Zülküf Gezen Yoldaş ölümsüzdür

 

 

Zülküf Gezen Yoldaş ölümsüzdür

Şan olsun Newroz ateşini bedeniyle gürleştirenlere

Ant olsun ki Newroz ateşi hiç sönmeyecek

Faşizmin savaş, baskı, soykırım, asimilasyon, tecrite karşı Leyla Güven önderliğinde başlayıp dünyaya yayılan “Tecriti Kıralım, Faşizmi Yıkalım” şiarıyla başlayan direniş her geçen gün büyürken ilk şehidini verdi. 1 Mart’a binlerce PKK ve PJAK tutsaklarının başlattığı süresiz dönüşümsüz açlık grevi içinden yer alan Zülküf Gezen açlık grevi eylemi içinde düzenlediği fedai eylemiyle gök yüzünü fethe çıktı. Direne direne kazanacağı şiarı ve Mazlumların faşizmin zindanlarında en koyu karanlık bir dönemde üç kibrit çöpüyle koyu karanlığı aydınlığa çevirerek yeniden tutuşturduğu direnişçi Newroz ateşini bedeniyle gürleştirme geleneği bugün de Zülküf Gezen şahsında bir kez daha gürleşti.

Kürt halk önderi sayın Abdullah Öcalan şahsında halklarımız üzerinde sürdürülen tecrit ve baskı karşısında bedenlerini ortaya koyan ve hergün biraz daha şehadete yaklaşan açlık grevi direnişçilerinin bu onurlu, canfeda direnişleri karşısında ayağa kalkma, her alanda onların sesi olmak temel bir insani görev ve sorumluktur.

Dün Mehmet Tunç’un; “ne yapıyorsanız şimdi yapmalısınız, yarın biz katledildikten sonra birşey yapmanıza gerek yok…” çağrısına yeterince yanıt olamamanın bir özeleştirisi ancak pratikte bugün ayağa kalkmamakla verilebilinir. Çünkü dün Mehmet Tunç’un yaptığı çağrının benzerini de bugün açlık grevi direnişçileri ve zindanlarda direnen siyasi tutsaklar; “biz içeride siz dışarıda direnişi yükseltelim” çağrısıyla yenileniyor.

Çöküntü içinde olan faşizm son direnç noktalarında tutunmaya çalışıyor. Ne kadar en üst perdede tehditler savursalar da, bu korku ve çöküntülerinin farkında olmalarındandır. Bunun içindir ki, en ufak bir kıpırtı onlara ecel terleri döktürmekte. İşte bunun sonucudur ki apar topar şehit Zülküf Gezen’in cenazesini kaçırarak her türlü insani gelenek göreneği hiçe sayarak ailesinin, halkının ve yoldaşlarının onu uğurlamasını engellemiştir.

Cenazesine sahip çıkmak ve mezarı başında da olsa şehidini uğurlamak isteyen başta Amed halkımız olmak üzere, halkımıza saldırganlık, terörle cevap veren faşizm bunu engellemeye çalışmıştır.

Çok iyi biliyoruz ki, ne yaparlarsa yapsınlar, bugüne kadar denemedikleri, katliam, baskı zulüm yöntemi kalmadı. Bugün de tüm zulüm baskılarına rağmen “direne direne kazanacağız” şairini yok edemediler, yok edemeyecekler.

Bir kez daha açlık grevcileri ve zindanlarda ki siyasal tutsakların mesajını bu kez de Zülküf yoldaş yaşamıyla bizlere çağrı yapmaktadır. Tarihsel olarak haklı bir davanın savunucusu ve tarafı olmamız yetmemektedir. Bunun içidir ki, bu haklı davanın tarafı, savunucusu olarak bu çağrılar karşısında kendimize özeleştirel yaklaşarak, pratikten yanıt olarak görev ve sorumluğumuzu yerine getirenler olmak durumundayız.

Yaşasın zindan direnişleri!

Yaşasın açlık grevi eylemcilerinin can feda direnişi!

Gün insani vicdanın, adaletin gereğini yapma günüdür!

Zülküf Gezen yoldaş ölümsüzdür!

Faşizmi yıkacak, özgür Kürdistan, demokratik Türkiye’yi inşa edeceğiz!

Direne direne kazanacağız!

Bijî Berxwedana zindana!

Şehir namirin!

18 Mart 2019

Devrimci Cephe

Yazdır