işgal, saldırı, katliamlar politika izliyor. Bunun içindir ki; İçerde, Kürt ve göçmen düşmanlığını, dışarda Kürt, Yunan vb düşmanlığı yaratarak şovenizmi kullanıyor.

Bu işgalci, sömürgeci faşist katliamlara karşı her alanda halkının birliği için mücadeleyi yükseltelim.  

Devrimci cephe

 

 

“Kortek’ten Roboski’ye ve Zaxo’ya katliamlar 37 yıldır sürüyor

Zaxo’da 20 Temmuz’da 9 sivili katleden Türkiye’nin sivil katliamları yeni değil. 37 yıl önce başlatılan sivil katliamlardan Roboski, Kendakolê, Zergelê, Kortek katliamları bunlardan sadece birkaçı

Türkiye’nin “güvenlik” gerekçesiyle 1980’lerden bugüne kadar Irak Federe Kürdistan bölgesinde gerçekleştirdiği saldırılarda onlarca sivil yaşamını yitirdi. Uluslararası hukukun da ayaklar altına alındığı saldırılarda bugüne kadar Türkiye’ye bir yaptırım uygulanmış değil.

Türkiye’nin 1980’lerden günümüze kadar “PKK ile mücadele” adı altında Federe Kürdistan Bölgesi’ne dönük gerçekleştirdiği saldırılarda onlarca sivil yaşamını yitirdi. Güvenlik gerekçesi ile yapılan saldırılarda her defasında uluslararası hukuku da ayaklar altına aldı.

Türkiye’nin düzenlediği saldırılarda yaşanan sivil katliamlardan ilk akla gelen Zelê kampına dönük saldırıdır. 28 Ocak 1994’te gerçekleştirilen sınır ötesi operasyon, o döneme kadarki en büyük çaplı hava saldırısı olarak nitelendirildi. Hava saldırısında Türkiye’den göç etmek zorunda kalan ve Zelê’ye sığınan çok sayıda sivil de yaşamını yitirdi. İktidarın yörüngesinden çıkamayan ana akım medyası, kendilerine gazeteci payesi biçen çok isim de katliamları ya görmezden geldi ya gerçekleri çarpıttı.

Kendakolê katliamı

Türkiye’nin gerçekleştirdiği en büyük sivil katliamlardan birisi de 15 Ağustos 2000’deki Kendekolê Katliamı’ydı. Çoğunluğu çocuk ve kadınlardan oluşan en az 30 kişi katledildi. Katledilenlerin hepsi yaylalara çıkan Herkî koçerleriydi. Katledilenlerin isimleri şöyle: M. Ali Uzeyir (35), Fatma Nebî (25), Berîtan M. Ali (4), Bahar Eshed (18), Gilawêj Simaîl (18), Ferzande Şakir (1), Xelat Qadir (18), Beyaz ëbrahim (70), Besê ëbrahim (68), Sonya Mihê (35), Fadima Sewdîn (18), Peyman Qadir (17), Rêzan Qadir (12), Fatma Hesen Esen (60), Hedîya Mele Hesen (45), Nejat Maîn (10), Xecîca Maîn (11), Baxtîyar Hecac (16), Faxir Bakî Ali (40), Surmê Esmer (30), Şehnaz Faxir (15), Dilnaz Faxir (10), Kusret Faxir (5), Zuhre Sadî Şêxo (70), Semîr Mihê (25), Raîd Qadir (15), Fatma Rahman (30). Ayrıca kimliği tespit edilemeyen ve bir yaşın altında üç çocuk daha aynı saldırıda yaşamını yitirdi. 30 kişinin yer aldığı listede Diana ve Hewlêr’e gönderilen yaralılar arasında yaşamını yitirenler yer almıyor.

Kortek katliamı

Türkiye’nin Federe Kürdistan Bölgesine 17 Ağustos 2011’de başlattığı saldırıların 5. günü katliama dönüştü. Savaş uçakları, 21 Ağustos’ta Kortek-Ranya yolu üzerindeki Bolê köyü yakınlarında seyir halindeki aracı hedef aldı. Araçta bulunan 4’ü çocuk 7 sivil katledildi. Katledilenlerin tümü aynı ailedendi. Baba Hüseyin Mustafa, Anne Mêr Mam Kak, 34 yaşındaki Rezan Hüseyin, 11 yaşındaki çocuğu Zana Hüseyin, 10 yaşındaki Oskar Hüseyin, 4 yaşındaki Sonya Şemal ve 7 aylık bebek Solin saldırıda katledildi. Katliamdan sonra Türkiye saldırıyı inkar etmişti, ancak AKP’li Beşir Atalay, Roboskî Katliamı ardından katıldığı bir programda “Ağustos’tan beri devam eden operasyonlarda Uludere’den önce bir tek hata oldu. O da Irak bölgesindeydi” diyerek katliamı itiraf etmişti. Federe Kürdistan Hükümeti, katliamda yakınlarını kaybedenlerin yaptıkları tüm başvuruları yanıtsız bıraktı.

