Flaş Haber

Manşetler

COVID-19: BÜYÜK RESMİ YA DA DEKADANS...
Created on Pazar, 24 Mayıs 2020 19:57
AYRIM: FELAKET(LER) PARANTEZİ AYRIM: KAPİTALİST VİRÜS II.1) KRİZİN “YDD”Sİ! II.2) KAP...

Read more

HEGEMONYA KURULUŞUNDA ZOR VE İDEOLOJİ
Created on Cumartesi, 23 Mayıs 2020 16:36
Ezilenler, sınırları egemenlerce belirlenmiş bu çerçevenin dışına çıkmadıkça değişimi muştulayacak...

Read more

İşte cenazeler kaldırıma böyle gömüldü
Created on Cuma, 22 Mayıs 2020 01:51
Kilyos Mezarlığı’nda 261 cenazenin gömüldüğü kaldırımın görüntülerine ulaştık. Numaralandırılmış 1...

Read more

2020’NİN 18 MAYIS’INDA ONA DAİR
Created on Pazartesi, 18 Mayıs 2020 02:10
TEMEL DEMİRER “Dün nasılsa bugün de öyle, öldürülür taşıyanlar ışığı, başkaları alır onların ye...

Read more

Mayıs şehitleri yolumuzu aydınlatıyor
Created on Pazartesi, 18 Mayıs 2020 00:03
(…) Özlenen ateş yakılmıştı sonunda Elden ele bütün dünyaya taşınmıştı Kıvılcım dansıydı gözler...

Read more

ÜÇLÜ KRİZ SARMALINDA İNSAN MANZARALARI[*]
Created on Çarşamba, 13 Mayıs 2020 18:15
  “- Ülkenizde faşist var mı? - Faşist olduklarını bilmeyen ama zamanı geldiğinde bunu öğr...

Read more

Faşizm, uluslararası sermayenin Ekim Devrimi’ne ve sosyalizme ilk yanıtıdır!
Created on Pazar, 10 Mayıs 2020 14:50
Dün, Kızıl Ordu’nun Berlin’i zapt ederek, ele geçirerek İkinci Dünya Savaşı’nın resmen sona erdi...

Read more

Mayısın kızıllığında tarih bir kez daha direnenlerle kızıllaştı
Created on Cuma, 08 Mayıs 2020 00:32
Üç fidan, mücadelemizin öncüleri Deniz, Yusuf, Hüseyin’i andığımız bu gülerde, konser yasaklarının...

Read more

COVID-19: BÜYÜK RESMİ YA DA DEKADANS...
COVID-19: BÜYÜK RESMİ YA DA DEKADANS...
HEGEMONYA KURULUŞUNDA ZOR VE İDEOLOJİ
HEGEMONYA KURULUŞUNDA ZOR VE İDEOLOJİ
İşte cenazeler kaldırıma böyle gömüldü
İşte cenazeler kaldırıma böyle gömüldü
2020’NİN 18 MAYIS’INDA ONA DAİR
2020’NİN 18 MAYIS’INDA ONA DAİR
Mayıs şehitleri yolumuzu aydınlatıyor
Mayıs şehitleri yolumuzu aydınlatıyor
ÜÇLÜ KRİZ SARMALINDA İNSAN MANZARALARI[*]
ÜÇLÜ KRİZ SARMALINDA İNSAN MANZARALARI[*]
Faşizm, uluslararası sermayenin Ekim Devrimi’ne ve sosyalizme ilk yanıtıdır!
Faşizm, uluslararası sermayenin Ekim Devrimi’ne ve sosyalizme ilk yanıtıdır!
Mayısın kızıllığında tarih bir kez daha direnenlerle kızıllaştı
Mayısın kızıllığında tarih bir kez daha direnenlerle kızıllaştı

İnsana insandan daha yararlı bir şey yoktur

 

Dünya da bir bütün olarak insanlık büyük bir kaos ve belirsizlik yaşamakta. Çin’in Wuhan kentinde aralık ayında ortaya çıkan korona virüsü başta ciddi bir duyarsızlıkla karşılandı. Ancak globalleşen dünya karşısında hiç beklenmeyen, (ki dünyanın geldiği aşamada bunu beklememek safdilliktir) bir hızla dünyaya yayıldı.

Bu kapitalizmin iflası daha çok kâr hırsının aslında dünyayı ve bir bütün insanlığı getirdiği sonuç sürpriz değil. Daha çok kâr hırsıyla doğanın talan edilmesi. Daha ucuz ve daha kârlı üretimin tercih edilmesiyle doğal tarımın yokedilmesi vb sonuçlarını yaşıyoruz. Yaşananlar karşısında birçok komplo teorisi yapılanmakta, yazılıp çizilmekte, doğrusu yanlışı bir yana, yaşanan bir gerçeklik var, insanlığın büyük bir tehdit altında olduğu.

