Flaş Haber

Manşetler

İzmir'de HDP'ye yönelik saldırıda katledilen Deniz Poyraz uğurlandı
Created on Cuma, 18 Haziran 2021 23:49
DENİZ GİTTİ BİN DENİZ GELECEK Faşist çete devletin HDP İzmir il binasına yönelik silahlı saldırıd...

Read more

UNUTMAMALI… KANIKSAMAMALI![*]
Created on Cuma, 18 Haziran 2021 16:53
“Haklarımı aramaktayım. Onları gören oldu mu?”[1] Yaşar Alperen Savaş (17)… Felek Batur (7)… Raş...

Read more

HAKLAR(IMIZ) İÇİN DEVLETE KARŞI ÖZGÜRLÜK MÜCADELESİ[*]
Created on Cuma, 18 Haziran 2021 16:47
“İnsan hakkı olarak özgürlük, insanın insana bağlılığına değil, tersine insanın insandan ayrılış...

Read more

Deniz Poyraz’ın katili devlettir!
Created on Perşembe, 17 Haziran 2021 22:53
Varlığını soykırım, katliam, baskı üzerinden sürdürebilen faşist çete devlet yeni bir katliama imz...

Read more

Soma davası; madencilerin katilleri dışarıda!
Created on Perşembe, 17 Haziran 2021 00:32
Soma davasında çete devletin çete adaleti çıktı. 2019'da Yargıtay'ın bozma kararının ardından yen...

Read more

Faşist çete devlete karşı 15-16 Haziran ruhuyla direnişe
Created on Salı, 15 Haziran 2021 20:12
Türkiye işçi sınıfının şanlı 15-16 Haziran direnişinin 51. yıl dönümünü de, Pandeminin, savaşın ve...

Read more

NATO Zirvesinde Haydutlar Elele…
Created on Salı, 15 Haziran 2021 18:35
  Faşist Türk devletinin Kürt soykırımına yönelik, Metina, Avaşin, Zap bölgelerinde KDP iş b...

Read more

İsviçre’de kadınlar grevde: Saygı ve eşitlik istiyoruz!
Created on Pazartesi, 14 Haziran 2021 23:59
İsviçre’de yaşayan kadınlar 14 Haziran Kadın Grevi kapsamında ülke genelinde eyleme gitti. “Saygı,...

Read more

İzmir'de HDP'ye yönelik saldırıda katledilen Deniz Poyraz uğurlandı
İzmir'de HDP'ye yönelik saldırıda katledilen Deniz Poyraz uğurlandı
UNUTMAMALI… KANIKSAMAMALI![*]
UNUTMAMALI… KANIKSAMAMALI![*]
HAKLAR(IMIZ) İÇİN DEVLETE KARŞI ÖZGÜRLÜK MÜCADELESİ[*]
HAKLAR(IMIZ) İÇİN DEVLETE KARŞI ÖZGÜRLÜK MÜCADELESİ[*]
Deniz Poyraz’ın katili devlettir!
Deniz Poyraz’ın katili devlettir!
Soma davası; madencilerin katilleri dışarıda!
Soma davası; madencilerin katilleri dışarıda!
Faşist çete devlete karşı 15-16 Haziran ruhuyla direnişe
Faşist çete devlete karşı 15-16 Haziran ruhuyla direnişe
NATO Zirvesinde Haydutlar Elele…
NATO Zirvesinde Haydutlar Elele…
İsviçre’de kadınlar grevde: Saygı ve eşitlik istiyoruz!
İsviçre’de kadınlar grevde: Saygı ve eşitlik istiyoruz!

1 MAYIS’TA HER YER MÜCADELEYE BÜRÜNDÜ

Faşizm mücadele ile yenilir, özgürlük sokakta mücadele ile kazanılır!

Faşizmin pandemi bahanesiyle sokağa çıkma yasağı ve 1 Mayıs yasakları karşısında birçok kent’te 1 Mayıs kutlamaları yapıldı. Faşist devletin kolluk kuvvetleri birçok eylemciyi gözaltına aldı.

