Flaş Haber

Manşetler

Bijî Berxwedana Rojava!
Created on Perşembe, 18 Temmuz 2019 23:32
  Rojava devriminin 7’nci yıldönümünde bu destansı çağ açıp çağ kapatan devrim ve direnişi s...

Read more

Will Van Spronsen’in manifestosu
Created on Çarşamba, 17 Temmuz 2019 19:43
  Washington’da Geri Gönderme Merkezi’ne yönelik sabotaj eylemi sırasında öldürülen anarşist...

Read more

Türkiye'nin sınıra askeri yığınağı ne anlama geliyor?
Created on Çarşamba, 17 Temmuz 2019 19:33
  S-400'lerin parçalarını teslim alan Türkiye, eş zamanlı olarak Rojava sınırına yığınağa ba...

Read more

12 TEMMUZ ŞEHİTLERİ ÖLÜMSÜZDÜR!
Created on Çarşamba, 10 Temmuz 2019 23:41
  Hiçbir mücadele bedel ödenmeden ne gelişebilir ne de ilerler. Mücadele her daim karşılaştı...

Read more

Devrim Davasını Savunanların Yanındayız!
Created on Salı, 02 Temmuz 2019 15:41
Devrimci- demokrat kurumlardan Almanya’da TKP/ML davasından yeniden tutuklanan 3 devrimci için o...

Read more

2 Temmuz 1993 Sivas Katliamını, Unutmadık, Unutturmayacağız
Created on Pazartesi, 01 Temmuz 2019 02:24
2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas'ta Madımak Otelinde faşist TC devleti tarafından yakılarak ka...

Read more

İstanbul seçimleri ve devrimci görev
Created on Çarşamba, 26 Haziran 2019 01:23
Uzun süredir savaş, işgal, ekonomik kriz, kadın cinayetleri, çocuk tecavüzleri, iş cinayetleri v...

Read more

“Nazisiz Basel – Basel Nazifrei”
Created on Cumartesi, 22 Haziran 2019 23:04
Basel de Faşizme ve Irkçılığa karşı yürüyüş 22 Haziran 2019 İsviçre Devrimci Cephe’nin de içind...

Read more

Bijî Berxwedana Rojava!
Bijî Berxwedana Rojava!
Will Van Spronsen’in manifestosu
Will Van Spronsen’in manifestosu
Türkiye'nin sınıra askeri yığınağı ne anlama geliyor?
Türkiye'nin sınıra askeri yığınağı ne anlama geliyor?
12 TEMMUZ ŞEHİTLERİ ÖLÜMSÜZDÜR!
12 TEMMUZ ŞEHİTLERİ ÖLÜMSÜZDÜR!
Devrim Davasını Savunanların Yanındayız!
Devrim Davasını Savunanların Yanındayız!
2 Temmuz 1993 Sivas Katliamını, Unutmadık, Unutturmayacağız
2 Temmuz 1993 Sivas Katliamını, Unutmadık, Unutturmayacağız
İstanbul seçimleri ve devrimci görev
İstanbul seçimleri ve devrimci görev
“Nazisiz Basel – Basel Nazifrei”
“Nazisiz Basel – Basel Nazifrei”

Onbinler Avrupa'da Efrîn için meydanlardaydı

Faşist sömürgeci Türk devletininn Efrine yönelik işgal girişimi karşısında her gün sokakta olan Kürt halkı ve devrimci kurumlar bu hafta sonu yine tüm merkezlerde onbinlerıin katılımıyla işgale karşı öfkelerini alanlara taşıdı.

 

BASEL

Basel’de onbinlerin Öfkesi: “İşgal Saldırıları Dursun”, “Sivil Katliamlarını Durdurun” Basel’de onbinlerin katılımıyla Türk devletinin Efrîn işgali ve saldırıları protesto edildi. Basel'de bir araya gelen Devrimci Komünarlar Partisi'ninde (DKP) içinde yer aldığı Efrîn Rojava Dayanışma Platformu ve sol sosyalist kesimlerinin katılım sağladığı yürüyüşte, kitle saldırılarda katledilen sivillerin fotoğraflarını ve kaliamı anlatan pankartlar taşıdı. Kitle sık sık katil Erdoğan, Kürdistan faşizme mezar olacak, her yer Efrîn her yer direniş, sloganlarıyla yürüyüşe geçti.