Neredeyse tüm dünyaya yayılan korona virüsü karşısında dünyanın en gelişmiş ülkeleri sayılan Avrupa ülkelerinin bir felaket karşısında sağlık sisteminin nekadar kof olduğunu da ortaya çıkardı. Tüm sistemlerinin kağıtlarından inşa ettikleri kalelerin ardında kendini güvende sanan sistemin sahipleri, bu salgın karşısında adeta yerle bir oldular. Sağlık sigortaları vb konusunda insanlardan kesilen toplanan onca paranın karşılığında bir sağlık yapılanmasının olmadığını da ortaya çıkardı. Neoliberalizm ve özeleştirmelerin yarattığı sonuç ve bu politikaların iflasının ilanı.

Tüm bunlar bir yana, yaşanan saldırı karşısında sınır kapatmaktan sokağa çıkma yasakları, olağan üstü hal ilanları vb çeşitli tedbirler, her gün uygulamaya sokulurken, daha bir çözüm bulunabilmiş değil. Dünyanın birçok şehri, başkentleri, meydanlar, caddeler adeta insansızlaştı. Aslında buda doğayı yok ederek hoyratça kullandığımız alanların yeniden doğaya kalması demek hiçte yanlış olmaz.

Ancak dünya çapında korona virüsünün yayılmasına karşı farklı tedbirler tartışılıyor, uygulanıyor. Ancak bunların hepsinin başında da bir grup mutlu azınlığın bugüne kadar dünyayı hoyratça kullanması, açlık yokluk sınırında yaşayanlar, yada açlıktan ölenler adeta yok sayılarak yaşananlar karşısında eşitlik toptancı davranılmakta. Ki bu dünyanın bu hale gelmesinin suçlusu olan kapitalizm ve onun iflası göz ardı edilmek istenmektedir. Bu saldırının, (korona virüs) herkese eşit, herkesi aynı şekilde vurduğu sahtekârlığıdır.

Yokluk sınırında yaşayanlar, yada daracık alanlarda kalabalık şekilde yaşayanlarla koca saraylarda, villalarda yaşayanlar nasıl bu saldırı karşısında eşit korunabiliyor? Yada beşinden dezenfekteye varana kadar ekmek bulmakta zorlananlarla çalışan bir işçinin bir yılda kazandığını bir günde harcayan nasıl eşit olabilir?

Ya sağlık hizmetlerinde dünyayı bu hale getirenler, sağlık alanında bugüne kadar eşit pay alamayanlar bu saldırı vakasında eşit korunmak, tedavi beklemek kadar büyük bir saflık olur mu?

Bunları uzatmak sayfalar boyu mümkün ama bunlar bir yana, yaşananlar ve bunun karşısında alınan tedbirler yine yok sayılan, ötekileştirilen emekçiler, yoksul halklar bu saldırının en çok bedel ödeyenleri olduğu gerçekliği karşısında bunu tersine çevirmek ve halkların dayanışmasını, birlikteliğini örgütleme göreviyle yüz yüzeyiz.

Korona virüs küresel kapitalizmin insana ne kadar düşman, insan sağlığına ne kadar aykırı olduğunu gözler önüne serdi. Kesenin ağzını açtılar ancak bütün bu yardım paketlerini kapitalizmi kurtarmak, onun kitleler nezlinde teşhir olan yüzünü yıkamak temizlemektir de. Kapitalist sistemin ruhu olan kâr hırsı burada da öndedir. Alınan tüm tedbirler devletlerin çıkardığı ekonomik paketlerde öncelikle bunlara yardım ve hizmet etmekte olduğu gerçekliğidir. Onlar bu kriz içinde de çalışan kesimin elinde avcundakini alma çabasında. Faturayı yine bu kesime çıkarma çabasında, açıkladıkları destek paketlerinin faturası emekçilere kesilecektir. Ancak diger yandan da korkuları çok büyük. Kitlelerin böyle bir salgından sonra kapitalizm dışında seçeneklere yönelmesinin yolunu kesmek istiyorlar.

Diger yanda sürekli korona virüsüne karşı sosyal mesafe uyarısı yapılıyorken, bu tedbir ne yazık ki çalışan emekçiler için uygulanmamakta, yada yok sayılmaktadır. Kapitalistler için üretimi aksatmamak her şeyden önde gelmektedir. Bu yaşananlar karşısında üretimden gelen gücü kullanmak sosyal mesafe dedikleri tedbirin herkes için her alanda uygulanması talebini dayatmalıyız. Bunun dışında evlere hapsedilen halklarımızın yaşananlar karşısında bir yanda bunu yaratan sistemi teşhir ederken diğer yanda birlik dayanışma duygusunu geliştirmeliyiz. Birçok ülkede mahallelerde ortaya çıkan gönüllüler çalışmasını daha örgütlü komite meclis vb şeklinde örgütlemeliyiz. Evlerine kapanmak zorunda kalan insanların ihtiyaçlarını karşılama, onları sahiplenmek toplumun yalnızlık duygusu değil, birlik dayanışma duygusunu geliştirmek için çaba sarf etmeliyiz. İtalya’da balkonlarda başlayan ortak enstrüman çalma, şarkılar söyleme ve sağlık emekçilerinin yaşadığı yoğun ve zorlu çalışma koşulları karşısında onlara destek anlamında başlayan her akşam alkış kampanyası gibi tarz ve zenginliklerle bu örgütlenme birlik ruhunu çoğaltıp asıl suçlulara karşı örgütlü davranışı yaygınlaştırmalıyız.