1 Mayıs Mücadele Dayanışma Günü, geçen sene olduğu gibi bu yıl da yine korona virüs salgını önlemleri ile engellenmek istendi. Ancak faşizmin tüm yasak ve baskılarına rağmen devrimciler, emekçiler faşizmden hesap sorma sloganıyla sokağa çıkarak 1 Mayıs’ı kutladı.

1 Mayıs İşçi Bayramı dolaysıyla İstanbul, İzmir, Ankara ve Trabzon başta olmak üzere birçok kent’te emekçiler alanlara çıktı. Ancak faşizm tüm gücüyle saldırganlığını gösterdi. Çok sayıda kişi gözaltına alınırken, polis şiddetine tepki yağdı. Aynı zamanda engel tanımayan ve alanlara çıkan emekçiler faşist iktidarın yasaklarını tanımadı.

Diğer yanda 1 Mayıs eylemlerinde gözaltlarını görüntüleyen gazetecilere emniyet'in yayınladığı genelge gerekçe gösterilerek görüntü almaları engellendi. 

İstanbul:

Devrimciler, Emekçiler yasak dinlemedi: 1 Mayıs direnişle karşılandı

1 Mayıs'ı farklı noktalarda yürüyerek Taksim’de kutlamak isteyen devrimci, emekçilere müdahale eden polis yüzlerce kişiyi gözaltına aldı.

Taksim Meydanı'nda bulunan Cumhuriyet Anıtı ile Gezi Parkı polis barikatlarıyla çevrelendi ve anıtın bulunduğu alan yaya trafiğine kapatıldı. Park ve çevresinde polis ekiplerine ait gözetim ve nöbet noktaları oluşturuldu. Çevik kuvvet ekipleri meydan ve çevresine konuşlandırıldı.

Galatasaray'da toplanan kitle "1 Mayıs alanı Taksim'dir" pankartı açarak yürüyüş düzenledi, eylemciler polislerin saldırısıyla karşılaştı. Polis çok sayıda eylemciyi gözaltına aldı. Slogan atmak isteyen eylemcilerin ağızları polis tarafından kapatıldı.

Taksim’e doğru "Kampüsten sokağa, biz kazanacağız" pankartıyla yürüyüşe geçen üniversiteliler Osmanbey'de polis saldırısıyla karşılaştı. Çok sayıda üniversiteli gözaltına alındı.

Mecidiyeköy'den Taksim'e yürüyüşe geçen eylemciler polis saldırısıyla karşılaştı. Çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Tarlabaşı’nda “1 Mayıs alanı Taksim’dir” pankartı açarak yürüyüş yapan kitlede polisin saldırısıyla durduruldu, birçok eylemci gözaltına alındı.

Diğer yanda Galatasaray Lisesi'nin önüne kadar gelen grup polisin sert müdahalesi sonrası gözaltına alındı. Bir grup İstiklal Caddesine çıkmayı başardı. ‘’Yaşasın 1 Mayıs’’ pankartı ile caddeye gelen 10 kişi gözaltına alındı.

Beşiktaş Barbaros Bulvarı üzerinden eylemciler Taksim'e yürümek istedi. Yolu kapatan çevik kuvvet müdahale etti. Çok sayıda kişi darp edilerek gözaltına alındı.

Taksim'e yürümek isteyen Limter-İş, İnşaat-İş, Dev Yapı-İş, Dev Turizm-İş, Genç İşçi Derneği ve BİK üyeleri ile ESP Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü gözaltına alındı.

Harbiye'den ‘’Gençliğin isyanıyla barikatı aşıyoruz, Yaşasın 1 Mayıs’’ ve "Birlik mücadele zafer. Yaşasın 1 Mayıs" pankartıyla yürüdü. Polis biber gazıyla müdahale etti çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Gözaltı esnasında BMG üyesi Ömer Akgün'ün kolu polis tarafından kırıldı. Akgün'e buna rağmen kelepçe takıldı.

