Flaş Haber

Manşetler

‘Zülküf Gezen Mazlum Doğan’ın ruhunu yeniden yaşattı’
Created on Salı, 19 Mart 2019 02:06
  ‘Zülküf Gezen Mazlum Doğan’ın ruhunu yeniden yaşattı’ Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a ...

Read more

Bir Devrimci, Bir Komünist, Bir Enternasyonalist, Lorenzo Orsetti (Têkoşer Piling) Yoldaş Ölümsüzdür
Created on Salı, 19 Mart 2019 00:18
  Bir Devrimci, Bir Komünist, Bir Enternasyonalist, Lorenzo Orsetti (Têkoşer Piling) Yoldaş ...

Read more

Zülküf Gezen Yoldaş ölümsüzdür
Created on Pazartesi, 18 Mart 2019 23:32
    Zülküf Gezen Yoldaş ölümsüzdür Şan olsun Newroz ateşini bedeniyle gürleştirenlere...

Read more

BİR FEDAİ AÇLIK GREVİ DİRENİŞÇİSİ NİMET SEVİM YAZDI...
Created on Pazartesi, 18 Mart 2019 23:06
  Yapılanlar yeterlidir demek münafıklıktır Bizler için sanırım hiçbir Mart, 2019 Mart ay...

Read more

Cumartesi Anneleri Ali Kırlangıçlı’nın akıbetini sordu
Created on Pazar, 17 Mart 2019 02:35
Cumartesi Anneleri 729’uncu haftasında 1993 yılında gözaltında kaybedilen Ali Kırlangıçlı’nın ak...

Read more

Sarı Yelekler eyleminde çatışma çıktı
Created on Pazar, 17 Mart 2019 00:28
Fransa'da 18 haftadır devam eden Sarı Yelekler eyleminde bugün başkent Paris'teki protestolara p...

Read more

İki bini aşkın kentte iklim yürüyüşleri
Created on Cuma, 15 Mart 2019 23:57
İklim için küresel çapta greve giden lise ve üniversite öğrencileri, 2 bini aşkın kentte dersler...

Read more

16 MART KATLİAMINI UNUTMADIK UNUTMAYACAĞIZ!
Created on Cuma, 15 Mart 2019 20:44
  Tarih 16 Mart 1978. İstanbul Üniversitesi'nde faşist katillerin öğrencilere karşı gelişt...

Read more

‘Zülküf Gezen Mazlum Doğan’ın ruhunu yeniden yaşattı’
‘Zülküf Gezen Mazlum Doğan’ın ruhunu yeniden yaşattı’
Bir Devrimci, Bir Komünist, Bir Enternasyonalist, Lorenzo Orsetti (Têkoşer Piling) Yoldaş Ölümsüzdür
Bir Devrimci, Bir Komünist, Bir Enternasyonalist, Lorenzo Orsetti (Têkoşer Piling) Yoldaş Ölümsüzdür...
Zülküf Gezen Yoldaş ölümsüzdür
Zülküf Gezen Yoldaş ölümsüzdür
BİR FEDAİ AÇLIK GREVİ DİRENİŞÇİSİ NİMET SEVİM YAZDI...
BİR FEDAİ AÇLIK GREVİ DİRENİŞÇİSİ NİMET SEVİM YAZDI...
Cumartesi Anneleri Ali Kırlangıçlı’nın akıbetini sordu
Cumartesi Anneleri Ali Kırlangıçlı’nın akıbetini sordu
Sarı Yelekler eyleminde çatışma çıktı
Sarı Yelekler eyleminde çatışma çıktı
 İki bini aşkın kentte iklim yürüyüşleri
İki bini aşkın kentte iklim yürüyüşleri
16 MART KATLİAMINI UNUTMADIK UNUTMAYACAĞIZ!
16 MART KATLİAMINI UNUTMADIK UNUTMAYACAĞIZ!

Mart ayı umutların, Direncin, Başeğmezlerin ayıdır

Mart’tan Nisan’a, Nisan’dan Mayıs’a evrilen tarihimizden öğrenerek geleceğe yürüyoruz.