 

Yürüyüş organizasyonunda yer alan Revolutionäre Aufbau  örgütüne karşı İsviçre polisinin yürüyüş başlamadan önce bir çoğunu gözaltına alarak yürüyüşe katilmalarını engellemeye çalıştı. Yürüyüş sırasında da sık sık saldırarak yürüyüşe katılan Aufbau üyelerini gözaltına almaya calıştı Kitlenin sahipenmesi ve polisin önünde barikat oluşturması sonucu polisler geri çekildi. Ancak yürüyüş boyunca devam eden bu tacizler sırasında toplam 37 kişi gözaltına alındı. Polisin tavrını protesto etmek ve gözaltına alınanların serbest bırakılmaları için kitle önce oturma eylemi gerçekleştirdi. Ardından miting alanında yapılan konuşmalarla Basel polisinin saldırganlığı kınandı ve gözaltına alınanların serbest bırakılmaları için çaba sarf edildi. Gözaltına alınan 37 Revolutionäre Aufbau üyelesi eylem sonrasi akşam saat 19:00’da serbest bırakıldılar.

 

Yürüyüşe katılan YPJ Komutanlarından Nesrin Abdullah, “Kobanê’de DAİŞ’in, Efrîn’de DAİŞ’in sahibi Türk devletinin sonunu getireceğiz. Ahmaklar dönüp tarihimize baksalar Kürt’ün yenilmeyeceğini iyi bilirlerdi.  Demokrasiden, insan haklarından bahsediyorlar, ama söz konusu Kürt olunca sağır ve dilsizi oynuyorlar. Bizde soruyoruz nerede sizin demokrasiniz, nerde sizin insan haklarınız. Eğer namuslu olsalardı bugün Efrîn’de çocuklar katlediliyor bunun önüne geçerlerdi. Demokrat geçinen ülkeler iyi bilsin, biz kimsenin savaşçısı değiliz, biz insanlığın ve halkımızın özgürlük savaşçıyız. Biz savaşacağız ve kazanacağız ama siz yalancı demokrasi söylemlerinizde yok olacaksınız. Eğer halk varsa, eğer Kürt halkının iradesi her yerde kendisini ortaya koyuyorsa herkes bizden korksun. Erdoğan bizden korksun. Bugün Efrîn’de mevzilerde özgülük için direnenler sizlerin bu görkemli duruşunu görüyor ve bundan cesaret alıyor. Bu cesaret karşısında kimse bizim önümüzde duramaz.

 

Efrîn Kürt halkının onurudur, Efrîn’de gençlerimiz burada bizler direnerek kazanacağız. Kürt katliamına sessiz kalanlar unutmasın ki, biz yaşanan her sivil katliamdan bu işgale sessiz kalanları da sorumlu tutacağız” dedi.

 

Yapılan konuşmalarla sonraki eylem ve yürüyüşlerin planlamaların olduğu açıklama ve duyrularla yürüyüş bu gün için sonlandırıldı.

 

DORTMUND

Alman polisi Dortmund düzenlenen Efrin’e destek yürüyüşüne yasak getirdi. Halk yasağa karşı direnişte.

Almanya'nın Dortmund kentinde binlerce Kürdistanlı ve dostları 'Çağın Direnişi' şiarıyla Dortmund Hbf önünde toplanndi. Ellerinde, işgalci Türk ordusu ve ona bağlı çeteleri teşhir eden pankart, flama ve dövizler taşıyan kitlenin yürüyüşe geçmesine engel olan Alman polisine karşı kitle direniyor.

 

BERLİN

Almanya’nın başkenti Berlin’de yüzlerce kişinin katılımı ile “Her yer direniş, her yer Efrîn”, “Efrîn yalnız değildir” sloganları ile yürüyüş düzenlendi.

 

GIESSEN

Almanya’nın Giessen kentinde de bir yürüyüş ve miting düzenlendi. Berlinerplatz’dan Kirchnerplatz’a süren yürüyüşe Giessen, Wetzlar, Marburg, Siegen ve Limburg'da yaşayan bini aşkın Kürdistanlı ve dostları katıldı.

 

HANNOVER

Almanya’nın eyalet başkenti Hannover’de Efrîn için eylemler kesintisiz bir şekilde sürüyor. Hannover Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nin öncülüğünde yapılan yürüyüş ve mitinge çok sayıda Kürdistanlı ve dostu katıldı.

