“Nazisiz Basel – Basel Nazifrei”

Basel de Faşizme ve Irkçılığa karşı yürüyüş

22 Haziran 2019 İsviçre Devrimci Cephe’nin de içinde yer aldığı, devrimci-demokratik kurumlar tarafından, 24 Kasım tarihinde İsviçre’nin Basel şehrinde “Nazisiz Basel” adı altında, faşizme ve Irkçılığa karşı bir yürüyüş gerçekleştirildi. Yapılan yürüyüşte Nazilere ve Basel polisli ve savcılığının faşist uygulamaları protesto edildi…

Faşizme ve ırkçılığa karşı eylem saat 14:00 de De/Wette parkında bir araya gelen kitle ve yapılan konuşmalardan sonra buradan kitlesel bir şekilde yürüyüşe geçti. 

İsviçre Basel'de ırkçı grupların gösterisi, anti-faşistler tarafından engellendi.

Daha önce; 24 Kasım 2018 de Birleşmiş Milletler Göçmen Paktı’nı ve göçmenliği protesto adı altında İsviçre Basel’de gösteri yapmaya çalışan PNOS (İsviçre Ulusal Doğrultu Partisi) adlı Neonazi örgütü, anti-faşistlerin ve kitle örgütlerinin karşı gösterisiyle engellenmesi üzerine bu gösteriye katılanlar daha sonra Basel polisi ve sıvılığınca evleri basılarak ev aramalarını ve tutuklamalarını başlattı.

Faşizme karşı eylemde sık sık Almanca, İngilizce, İtalyanca, Türkçe, Kürtçe ve Rojava ile dayanışma sloganları atıldı. 24 Kasım 2018 de Nazilerin düzenlemiş olduğu mitinge karşı yapılan eylemde, baskınlarla gözaltına alınan 60 kişinin de durumları paylaşıldı ve dayanışma çağrısı yapıldı.

Yürüyüş boyunca yapılan konuşmaları sloganlarla devam etti. De/Wette parkından Claraplatz’a kadar yürüyen kitleye çevreden de alkışlarla destek verenlerin olması kitlede daha fazla coşku yarattı.

Claraplatz’da bir inşaat alanına kitlenin alkış ve ıslıklarıyla birlikte ‘’dayanışma bir silahtır’’ yazılı pankart asıldı. Eylemde sık sık Nazilerin sözlü saldırısına maruz kalan kitle ırkçılık karşıtı sloganlar atarak karşılık verdi. Türkçe bir konuşmanın da yapıldığı eylem de dayanışma çağrıları ile devam etti.

 

Yazdır