Kazancı Yokuşu'ndan Taksim'e "Kavgadır 1 Mayıs" pankartıyla yürüyen gruba da polis müdahale etti. Çok sayıda kişi darp edilerek gözaltına alındı.

Şişli, Selimiye, Sarıgazi ve Kartal'da yasaklara karşı yürüyüş düzenlendi. Şişli'de yapılan yürüyüşe halk evlerinden destek verdi.

Esenyurt Meydan'a yürümek isteyen kitleye Balık Yolu Caddesi'nde gözaltılar oldu. Polisin sert müdahalesi sonrası çevreden yoğun destek geldi.

İstanbul Valiliği, Taksim'e çıkmaya çalışan toplam 212 kişinin gözaltına alındığı açıkladı.

ÇHD: Gözaltı sayısı 225 ulaştı.

Gözaltların ardından açıklama yapan Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi ise, şu ana kadar yaklaşık 60 kişinin gözaltına alındığını bildirdi. ÇHD’nin soysal medya hesabından yapılan açıklamada, “Edindiğimiz bilgilere göre Taksim, Mecidiyeköy ve civarından şu ana kadar yaklaşık 60 kişi gözaltına alındı” denildi.

ÇHD tarafından yapılan ikinci açıklamada, "Gelen bilgilere göre gözaltı sayısı yaklaşık olarak 80 oldu. ÇHD tarafından yapılan son açıklamada ise gözaltı sayısının 230'a ulaştığı bilgisi verildi.

Ankara:

Ankara'da yasak ve engellemelere rağmen 1 Mayıs kutlandı.

Ankara’nın farklı yerlerinde yasak ve engellemelere rağmen 1 Mayıs vesilesiyle yürüyüş düzenlendi.

Ankara'da Konur 2 sokaktan Güvenpark'a "Kavgadır 1 Mayıs" pankartıyla yürümek isteyen 5 kişi ve “Renklerimizi kuşandık, yaşasın 1 Mayıs” pankartı ile 100. Yıl Mahallesi’nde sokağa çıkan 8 Öğrenci Kolektifi üyesi üniversiteli gözaltına alındı.

Ankara’nın Mamak İlçesine bağlı 100’üncü Yıl Mahallesi’nde bir araya gelen Öğrenci Kolektifleri üyeleri, 1 Mayıs’ı yürüyüşle kutladı. “Renklerimizi kuşandık yaşasın 1 Mayıs” pankartıyla yürüyen öğrenciler “Üniversiteler ayakta 1 Mayıs’ta sokakta” sloganları attı. 

Artvin:

Artvin’de 1 Mayıs İşçi Sınıfının Birlik Mücadele Dayanışma Günü için kutlama yapmak isteyen 20 kişi gözaltına alındı. Borçka ilçesinde Halkevleri Artvin Şubesi Başkanı Dursun Ali Koyuncu ve Halkevi Borçka ilçe yöneticileri evlerinin önünde gözaltına alındı. Hopa ilçesinde ise meydanda açıklama yapmak isteyenler evlerinin önünden yerlerde sürüklenerek gözaltına alındı.

Mersin:

