Manşetler

Oturma eyleminin birinci ayında Strasbourg'da kitlesel eylem

 

Kürt Halk Önderi Öcalan üzerindeki ağırlaştırılmış tecrit ve sağlığıyla ilgili medyaya yansıyan haberler üzerine tecritin kaldırılması ve Öcalan'la görüşme talebi ile başlayan eylemlikler devam ediyor.

 

23 Ekim’de Fransa'nın Strasbourg şehrinde 63 kurumun basın açıklamasıyla Avrupa Konseyi (AK) ve İşkenceyi Önleme Komitesi (CPT) önünde başlayan oturma eylemi birinci ayını doldurdu. Bu vesileyle KCDK-E ve TJK-E'nin çağrısıyla Kürt kurumları ve dostları devrimci demokratlar miting düzenlediler. Oturma eyleminin yapıldığı AK önünde biraraya gelen eylemciler CPT binasına yürüyüşe geçtiler. Burada yapılan konuşmalarda AK ve CPT'nin görevini yapmadığının uyarısı yapılarak görevini yapma çağrısında bulundular. Her fırsatta insan hakları ve demokrasiden dem vuran bu kurumlara yıllardır tek başına tutulan, ailesi ve avukatlarıyla görüştürülmeyen Kürt Halk Önderi'nin bu durumuna sessiz kalan bu kurumlar insan hakları vurgusunda samimi olmadıkları gibi sessiz kalarak bu tecrite ve faşist türk devletinin uygulamarına destek verdikleri anlamına geldigini vurguladılar.

 

Eylemede KONGRA-GEL, HDK, KCDK, Devrimci Parti Avrupa, ESP, Cizre Belediye Eş Başkanı Leyla İmret, BES Sekreteri Meryem Çat, yaptıkları konuşmaların ardından, sanatçı Ozan Emekçi’nin müzik dinletisiyle etkinlik sona erdi.

 

Fransa Strasbourg - 22 Kasım 2017

 

 

 

Yazdır e-Posta

Brosurler

Devrimci Cephe Broşür Dizisi