Taşeron PTT İşçileri Eylem Yaptı

 

Taşeron PTT işçileri, İstanbul’da eylem yaptı, kadroya alınmak istediklerini dile getirdi.

Bugün ellerinde dövizlerle Zeytinburnu'nda bulunan PTT Fatih ve Bayrampaşa Posta Dağıtım Merkez Müdürlüğü önüne gelen PTT taşeron işçileri, temel ücretlendirmelere zam, mesai saatlerinin düşürülmesi, memur olma hakkı taleplerini dile getirdi, sloganlar attı.

Taşeron işçiler adına basın açıklaması yapan Birlik Haber-Sen Genel Başkanı Ömer Budak, PTT çalışanlarının 399’lu, İHS’li ve taşeron diye 3 kısıma ayrıldığını, eşit iş yapılmasına rağmen eşit ücret verilmediğini söyledi. Budak, “Toplu sözleşmeden elde edilen hak ve kazanımlar çalışanlara verilmemiş, hatta elde edilen hak ve kazançlarda yayınlanan genelgelerle bir bir çalışanın elinden alınmıştır. Enflasyon nedeniyle çalışanın alım gücü düşmüştür bu nedenle yılsonunu beklemeden enflasyon farkının ödenmesi gerekmektedir. Özellikle 399’lu personel Gelir Vergisi yükü altında ezilmektedir. Hükümetimizden beklentimiz gelir vergisinde yaşanan bu sıkıntıları ortadan kaldırmasıdır" dedi.

Öğretmen, imam, hemşire ve polislere verilmesi planlanan 3600 Ek Göstergeye PTT çalışanlarının da kademeli olarak dahil edilmesi gerektiğini belirten Budak, "Kamudaki tüm kurumlarda görev yapan taşeronlar kadroya geçirilmişken, PTT taşeronları kadroya alınmayarak büyük bir hak kaybına uğratılmışlardır. PTT’ de görev yapan taşeronların da kadroya alınması için çalışma yapılmalıdır" dedi.

21 Kasım 2018

Yazdır