Flaş Haber

Manşetler

İzmir'de HDP'ye yönelik saldırıda katledilen Deniz Poyraz uğurlandı
Created on Cuma, 18 Haziran 2021 23:49
DENİZ GİTTİ BİN DENİZ GELECEK Faşist çete devletin HDP İzmir il binasına yönelik silahlı saldırıd...

Read more

UNUTMAMALI… KANIKSAMAMALI![*]
Created on Cuma, 18 Haziran 2021 16:53
“Haklarımı aramaktayım. Onları gören oldu mu?”[1] Yaşar Alperen Savaş (17)… Felek Batur (7)… Raş...

Read more

HAKLAR(IMIZ) İÇİN DEVLETE KARŞI ÖZGÜRLÜK MÜCADELESİ[*]
Created on Cuma, 18 Haziran 2021 16:47
“İnsan hakkı olarak özgürlük, insanın insana bağlılığına değil, tersine insanın insandan ayrılış...

Read more

Deniz Poyraz’ın katili devlettir!
Created on Perşembe, 17 Haziran 2021 22:53
Varlığını soykırım, katliam, baskı üzerinden sürdürebilen faşist çete devlet yeni bir katliama imz...

Read more

Soma davası; madencilerin katilleri dışarıda!
Created on Perşembe, 17 Haziran 2021 00:32
Soma davasında çete devletin çete adaleti çıktı. 2019'da Yargıtay'ın bozma kararının ardından yen...

Read more

Faşist çete devlete karşı 15-16 Haziran ruhuyla direnişe
Created on Salı, 15 Haziran 2021 20:12
Türkiye işçi sınıfının şanlı 15-16 Haziran direnişinin 51. yıl dönümünü de, Pandeminin, savaşın ve...

Read more

NATO Zirvesinde Haydutlar Elele…
Created on Salı, 15 Haziran 2021 18:35
  Faşist Türk devletinin Kürt soykırımına yönelik, Metina, Avaşin, Zap bölgelerinde KDP iş b...

Read more

İsviçre’de kadınlar grevde: Saygı ve eşitlik istiyoruz!
Created on Pazartesi, 14 Haziran 2021 23:59
İsviçre’de yaşayan kadınlar 14 Haziran Kadın Grevi kapsamında ülke genelinde eyleme gitti. “Saygı,...

Read more

İzmir'de HDP'ye yönelik saldırıda katledilen Deniz Poyraz uğurlandı
İzmir'de HDP'ye yönelik saldırıda katledilen Deniz Poyraz uğurlandı
UNUTMAMALI… KANIKSAMAMALI![*]
UNUTMAMALI… KANIKSAMAMALI![*]
HAKLAR(IMIZ) İÇİN DEVLETE KARŞI ÖZGÜRLÜK MÜCADELESİ[*]
HAKLAR(IMIZ) İÇİN DEVLETE KARŞI ÖZGÜRLÜK MÜCADELESİ[*]
Deniz Poyraz’ın katili devlettir!
Deniz Poyraz’ın katili devlettir!
Soma davası; madencilerin katilleri dışarıda!
Soma davası; madencilerin katilleri dışarıda!
Faşist çete devlete karşı 15-16 Haziran ruhuyla direnişe
Faşist çete devlete karşı 15-16 Haziran ruhuyla direnişe
NATO Zirvesinde Haydutlar Elele…
NATO Zirvesinde Haydutlar Elele…
İsviçre’de kadınlar grevde: Saygı ve eşitlik istiyoruz!
İsviçre’de kadınlar grevde: Saygı ve eşitlik istiyoruz!

Dünyada 1 Mayıs

Dünyada 1 Mayıs kutlamaları: Dünya halkları emperyalist-kapitalist sisteme ve onun krizine karşı öfkesini alanlara taşıdı.

1 Mayıs Birlik Mücadele ve Dayanışma Günü, dünyanın birçok bölgesinde coşkuyla kutlandı. Salgın nedeniyle bazı kutlamalar sınırlı sayıda katılımcı ile gerçekleşti.

İsviçre

İsviçre’de 1 Mayıs 38’den fazla etkinlikle kutlandı. Sendikaların pandemi nedeniyle izin alamadıkları bazı yerlerde merkezi gösteri yapmama kararına aldı. 16 bölgede emekçiler sokağa çıkarak, pandemiyi fırsat olarak kullanan sermayenin saldırı planlarını protesto etti. Daha iyi bir yaşam ve daha iyi bir ücret talebiyle binlerce emekçi, Basel, Zürich, Lozan, Cenevre ve diğer kantonlarda, ekonomik krizin faturasını ödemeyeceklerini, hakları için mücadele edeceklerini dile getirdiler.