Biz devrimcilerin yaşamında Mart, Nisan ve Mayıs ayı hüzündür, umuttur, sevdadır, geçmişten geleceğe uzanan bizlerin yarınlara yürüyüşümüzde rehberdir. Özelikle Mart ayı kavga tarihimizde izdüşümleriyle doludur. İçimizi burkan kayıplarımızla birlikte, onların bizlere bıraktıkları manifestolarla doludur. Kürt halkının başkaldırı, kavga, özgürlük simgesidir.

Ezilen halkların, proletaryanın yol açıcısı ve sosyalizmin kuramcısı Karl Marks'ı ve uygulayıcısı Stalin'i yürüklerimize, bilincimize gömdüğümüz aydır Mart ayı. Proletaryanın egemenlere korkulu rüyalar yaşattığı ilk muzaffer başkaldırı Paris Komünü'nün tarihidir aynı zamanda.

Kürt halkının katliamlardan geçirildiği, Halepçe'dir, Koçgiri, Dersim isyanıdır. Diyarbakır zindanlarında bedenini ateşe veren Mazlum Doğan'dır. Dünya Emekçi kadınlarının, "kavganın da sevdanın da yarısı biziz" deyip destanlar yarattığı 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günüdür. 16 Mart’a gençliğin faşizm karşısındaki anti-faşist mücadelenin adıdır. 12 Mart askeri faşist cuntası karşısında öncülerimizin bayraklaşmasıdır. Her dönem katliamdan ve soykırımdan geçirilen Alevi halkımızın 12 Mart’ta Gazi’de kendisine karşı girişilen katliam karşısında ayağa kalkışı ve direnişidir. Berkin Elvan’dır Gezi başkaldırısında yarım bırakılan gülüşlerimizin hiç büyümeyen çocuk gülüşümüzdür. 12 Eylül askeri faşizmin zulmü karşısında boyun eğmeyen darağacında sosyalizmi onurla temsil eden Seyit Konuk, İbrahim Ethem Coşkun, Necati Vardar, Sosyalist cumhuriyetlerin bir bir dağıldığı ve sosyalizmin dünya çapında yenilgi yaşadığı bir süreçte; tasfiyecilik, inançsızlık, liberalizm ve inkarcılık rüzgarları karşısında, davaya ve ideallere sarılmanın simgesi 6 Mart’ta teslim olmayan kuşağın yaratıcılarından Bedri’ler, Gürcan’lar, Menekşe’ler, Rıfat’lar, Asiye ve Ali’dir. Başeğmez devrimci tavrıdır ve devamcıları oldukları, Kızıldere de bayraklaşan Mahir’lerin yarınlara umudun, insanlığın, yoldaşlığın, dostluğun, siper yoldaşlığının gelecek sosyalizme inancın, hesapsız fedakarlığın, adanmışlığın simgesidir, bir devrim manifestodur!

Evet Mart ayı umudu da hüznü de birlikte yaşadığımız bir aydır.

Marks’tan, Stalin’e, Kızıldere'yi, 6 Mart'ı, Newroz'u, Dersim isyanını, Diyarbakır zindanlarından yükselen ateşi, 8 Mart'ı, 12 Mart’tan 16 Mart’a devrim şehitleri ve başeğmezleri, inancı bir araya getiren Mart ayı, her zaman yeni direnişlere gebe olduğu gibi, adeta devrimci değerlerin de bir simgesi olmuştur.

"Uğruna ölünecek hiçbir şey yok" diyerek insanlığın geleceğini karartmak isteyenlerin karşısında, sistemi yıkmak değil onu “kötü yönlerinden arındırmaya” indirgeyen, onunla uzlaşma peşinde olanların yok etmeye çalıştığı tüm bu değer ve birikimlerimizdi.