Miting alanında polis, "Sizin rahatsızlığını çok iyi biliyoruz, fakat yaralı ve ölü çocukların fotoğraflarını kaldırmanıza izin vermeyeceğiz, çünkü Almanya’da Çocuk ve Gençlik Koruma Kanunu var ve kanunlarımıza saygı göstermenize rica ediyorum" dedi.

 

FRANKFURT

Frankfurt'ta yüzler Efrin'i sahiplendiler. T.C. faşizminin işgal girişimini yürüyüş ve mitingle protesto eden kitle sık sık savaş karşıtı sloganlar atarken, Alman devleti ve T.C. faşizmi teşhir edildi..

 

LEIPZIG

Almanya'nın Leipzig kentinde Kürt halkı ve dostları Efrîn için bir kez daha bir araya geldi.

Eylemde NAV-DEM, PYD, CENİ, Rojavasoli ve Alman Kürt dostlarının mesajları okundu. Alman devletinin Türk devleti ile ilişkisine tepki gösterilen eylemde, 'Terörist Erdoğan' sloganı da atıldı.

 

STADE

Almanya'nın Niedersachsen eyaletindeki Stade kentinde Efrîn'e saldırılar yürüyüşle protesto edildi. Yaklaşık 500 kişinin katıldığı yürüyüşte, 'Bebek katili Erdoğan' sloganı atıldı.

 

DRESDEN

Almanya'nın Dresden kentinde, Kürdistanlılar ve Alman solcular tarafından, Uta Kadın Meclisi öncülüğünde Efrîn için eylem yapıldı. Türk devletinin işgalci saldırılarının protesto edildiği eylemde, Alman devletine de 'Türkiye'ye desteğini geri çek' diye seslenildi.

 

MELBOURNE

Avustralya'nın Melbourne kentinde, Victoria Kurt Demokratik Toplum Merkezi (NAV-KURD) bünyesinde bulunan Kürt Kadınlar Birliği'nin organize ettiği eylemde de Efrîn'e saldırılar protesto edildi.

 

BELLINZONA

Ticino Kobanê-Efrîn Rojava Dayanışma Komitesi tarafından Bellinzona'da Efrîn'e destek yürüyüşü ve mitingi gerçekleştirildi. Dayanışma Komitesi adına konuşan Prof. Franco Cavalli, Kürt halkının yalnız bırakıldığını, AB ve İsviçre'nin katliamlara karşı sessiz kaldığına dikkat çekerek, “Bizler hep Kürt halkının yanında olacağız. Kürtler Kobani'de nasıl kazandıysa Efrîn'de de kazanacaklarına inanıyorum” dedi.

 

PARİS

Fransa'nın başkenti Paris'te Kürdistanlılar ve dostları Türk Devleti'nin Efrîn'e yönelik işgal saldırılarını protesto etti. Binlerce kişinin katıldığı eylemde, "Katil Erdoğan, destekçisi Avrupa", "Her yer Efrîn her yer direniş" ve "Bijî Berxwedana Efrînê" sloganları atıldı.

 

NANTES

Fransa'nın Nantes kentinde Kürtler ve dostları Efrîn için yürüdü. Nantes kentinin Commerce meydanında 14:30’da bir araya gelen binlerce Kürdistanlı ve dostları yaklaşık olarak 5 kilometre boyunca şehir merkezinde yürüdü.

 

LYON

Fransa'nın Lyon kentinde de Place de la République meydanında bir araya gelen Kürdistanlılar ve dostları Efrîn direnişine destek olmak amacıyla bir yürüyüş ve miting düzenledi.

 

İSVEÇ / DANİMARKA

İsveç’in başkenti Stockholm ile Danimarka’nın başkenti Kopenhag, Odensee ve Horsens kentlerinde meydanlara çıkan binler “Her yer direniş, her yer Efrîn” sloganı ile alanlardaydı.

 

Yürüyüş kortejinin en önünde giden arabaya yerleştirilen hoparlörlerle Türk devletinin Efrîn'de katliamlarını teşhir eden konuşmalar yapan eylemciler, “Yaşasın Efrîn direnişi”, “Kanlı ellerinizi Efrîn'den elinizi çekin”, “Katil Erdoğan, iki yüzlü Putin”, “Türk ordusu Kürdistan'dan dışarı”, “YPG/YPJ halktır, halk biziz”, “Çocuk katili Erdoğan” ve “Faşist, terörist Erdoğan” sloganlarını attı.

 

ANTWERPEN

Belçika’nın Antwerpen kentinde de Efrin’e yönelik işgal saldırılarını protesto etmek amacıyla eylem düzenlendi.