Roboski Katliamı

Türkiye’nin sivil katliamlarından bir diğeri ise Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyündeydi. 28 Aralık 2011 tarihinde TSK’ya ait savaş uçaklarının bombardımanı sonucu 19’u çocuk 34 kişinin hayatını kaybetti. Dönemin hükümet yetkilileri ve medya organları tarafından, “Bir operasyon kazası” şeklinde ifadelerle üstü örtülmeye çalışılan katliamın failleri ise aradan geçen bunca zamana rağmen ortaya çıkarılmadı. Katliama ilişkin Uludere Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan ve daha sonra Genelkurmay Askeri Savcılığı’na gönderilen dosya hakkında “takipsizlik” kararı verildi. Ardından Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) taşınan dosya “eksik evrak” gerekçesiyle ret edildi. Bunun üzerine 281 başvurucu ile dosya Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) taşındı. AİHM ise, yaklaşık 2 yıl boyunca beklettiği dosya başvurusunu “iç hukuk yolları tüketilmedi” gerekçesiyle ret etti.

Zergelê katliamı

Türkiye’nin savaş uçakları, 1 Ağustos 2015’te bu sefer Binarê Qendil köylerini bombaladı. Bombardımanların hedef aldığı köylerden biri de Zergelê köyüydü. Saldırıda Mam Xidir’in eşi Ayşe yaşamını yitirirken, bazı köylüler de yaralandı. Olayın duyulması üzerine çevrede yaşayan çok sayıda kişi Mam Xidir’in evine giderken savaş uçakları, bu kez yardıma koşan köylülerin üzerine bomba yağdırdı. İkinci bombalama sonucu ise 7 sivil katledildi. Saldırıların sonucunda 8 kişi katledilirken, 10 kişi ise yaralandı.

2017-2018 arası

Türkiye, 14 Aralık 2017’de Hakkari’nin Şemzînan ilçesinden Başûr topraklarına girdi. Helikopterlerle Geliyê Reş, Çiyayê Siro, Çiyayê Evdilkofî, Ava Hecîbegê gibi bölgelere asker indirdi. Başur’da 30 kilometreye kadar alanı işgal etti. Lêlikan, Çiyadêl ve birçok alanda ise yeni askeri üsler kurdu. Pêşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri Cebbar Yaver’e göre, 1 Ocak 2015’ten 31 Aralık 2018’e kadar Türkiye’nin savaş uçakları 398 hava saldırısı, 425 kez ise top atışı yaptı. 288 köy yapılan saldırıların hedefi oldu. Türk devletinin 2017-2018 yılı içinde yaptığı saldırılarda en az 30 sivil katledildi, onlarca kişi ise yaralandı.

Dêralok sonrası Şêladizê

Türkiye’nin 23 Ocak 2019 günü Amediye’nin Dêralok beldesine yönelik yaptığı hava saldırısında 4 sivil katledildi. Behdinan halkı Türkiye’nin sivil katliamlarına karşı 25 Ocak’ta asayiş güçlerinin engellemelerine rağmen Dêralok’ta toplanarak, eylem yaptı. Behdinan halkı ertesi gün bir kez daha alanlara çıkarak Şêladizê’de bulanan Sîrê Askeri Üssü’ne doğru yürüyüşe geçti. Ardından askeri üsse girerek, askeri araçları ateşe verdi, üssü taşladı. Türkiye’nin saldırısı sonucunda burada da 2 kişi yaşamını yitirdi 6 sivil ise yaralandı. Katledilenler arasında bir de çocuk vardı.

Yeniden Kortek

Türkiye’nin 27 Mayıs 2019’da “Pençe” adıyla başlattığı saldırılarda peş peşe siviller katledildi. Hewlêr’in Soran ilçesine bağlı Goşin bölgesinde seyir halindeki sivil bir araca 25 Haziran’da yapılan bombardımanında araçta bulunan iki kardeşten biri yaşamını yitirdi, diğeri ağır yaralandı. Devam eden hava bombardımanları sonucu 27 Haziran akşam saatlerinde bu kez Süleymaniye’nin Ranya ilçesine bağlı Kortek alanında, bağ ve bahçe işlerinin ardından evlerine dönen bir aileye ait iki araç savaş uçakları tarafından hedef alınıp bombalarla vuruldu. Bu bombardıman sonucunda araçların birinde bulunan baba Abdulla Alî Mîne (53) ile çocukları Kurdistan Abdula (30) ve Heryad Abdula (19) yaşamını yitirdi.

Türkiye’nin uluslararası hukuku da ayaklar altına alarak gerçekleştirdiği sivil katliamlara karşı bugüne kadar herhangi bir yaptırım uygulanmadı. Bundan güç alarak her seferinde saldırıların dozunu arttıran Türkiye ise gerçekleştirdiği katliamların üzerine yenilerini ekliyor.”

22 Temmuz 2022

Yeni Yaşam Gazetesi

Yazdır e-Posta