Bugün ülkemiz ve halklarımızın bir kıyımdan geçirildiği ve faşist zulüm altındayken bu değerlerin her zamankinden fazla sahiplenilmesi gerekiyor. İnsanın insan olmaktan çıkarmaya çalışıldığı, her türlü değersizleşmenin, çürümenin derinleştirilmek istendiği, egemen sınıfların korkulu rüyası olmaya devam eden sosyalizmin emekçi halkların umudu olmaktan çıkarılmak istendiği bir süreçte, Kızıldere'den 6 Mart'a, Newroza, 16 Mart’tan, Halepçe’ye, 21 Mart Newroz ateşiyle ve oradan Nisanlara uzanan Yılmazkayacı; “ben düşeceğim ama kavga sürecek ”diyen Orhan Yılmazkaya’nın izinden yürüdüğümüz “bir fedai kuşağa layık olacağım” dediği bu gelenek ve değerlerden 1 Mayısta sel olup yılların özlemi olan kızıl Taksimi zap tetmesiydi. 1 Mayısın kızıllığından darağaçlarında simgeleşen üç fidan, Deniz, Yusuf, Hüseyin’leşirken, 18 Mayıs’ta ser verip sır vermeden inancın, kararlılığın simgesi Diyarbakır zindanlarında bir güneşe dönüşerek İbo’laşan direniş geleneği, Mart’tan Nisan’a, Nisan’dan Mayıs ayının tüm değerlerini bünyesinde toplayan öncülerimizin bizlere bıraktığı mirastır.

 

Bizimdir Mart, Nisan, Mayıs

Marks'ıyla, Stalin'iyle, Dersim'iyle, Diyarbakır'ıyla, Newroz'uyla, 8 Mart'ıyla, Kızıldere’den 6 Mart'ta, 27 Nisan'dan Orhan Yılmazkaya’yla, kızıllaşan kavganın şafağı 1 Mayıs’la, 6 Mayıs’ta zifiri karanlığı aydınlatan 3 fidanla ve işkence tezgâhında yıkılmayan çelik iradeyle İbo tüm bu manifestosuyla bizimdir!

Martlar, Marks’ıyla, Stalin’iyle, Paris Komünü’yle, 6 Mart’la, 12 Mart’la, 21 Mart Newroz’la, 30 Mart Kızıldere’yle ile bizimdir!

Adaletin, saflığın, temizliğin, insan olmanın, fedakârlık ve adanmışlığın, yaratılan değerleri sahiplenmenin, kavganın ve özgürlüğün aylarıdır Mart, Nisan Mayıs!

Dünyada uğruna savaşılacak, bedel ödenecek hiçbir şeyin olmadığını, "gemisini kurtaranın kaptan" olduğunu vadedenlere inat, yaşamını özgürlük davası uğruna adayanların ayıdır. Ezilen halklarımıza gözdağı vermek için darağaçları kuran, geleceğimizi ipe çekmek isteyen emperyalistler ve onların işbirlikçisi kuklalarının oyunlarını bozmak, onların tüm çirkinliklerini ortaya sermek için yaşamlarını feda etmekten zerrece çekinmeyenlerin manifestosudur. Devrimci dayanışmanın, dostluğun, yoldaşlığın simgesidir.

Bu yılın ilk Mart, Nisan, Mayıs ayıda, devrim yolunda yitirdiğimiz tüm şehitleri saygıyla anıyoruz. Gücümüzü onlardan alıyoruz. Fedai şehitlerimiz yolumuzu aydınlatmaya devam ediyor ve zafer, onların yarattığı değerler üzerinde şekillenecek.

Karl Marks'ın mezarı başında Engels şöyle demişti: "Adı ve davası yüzyıllar boyu yaşayacak!"

Tarih, Engels'i doğruladı. Ve yeni bin yılın bu Mart'ında “K. Marks’ın dediği doğru komünist manifesto bugün geçerliğini koruyor” lafları dökülüyor emperyalizm-kapitalizmin temsilcilerinin ağzında.