Mersin Emek ve Demokrasi Platformu, 1 Mayıs İşçi Bayramı'nı Cumhuriyet Meydanı’nda kutladı. Yapılan açıklamaya siyasi parti, sendika, sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı. Üzerinde “Yaşasın 1 Mayıs” yazılı önlükleri giyen emekçiler, “Biji Yek Gulan”, “Yaşasın işçilerin kardeşliği” ve “Her yer Taksim her yer 1 Mayıs” sloganları attı. Temsilciler megafon aracılığıyla çalınan “1 Mayıs” marşı eşliğinde meydanda yürüyüş düzenledi. DİSK Genel-İş Mersin Şube Başkanı Kemal Göksoy, iktidarın pandemiyi bahane ederek 1 Mayıs kutlamalarını engellendiğini söyledi. Kutlamaya izin verilmemesine tepki gösteren Göksoy, “Lebalep dolu kongrelere izin var, sokakta temizlik yapan işçiye izin var, fabrikalarda ve işyerlerinde çalışmaya izin var ama işçinin gelip kendi bayramını kutlamasına izin yok. Her alanı 1 Mayıs alanına çevireceğiz. Yasaklar varsa alanlar da bizimdir” dedi. Akşam saat 21.00’de herkesin evlerinde balkon ve pencerelere çıkarak, 1 Mayıs’ın kutlanacağı belirtildi.

Antalya:

Antalya'da, 1 Mayıs İşçi Bayramı'na dair sokağa çıkarak, "Yaşasın 1 Mayıs, alanlardayız" sloganları atarak, ara sokaklarda yürüdü. Eylem noktasına gelen polis 4 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınan 4 kişi haklarında sokağa çıkma kısıtlamasını ihlal ettikleri gerekçesiyle her birine 3 bin 150'şer TL para cezası kesildi. Antalya'da birçok evin balkonuna "Yaşasın 1 Mayıs" ve "Yaşasın 1 Mayıs, İstanbul Sözleşmesi yaşatır" pankartları asıldı.

Hatay:

Hatay'ın Antakya, Defne ve Samandağ ilçelerinde emekçiler, balkon ve pencerelere çıkarak, çaldıkları 1 Mayıs marşı ile işçi bayramını kutladı. Emekçiler ellerindeki tava ile tencerelere vurup, alkış ve ıslıklarla ses çıkarıp, "Yaşasın 1 Mayıs, Bijî Yekê Gulan" sloganı attı.

İzmir:

İzmir’in her yerinde 1 Mayıs kutlandı

İzmir’de 1 Mayıs kutlamalarına polis saldırdı ve 22 kişiyi gözaltına aldı.

Konak Meydanı ve Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde yapılmak istenen 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamasına polis saldırdı. Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde yapılan açıklamada eylemcilerin pankartını parçalayan polis, 7 kişiyi yaka paça gözaltına aldı.

İzmir 1 Mayıs İnisiyatifleri tarafından Buca’da yapılmak istenen eyleme de polis izin vermedi. Polisler tarafından ters kelepçe ile gözaltına alınanlar, “Her yer direniş, her yer 1 Mayıs” sloganıyla tepki gösterdi. Polis müdahalesinde 8 kişi gözaltına alındı.

Buca'da eylem yapan 2 kişi de gözaltına alındı.

Bayraklı ilçesinde yasak dinlemeyen emekçiler alanlara çıktı. Bayraklı'da mahallelerde yürüyüş gerçekleştirdi. Kitle “Yasakları, Barikatları Aşıyoruz, Yaşasın 1 Mayıs” pankartı açtı. Yapılan açıklamada mücadeleyi yükseltme çağrısı yapıldı.

Menemen ilçesinde İzmir 1 Mayıs İnisiyatifi tarafından eylem gerçekleştirildi. “Yaşasın 1 Mayıs” pankartı eşliğinde yürüyen 1 Mayıs inisiyatifi üyeleri, “1 Mayıs’a yasakların gölgesinde girmeye zorlanıyoruz. 1 Mayıs yasaklanamaz” dedi. Birçok evden de alkışlarla yürüyüşe destek verildi.