Bu yılda salgını bahane eden İsviçre birçok kantonda 1 Mayıs etkinliklerini yasaklarken, yasağa rağmen yerli kurum ve göçmen kuruluşları alanlara çıktı.

1 Mayıs kutlamalarında kapitalizmin krizinin bedelini işçi ve emekçilere ödetilmesine karşı tavır alınarak kapitalizme karşı ortak mücadele edilmesi gerekliliğine vurgu yapıldı.

‘’1 Mayıs tüm kantonlarda tatil günü olmalı’’

İsviçre Parlamentosu’na 2002 yılında 1 Mayıs'ın resmî tatil olarak kabul edilmesi yönünde verilen önerge reddedilmişti. 27 kantonun yarısından fazlasında 1 Mayıs resmî tatil kabul edilmezken Zürih, Basel, Jura, Schaffhausen, Thurgau, ve Ticino kantonlarında resmi tatil statüsünde yer alıyor. Aarau ve Solothurn kantonlarında yarım gün tatil kabul ediliyor.

Basel

Messeplatz’da başlayan eylemde sendikalar ve yerli yabancı birçok kurum yer aldı. St. Johanns Park'ına kadar düzenlenen yürüyüşün ardından konuşmalar yapıldı. Konuşmalarda 1 Mayıs kutlandı. Polisin yürüyüş boyunca halkı yakından takip etmesi üzerine yer yer kitle ile polis arasında gerginlik yaşandı. St. Johanns Park'ında kurumlar adına yapılan konuşmaların ardından 1 Mayıs etkinliği sonlandırıldı.

Berlin

Devrimci Sınıf Bilinçli Hareketler Platformu-Berlin’in çağrısıyla Hackescher Markt’ta bir araya gelen binlerce kişi, Hermannplatz’a kadar yürüdü.

Pandeminin kapitalizmin fırsata dönüştürdüğü, işçilerin, emekçilerin açlık ve yoksullukla terbiye edilmek istendiği vurgulandı.

Sendikalar ve yerli kurumların yansıra yürüyüş kortejinin de Kürdistanlı ve Türkiyeli devrimci kurumlar yer aldı. Canlı bir kitlenin olduğu kortejde sık sık enternasyonalist dayanışmayı yükseltme çağrısı yapıldı. Yanı sıra ilkenin birçok kentinde 1 Mayıs kutlandı.

Londra

1 Mayıs Dünya Emekçi Bayramı nedeniyle İngiltere’nin başkent Londra’da binlerce kişinin katılımı ile yürüyüşü ve miting gerçekleşti. Trafalgar Meydanı’nda yapılan 1 Mayıs kutlamasına işçi ve emekçi sendikalarından anti-faşist, anti-kapitalistlere, anarşist gruplardan ekoloji örgütleri ve kadın örgütlerine kadar çok sayıda demokratik kitle örgütü üyesi katıldı.

1 Mayıs kutlamalarında emek sömürüsüne, kapitalizmin yarattığı ekolojik tahribata, savaş ve şiddet ile faşizme karşı ortak mücadele çağrıları yapıldı. Kutlamalar da özellikle Britanya’da Muhafazakâr Parti tarafından çıkarılmak istenen Yeni Polis Yasası’na sert tepki gösterildi. Yasanın özgürlükleri askıya alacağı ve polis şiddetine meşruluk kazandıracağına dikkat çekilen kutlamada, faşizme karşı birlik mesajı da verildi.

Trafalgar’da yapılan kutlamanın ardından binlerce kişi Polis Yasası’na karşı İçişleri Bakanlığı’na doğru yürüyüşe geçti. Polislerin yoğun güvenlik önlemi aldığı 1 Mayıs kutlamasında zaman zaman gerginlikler yaşandı.

İçişleri Bakanlığı önüne gelen kitle, dünyanın bütün emekçilerine ve işçilerine ‘birleşin’ çağrısında bulundu.

Viyana

Avusturya'nın başkenti Viyana’da da 1 Mayıs vesilesiyle yürüyüş ve sonrasında bir miting düzenlendi. Avusturya işçi sendikası komitesi tarafından organize edilen mitinge, sendika, sivil toplum örgütleri ve Türkiyeli, Kürdistanlı kurumlar katıldı.