10 Ağustos 2015'te başlayan öz yönetim direnişlerinin ilanı ardından fedai kahramanların ve onurlu yaşamın direnişi 82 gün aralıksız sürdü. Bu direniş karsisinda çaresızleşen faşist TC Marta 2016”da katliam tam bir vahşete dönüştürdü. Dinci faşist TC katliam soykırım operasyonlarında, yüzlerce insanımız saray çeteleri tarafından tanklar, toplarla katledildi. Binlercesinin evleri bombalandı, yakıldı, yıkıldı. Çoğu çadırlarda yaşamak zorunda bırakıldı, ya da göç etmek zorunda kaldı. Şehit Hacı Lokman Birlik faşist TC çeteleri tarafından vurulup cansız bedeni panzerin arkadaşında sürüklenerek operasyonlar işgaller, katliamlarını sürdürdü. Uygulanan zulüm ve vahşet karşısında “‘Zulümkârlara diz çökmeyeceğiz’ diyen Mehmet Tunç ve yoldaşlarının başeğmez onurlu direnişleri ve yerle bir edilen Cizre’nin ve yakılıp katledilen tüm direnişçilerin bizlere biriktikleri “nasil direnileceğinin” mesajıdır. Bize düşen görev bu mesajı iyi anlamak ve gün direnme, hesap sorma ve Newroz ruhuyla, Mart ayninin mirasıyla özgürlüğe, devrime yürümektir.

Mart’tan, Nisan’a, Nisan’dan Mayıs’a tüm devrim şehitlerini anarken, büyük bir inançla diyoruz ki; “insanlık var olduğu sürece onların adı ve davası yaşayacak”.

Bugün görev onları sahip oldukları değerlerden, ideolojiden yalıtarak, salt şehitlik, kahramanlık kavramı içerisinde anmak, onları geleneklere hapsetmek, onları darlaştırmaktır. Bunun içindir ki, onları sahiplenmenin yolu sosyalizmi sahiplenmekten, sosyalizm idealine sahip çıkmaktan geçmektedir.

Bunun içindir ki, bugün içinde bulunduğumuz Mart ayında ülkemizde faşist diktatörlüğün baskı, zulmü karşısında bedenlerini açlığa yatıran Leyla Güven, zindan direnişçilerimiz, Hewler, Galler, Strasbourg’la dünyaya yayılan açlık grevleriyle bütünleşmek, “tecridi kıralım faşizmi yıkalım” şiarını sahiplenmektir. Mart’tan Nisan’a, Nisan’dan Mayıs’a devraldığımız mirastan aldığımız güç ve bilinçle faşizmi yıkmak halklarımızı özgür ve eşit kardeşçe bir arada yaşadığı özgür Kürdistan demokratik Türkiye şiarını gerçekleştirmektir.

Talep çok nettir, halklarımız özgürlük istiyor, özgürlüğü sağlayacak olan ise devrimdir. Bunun için Tek Yol Devrim!

 

 

Yazdır e-Posta

Devrimci Cephe Broşür Dizisi

Devrimci Cephe Broşür Dizisi 10 -  Neden Devrimci Cephe

Notice: Undefined variable: row in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95

Notice: Trying to get property of non-object in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95
Devrimci Cephe Broşür Dizisi 9 -  Yol Açıldı

Notice: Undefined variable: row in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95

Notice: Trying to get property of non-object in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95
Devrimci Cephe Broşür Dizisi 8 -  Haziranları Devrime Evriltmenin Taktik Gerekleri

Notice: Undefined variable: row in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95

Notice: Trying to get property of non-object in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95
Devrimci Cephe Broşür Dizisi 7 - Devlet, Faşizm..

Notice: Undefined variable: row in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95

Notice: Trying to get property of non-object in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95
Devrimci Cephe Brosur Dizisi 6 -  Orgutlenme

Notice: Undefined variable: row in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95

Notice: Trying to get property of non-object in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95
Devrimci Cephe Brosur Dizisi 5 -  Yabancılaşma

Notice: Undefined variable: row in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95

Notice: Trying to get property of non-object in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95
Devrimci Cephe Brosur Dizisi 4 - Propaganda

Notice: Undefined variable: row in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95

Notice: Trying to get property of non-object in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95
Devrimci Cephe Brosur Dizisi 3 - Yoldaslik

Notice: Undefined variable: row in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95

Notice: Trying to get property of non-object in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95
Devrimci Cephe Brosur Dizisi 2 - Siyasi Egitim Uzerine

Notice: Undefined variable: row in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95

Notice: Trying to get property of non-object in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95
Devrimci Cephe Brosur Dizisi 1 - Devrimci miyiz?

Notice: Undefined variable: row in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95

Notice: Trying to get property of non-object in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95
Nisan Koprusu

Notice: Undefined variable: row in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95

Notice: Trying to get property of non-object in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95