Bu yaşananlar karşısında bir bütün olarak insanlığın bir çöküntü, umutsuzluk yaşamaması ve bunu yaratanların herkesin eşit risk altında olduğu demagojileri karşısında bizler halkların dayanışma ağlarını yaratıp geliştirmeliyiz.

“İnsan insanın kurdudur ve insan insanın tanrısıdır” misali bugün yaşamın bize yüklediği sorumluluğu mesafe duygusuna, insanlığın kardeşliğini ulusalcı bencilliğin dar görüşlülüğe kurban etmek isteyenlere inat unutmayalim ki, insana insandan daha yararlı bir şey yoktur.

Bunu yaratanlar bunu hesabını vermek zorunda. Ve bu tüm dünyada birlik ortak ruh ve dayanışma içinde olma konusunda bizlere muazzam bir fırsat sunmaktadır. Şili’de başlayan kadınların direnişi ve las-tesis dansının nasıl tüm dünyada kadınlarca sahiplenildiği daha güncelken, bu sorun karşısında da bu tür ortak davranışların yaratacağı sonuçların ip uçlarını vermektedir bize.

Bizler bir bütün olarak yaşana bu süreç karşısında yeni tarz ve yöntemlerle iflas eden kapitalizmin insanlığı içine sürüklediği felakt karşısında isyanı örgütlemek zorundayız. Doğayı insanlığı yok olma noktasına getirenler karşısında dünya çapında ortak ruh, ortak talepler konusunda bu kadar verili bir fırsatı bu sitemi yok etmek özgür insan özgür doğayı yaratma fırsatına çevirmeliyiz.

İnsanlığın geleceğinin sosyalizmde olduğu gerçekliği bir daha kendisini ortaya koymuştur. Ve bunun bugün somut ifadesi Küba’dır. Bu süreçte Küba’nın ulaşmış olduğu seviye, sarf ettiği çaba ve yardımlar göz ardı edilse de, kitleler nezlinde görünür olmaması için her türlü hokkabazlığı yapsalar da, kurtuluşun sosyalizmde olduğu somut kendisini göstermiştir.

Bir çoğumuz birbirimizden fiziksel olarak epey uzağa düşmüş(ken), birbirimize ne kadar bağlı olduğumuzu gördüğümüz günlerden geçiyoruz. Kendimizi korumanın, ötekini korumakla mümkün olacağına inananlar olarak buna uygun davranmamız gereken günlerdeyiz. Her şey belki çok hızlı bulaşıyor; virüs, kaygı, korku… Bu açıdan da sürekli eşitleniyoruz. Belli açılardan hiç olmadığı kadar aynıyız sanki. Bu aynılığı ortaklaştırma birleştirme zamanı.

24 Mart 2020

Yazdır e-Posta

Devrimci Cephe Broşür Dizisi

Nisan köprüsü Mart’tan Nisan’a Nisan’larda Mayıs’a  Bir Devrimci Yürek Orhan Yilmazkaya

Notice: Undefined variable: row in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95

Notice: Trying to get property 'description' of non-object in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95
Devrimci Cephe Broşür Dizisi 10 -  Neden Devrimci Cephe

Notice: Undefined variable: row in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95

Notice: Trying to get property 'description' of non-object in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95
Devrimci Cephe Broşür Dizisi 9 -  Yol Açıldı

Notice: Undefined variable: row in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95

Notice: Trying to get property 'description' of non-object in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95
Devrimci Cephe Broşür Dizisi 8 -  Haziranları Devrime Evriltmenin Taktik Gerekleri

Notice: Undefined variable: row in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95

Notice: Trying to get property 'description' of non-object in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95
Devrimci Cephe Broşür Dizisi 7 - Devlet, Faşizm..

Notice: Undefined variable: row in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95

Notice: Trying to get property 'description' of non-object in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95
Devrimci Cephe Brosur Dizisi 6 -  Orgutlenme

Notice: Undefined variable: row in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95

Notice: Trying to get property 'description' of non-object in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95
Devrimci Cephe Brosur Dizisi 5 -  Yabancılaşma

Notice: Undefined variable: row in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95

Notice: Trying to get property 'description' of non-object in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95
Devrimci Cephe Brosur Dizisi 4 - Propaganda

Notice: Undefined variable: row in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95

Notice: Trying to get property 'description' of non-object in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95
Devrimci Cephe Brosur Dizisi 3 - Yoldaslik

Notice: Undefined variable: row in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95

Notice: Trying to get property 'description' of non-object in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95
Devrimci Cephe Brosur Dizisi 2 - Siyasi Egitim Uzerine

Notice: Undefined variable: row in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95

Notice: Trying to get property 'description' of non-object in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95
Devrimci Cephe Brosur Dizisi 1 - Devrimci miyiz?

Notice: Undefined variable: row in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95

Notice: Trying to get property 'description' of non-object in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95
Nisan Koprusu

Notice: Undefined variable: row in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95

Notice: Trying to get property 'description' of non-object in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95