Karlplatz Opera binası önünde bir araya gelen çok sayıda kişi, 1. Viyana Votivkirche olarak bilinen büyük park alanına kadar yürüdü. Eylemde “Yaşasın 1 Mayıs”, “Yaşasın uluslararası dayanışma”, “Yaşasın halkların kardeşliği”, “Politik tutsaklara özgürlük”, sloganları atıldı.

Miting, yapılan konuşmalarının ardından çekilen halayların ardından sona erdi.

Rotterdam

Rotterdam'da 1 Mayıs Komitesi'nin çağrısıyla yürüyüş düzenlendi. Düzenlenen yürüyüşün ardından, toplanma alanı olan Schouwburgplein’a buluşuldu. Miting, seslendirilen enternasyonal marşlar ile başladı.

Mitingde, komitedeki kurumlar adına yapılan konuşmada, salgının değil de kapitalizmin kriz olduğuna, dünyanın her yerinde salgının kapitalizmin güdümünde çözümsüzleştirildiğine vurgu yapıldı.

Gençlik ve antifaşist örgütlerinin yaptığı konuşmada, enternasyonal dayanışmanın önemine vurgu yapıldı.

Amsterdam

Amsterdam Dockwerker'da sendikaların çağrısıyla bir miting düzenlendi. Platform ve kurumlar adına yapılan konuşmalarda salgının faturasının emekçilere çıkarıldığı ve hükümetin sorumluluklarını yerine getirmediğine vurgu yapıldı.

Mitingde, "Yaşasın 1 Mayıs", "Faşizme karşı omuz omuza", " Yaşasın devrimci dayanışma" sloganları atıldı.

Brüksel

Belçika'nın başkenti Brüksel'de 1 Mayıs'ta yüzlerce kişi Bois de la Cambre parkında toplandı. Büyükşehir belediye binası önünde toplananlar geleneksel 1 Mayıs yürüyüşüne katıldı. Polis, koronavirüs salgınıyla mücadele tedbirlerine uyulmadığı gerekçesiyle eyleme müdahale etti.

Madrid

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla İspanya’nın başkenti Madrid'de, işçi sendikalarının çağrısı ve sol koalisyon hükümetinden bazı bakanların katılımıyla gösteri düzenlendi. Kutlamaya Ulaştırma Bakanı Jose Abalos, Başbakan Yardımcısı Carmen Calvo ve Çalışma Bakanı Yolanda Diaz, Unidos Podemos Partisi'nin lideri ve Madrid seçimlerinde başkan adayı Pablo İglesias ve Sosyalist İşçi Partisi'nin (PSOE) Madrid seçimlerinde başkan adayı Angel Gabilondo da katıldı. 

Paris

Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlenen 1 Mayıs yürüyüşüne polis, göz yaşartıcı gaz ve coplarla saldırdı. 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü öncesi yaklaşık 5 bin polisin konuşlandırıldığı kentte, en az 17 kişi gözaltına alındı.

Paris'in yanı sıra Lyon, Nantes, Lille ve Toulouse başta olmak üzere birçok kentte toplam 300 yürüyüş düzenlendi. 2018'de başlayan Emmanuel Macron hükümetine karşı protestoların simgesi haline gelen 'Sarı Yeleklilerin' (Les gilets jaune) de katıldığı kutlamalarda, polislerin göz yaşartıcı gaz ve coplarla göstericilere saldırdı.

Yaklaşık 5 bin kişinin katıldığı Lyon’daki kutlamada ise 5 kişi gözaltına alındı.

Sputnik'te yer alana habere göre yürüyüşe geçmişteki 1 Mayıs'lara kıyasla daha fazla gencin katılması dikkat çekti. İşçilerin pandemide ki koşulları, ekonomik durum, güvence sorunları ve işsizlik sigortası reformu protesto edildi. 

Filipinler

Boş tencereli 1 Mayıs eylemi.

Filipinler'in başkenti Manila'nın Tondo şehrinde 1 Mayıs eyleminde boş tencerelerle artan yoksulluğa vurgu yapıdı.

Rusya

Çevrim içi 1 Mayıs kutlaması.

Rusya'da bu yıl 1 Mayıs kutlamaları, koronavirüs salgını nedeniyle internet ortamında gerçekleşti.