Bornova’da 1 Mayıs yasağını protesto eden iki eylemci, Küçükpark Meydanı'ndaki trafonun çatısına çıktı. "1 Mayıs yasaklara sığmaz, yaşasın 1 Mayıs" yazılı pankart açarken, "Örgütlü halkı hiçbir kuvvet yenemez", "Yaşasın 1 Mayıs" ve "Yasaklara boyun eğmeyeceğiz" sloganları attı. İki eylemciye çevrede oturan halk balkonlara ve camlara çıkarak destek verdi. Bazı insanlar ellerindeki tencere ve tavalara vurarak ve alkışlarla protestoya katıldı. Polis, trafo çatısına çıkarak saldırdı. Çatıdan indirilen eylemciler gözaltına alınarak emniyete götürüldü. Mahalle sakinleri gençlerin gözaltına alınmasını da protesto etti.

Trabzon:

Trabzon'da 1 Mayıs Mücadele ve Dayanışma Günü dolayısıyla yürüyüş yapmak isteyen 12 kişi gözaltına alındı.

Ortahisar ilçesine bağlı 2 Nolu Beşirli Mahallesi'nde toplanan grup, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla Atatürk Alanı'na kadar yürümek istedi.

Polisin, grubun yürüyüş yapmasına izin vermemesi üzerine tartışma yaşandı. Tartışmanın arbedeye dönüşmesi sonucu gruptaki kişilerden biri yaralandı. 12 eylemci gözaltına alındı.

Baskılar, gözaltılar bizi yıldıramaz! 1 Mayıs kızıldır, kızıl kalacak!

Yaşasın İşçi Sınıfının Birlik, Mücadele, Dayanışma Günü 1 Mayıs!

Yaşasın Proletarya Enternasyonalizmi!

Yaşasın Sosyalizm!
Yaşasın Halkların Kardeşliği, Mücadele Birliği!

Bijî 1 Gulan!

Bijî Biratiya Gelan, Yekitiya Têkoşînê!

Կեցցէ՛ 1 Մայիս!

1 Mayıs 2021

Yazdır e-Posta

Devrimci Cephe Broşür Dizisi

Nisan köprüsü Mart’tan Nisan’a Nisan’larda Mayıs’a  Bir Devrimci Yürek Orhan Yilmazkaya

Notice: Undefined variable: row in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95

Notice: Trying to get property 'description' of non-object in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95
Devrimci Cephe Broşür Dizisi 10 -  Neden Devrimci Cephe

Notice: Undefined variable: row in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95

Notice: Trying to get property 'description' of non-object in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95
Devrimci Cephe Broşür Dizisi 9 -  Yol Açıldı

Notice: Undefined variable: row in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95

Notice: Trying to get property 'description' of non-object in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95
Devrimci Cephe Broşür Dizisi 8 -  Haziranları Devrime Evriltmenin Taktik Gerekleri

Notice: Undefined variable: row in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95

Notice: Trying to get property 'description' of non-object in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95
Devrimci Cephe Broşür Dizisi 7 - Devlet, Faşizm..

Notice: Undefined variable: row in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95

Notice: Trying to get property 'description' of non-object in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95
Devrimci Cephe Brosur Dizisi 6 -  Orgutlenme

Notice: Undefined variable: row in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95

Notice: Trying to get property 'description' of non-object in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95
Devrimci Cephe Brosur Dizisi 5 -  Yabancılaşma

Notice: Undefined variable: row in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95

Notice: Trying to get property 'description' of non-object in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95
Devrimci Cephe Brosur Dizisi 4 - Propaganda

Notice: Undefined variable: row in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95

Notice: Trying to get property 'description' of non-object in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95
Devrimci Cephe Brosur Dizisi 3 - Yoldaslik

Notice: Undefined variable: row in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95

Notice: Trying to get property 'description' of non-object in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95
Devrimci Cephe Brosur Dizisi 2 - Siyasi Egitim Uzerine

Notice: Undefined variable: row in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95

Notice: Trying to get property 'description' of non-object in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95
Devrimci Cephe Brosur Dizisi 1 - Devrimci miyiz?

Notice: Undefined variable: row in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95

Notice: Trying to get property 'description' of non-object in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95
Nisan Koprusu

Notice: Undefined variable: row in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95

Notice: Trying to get property 'description' of non-object in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95