Manşetler

BÖG savaşçısı Doğan Kırefe Rojava da anıldı

 

7 Ocak 2017 tarihinde Rakka’nın IŞİD çetelerinden temizlenip özgürleştirilmesi hamlesinde yer alan ve çetelerin saldırısı sonucu ölümsüzleşen Birleşik Özgürlük Güçleri savaşçısı Doğan Kırefe’nin ölümsüzlüğünün 1.yılında BÖG Rojava Karargahında anma töreni düzenlendi.

 

 

Anma töreninde saygı duruşunun ardından söz alan Umut Bayraktaroğlu “Şimdi Sıra Türkiye’de. Doğan’ın cesaretiyle, devrim ve sosyalizm mücadelesine olan inancımızla Türkiye halklarına OHAL rejimiyle, KHK’lerle kan kusturan AKP faşizmini ezmeye, zindanları tek tip dayatmasına karşı direniş alanına çeviren yoldaşlarımızla birlikte devrimci savaşımızı Türkiye topraklarında filizlendirmeye geliyoruz. Hiçbir sınır ve hiçbir güvenlik yöntemleri Özgürlük Güçlerinin devrimci savaşının önüne geçemeyecek, engelleyemeyecek. Her yürek devrimci bir hücre, her devrim ve sosyalizme olan inanç Özgürlük Gücü’dür” ifadelerini kullandı.

 

Bayraktaroğlu’nun konuşmasının tam metni aşağıdaki gibidir;

Yoldaşlar, sesimizin ulaştığı dostlar, bizi gören ve duyan Türkiye halkları bugün burada Rakka zaferine giden yolu mevzi mevzi savaşarak, IŞİD çetelerine geçit vermeyerek örmüş olan Doğan Kırefe(Muzaffer Kandemir) yoldaşın ölümsüzlüğünün 1.yılında onu ve devrim mücadelesine kattıklarını anlatmak için toplandık.

 

Yoldaşlar uzun süredir devrimci savaş alanlarındayız. Dünya Emperyalist, Faşist güçleri ve destekledikleri gerici çetelere karşı hem ideolojik hem de pratik bir savaş veriyoruz. Bu savaşımda Paris, Filistin, İspanya ve nice devrimci mücadelenin sıcaklığı ile ülkelerden ülkelere sınırları yok ederek koşan enternasyonalist savaşçılar gibi bizlerde Türkiye sınırlarını alt üst ederek Enternasyonalizmin, devrim ve sosyalizmin bayrağını en yukarı Suriye halklarının özgürlük savaşında taşıdık.

 

Öyle ki Doğan Kırefe bu bayrağı Karadeniz’den, İstanbul’un inşaatlarında, fabrikalarında, tersanelerinde emek kavgası veren işçi sınıfından alarak getirdi Rojava’ya. Birleşik Özgürlük Güçlerinin devrim ve sosyalizm savaşına işçi sınıfının öfkesini ve Karadeniz’in hırçın, asi ruhunu kattı.

 

Dar Azza’da Türk askerleri ve çeteleri ile girilen çatışmada ölümsüzleşen Cihan Efe’nin, Doğan Kırefe’nin ölümsüzlüğe ulaştıktan sonra yazdığı gibi “Çok şeyler yazılır Doğan için, ama bazen tıkanırsın onu anlatırken” yine Cihan Efe’nin dediği gibi söyleyecek olursak “Çok ağır bir saldırı oldu onlara. Kalbinden giren bir suikast mermisiyle şehit düştü, can yoldaşım. Diğer yoldaşlar anlattı. Aslanlar gibi savaşmış, bir saniye durmamış, en ufak bir endişe olmamış gözünde, gülerek gitmiş benim yoldaşım ölüme…”

 

Evet yoldaşlar Doğan Kırefe böyle bir savaşçı militan oldu. IŞİD’in kalesi Rakka’yı tam olarak bu şekilde özgürleştirdik. Che Guevara’nın “Ölüm nereden gelirse gelsin hoş geldi sefa geldi” dediği cesaretle zulmün üzerine yürüdük ve biz kazandık.

 

Birleşik Özgürlük Güçleri ve Devrimci Komünarlar Partisi olarak devrimci savaş alanlarında devrimin zor ve engebeli yollarında yürüdük, koştuk, savaştık. Bu savaşta Doğan Kırefe ve 12 yoldaşımızı toprağa verdik. Savaştığımız topraklarda katliamcı IŞİD çetelerinin sonunu getiren Rakka zaferini kazandık.

 

Şimdi Sıra Türkiye’de. Doğan’ın cesaretiyle, devrim ve sosyalizm mücadelesine olan inancımızla Türkiye halklarına OHAL rejimiyle, KHK’lerle kan kusturan AKP faşizmini ezmeye, zindanları tek tip dayatmasına karşı direniş alanına çeviren yoldaşlarımızla birlikte devrimci savaşımızı Türkiye topraklarında filizlendirmeye geliyoruz. Hiçbir sınır ve hiçbir güvenlik yöntemleri Özgürlük Güçlerinin devrimci savaşının önüne geçemeyecek, engelleyemeyecek. Her yürek devrimci bir hücre, her devrim ve sosyalizme olan inanç Özgürlük Gücü’dür.

 

Selam olsun mevzisini canı pahasına terk etmeyen Karadeniz’in hırçın ve asi savaşçısı Doğan Kırefe’ye!

 

Yaşasın Devrim, Yaşasın Sosyalizm!

 

Rakka bitti, Sıra Türkiye’de!

 

Ya Zafer, Ya Zafer!

 

Komün Gücü - 7 Ocak 2018

 

Yazdır e-Posta

Brosurler

Devrimci Cephe Broşür Dizisi