Sputnik'in haberine göre Rusya Federasyonu Komünist Partisi (KPRF) çevrim içi bir 1 Mayıs konferansı düzenledi. Etkinlikte Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma’nın KPRF’li vekilleri, bölgelerdeki parti üyeleri ve destekçileri ile eski Sovyet ülkelerinden temsilciler yer aldı.

Öte yandan Moskova’daki Kremlin, Rusya Devlet Başkanlığı, Rusya Hükümeti ve Moskova Belediye Başkanlığı binaları önünde tek kişilik eylemler gerçekleştirildi.

Pankartlarda kapitalizm karşıtı sloganlar ile sosyalizm vurgusu yer aldı.

İran

İran'da Tabriz, Sanandaj, Saqez, Tehran, Kermanşah, Mashhad, Esfahan, Tahran ve birçok ilde 1 Mayıs kutlandı. İşçiler, emekçiler "İş, ekmek, özgürlük", "Haklarımız için mücadeleye, bize katılın", "Yaşasın işçiler, kahrolsun sömürenler" sloganları ile bir araya geldi. Tahran'da çok fazla kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

İsveç

İsveç’te 1 Mayıs online etkinlikler ve marşlarla kutlandı.

İsveç’te siyasi parti ve sendikalar 1 Mayıs’ı online yayınlarla karşılarken, bir grup emekçi başkentte bir araya gelerek şarkılar ve marşlar söyledi. Diğer yanda bir grup emekçi, Stockholm da biraraya gelerek Enternasyonal marşı söyledi.

Kutlamada Sosyal Demokrat İşçi Partisi lideri ve Başbakan Stefan Löfven ve LO Başkanı Karl-Petter Thorwaldsson birer konuşma yaptı. İşçi sınıfı hareketinin tarihinde ilk kez koronavirüs pandemisi nedeniyle 1 Mayıs’ı sanal ortamda kutlamak zorunda kaldıklarını belirten Löfven, sağlık sisteminin koronavirüsle mücadele edebilmesi için herkesin Halk Sağlığı Kurumunun belirlediği kurallara uyması gerektiğini söyledi.

Löfven, pandeminin sınır tanımadığını, tüm dünyada özellikle yoksul insanları daha fazla vurduğunu belirtti.

1 Mayıs 2021

Yazdır e-Posta

Devrimci Cephe Broşür Dizisi

Nisan köprüsü Mart’tan Nisan’a Nisan’larda Mayıs’a  Bir Devrimci Yürek Orhan Yilmazkaya

Notice: Undefined variable: row in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95

Notice: Trying to get property 'description' of non-object in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95
Devrimci Cephe Broşür Dizisi 10 -  Neden Devrimci Cephe

Notice: Undefined variable: row in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95

Notice: Trying to get property 'description' of non-object in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95
Devrimci Cephe Broşür Dizisi 9 -  Yol Açıldı

Notice: Undefined variable: row in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95

Notice: Trying to get property 'description' of non-object in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95
Devrimci Cephe Broşür Dizisi 8 -  Haziranları Devrime Evriltmenin Taktik Gerekleri

Notice: Undefined variable: row in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95

Notice: Trying to get property 'description' of non-object in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95
Devrimci Cephe Broşür Dizisi 7 - Devlet, Faşizm..

Notice: Undefined variable: row in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95

Notice: Trying to get property 'description' of non-object in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95
Devrimci Cephe Brosur Dizisi 6 -  Orgutlenme

Notice: Undefined variable: row in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95

Notice: Trying to get property 'description' of non-object in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95
Devrimci Cephe Brosur Dizisi 5 -  Yabancılaşma

Notice: Undefined variable: row in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95

Notice: Trying to get property 'description' of non-object in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95
Devrimci Cephe Brosur Dizisi 4 - Propaganda

Notice: Undefined variable: row in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95

Notice: Trying to get property 'description' of non-object in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95
Devrimci Cephe Brosur Dizisi 3 - Yoldaslik

Notice: Undefined variable: row in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95

Notice: Trying to get property 'description' of non-object in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95
Devrimci Cephe Brosur Dizisi 2 - Siyasi Egitim Uzerine

Notice: Undefined variable: row in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95

Notice: Trying to get property 'description' of non-object in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95
Devrimci Cephe Brosur Dizisi 1 - Devrimci miyiz?

Notice: Undefined variable: row in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95

Notice: Trying to get property 'description' of non-object in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95
Nisan Koprusu

Notice: Undefined variable: row in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95

Notice: Trying to get property 'description' of non-object in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95