 

SYDNEY

Avustralya’nın Sydney kentinde de Türk devletinin Efrîn’e yönelik işgal saldırıları protesto edildi. Yüzlerce kişinin yanı sıra sivil toplum örgütleri, siyasi parti temsilcilerinin de katıldığı mitingde ilk konuşmayı KNK Sydney Temsilcisi, PYD temsilcisi, birer konuşma yaptı.

 

ROTTERDAM

Hollanda’nın Rotterdam kentinde de Türk devletinin Efrîn’e saldırılarını protesto etmek amacıyla bir yürüyüş düzenlendi.

 

PİSA

İtalya’nın Pisa kentinde de Kürtler ve İtalyan dostlarının katılımı ile bir yürüyüş düzenlendi. Tren istasyonundan başlayan yürüyüş, Pisa belediyesine kadar devam etti. “Katil Erdoğan”, “Terörist Türkiye”, “Yaşasın Efrîn direnişi”, “Biji YPG”, “Biji YPJ”, “Biji serok Apo” sloganları atıldı.

 

INNSBRUCK

Avusturya’nın Innsbruck kentinde de Efrîn direnişini sahiplenmek için yürüyüş düzenlendi. Tirol eyaletinde yaşayan Kürdistanlıların yoğun bir şekilde katıldığı eyleme Avusturyalılar da destek verdi. Sık sık, “Biji berxwedana Efrîne”, “Katil Erdoğan”, “Terörist Türkiye” sloganlarının atıldığı eylemde bildiriler okundu ve dağıtıldı.

 

KLAGENFURT

Avusturya’nın Klagenfurt kentinde de bir yürüyüş düzenlendi. Kentte yaşayan Kürdistanlılar ilk kez bir eylem düzenledi. Yüzlerce kişinin katıldığı eylem HBF önünde başladı. Sık sık, “Katil Erdoğan”, “Efrîn işgalcilere mezar olacak” sloganları atıldı. Bildirinin okunması ve çocukların direniş marşlarını seslendirmesi ardından eylem sona erdi.

 

GRAZ

Avusturya’nın Graz kentinde Türk devletinin Efrîn’e yönelik işgal saldırıları düzenlenen bir mitingle protesto edildi.

Kalabalık bir kitlenin katıldığı mitingde yapılan konuşmalarda Çağın Direnişini sahiplenmek amacıyla eylemlerin süreceği belirtildi.

 

3 Şubat 2018

 

 

 

Yazdır e-Posta

Devrimci Cephe Broşür Dizisi

Devrimci Cephe Broşür Dizisi 10 -  Neden Devrimci Cephe

Notice: Undefined variable: row in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95

Notice: Trying to get property of non-object in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95
Devrimci Cephe Broşür Dizisi 9 -  Yol Açıldı

Notice: Undefined variable: row in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95

Notice: Trying to get property of non-object in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95
Devrimci Cephe Broşür Dizisi 8 -  Haziranları Devrime Evriltmenin Taktik Gerekleri

Notice: Undefined variable: row in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95

Notice: Trying to get property of non-object in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95
Devrimci Cephe Broşür Dizisi 7 - Devlet, Faşizm..

Notice: Undefined variable: row in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95

Notice: Trying to get property of non-object in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95
Devrimci Cephe Brosur Dizisi 6 -  Orgutlenme

Notice: Undefined variable: row in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95

Notice: Trying to get property of non-object in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95
Devrimci Cephe Brosur Dizisi 5 -  Yabancılaşma

Notice: Undefined variable: row in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95

Notice: Trying to get property of non-object in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95
Devrimci Cephe Brosur Dizisi 4 - Propaganda

Notice: Undefined variable: row in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95

Notice: Trying to get property of non-object in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95
Devrimci Cephe Brosur Dizisi 3 - Yoldaslik

Notice: Undefined variable: row in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95

Notice: Trying to get property of non-object in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95
Devrimci Cephe Brosur Dizisi 2 - Siyasi Egitim Uzerine

Notice: Undefined variable: row in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95

Notice: Trying to get property of non-object in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95
Devrimci Cephe Brosur Dizisi 1 - Devrimci miyiz?

Notice: Undefined variable: row in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95

Notice: Trying to get property of non-object in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95
Nisan Koprusu

Notice: Undefined variable: row in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95

Notice: Trying to get property of non-object in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95