Flaş Haber

Manşetler

Fedaileşen bir halkın iradesi teslim alınamaz
Created on Pazartesi, 25 Mart 2019 23:35
  Özgür yaşam, özgür irade yaşamı yaratmayı, yaşamı sahiplenme geleceği omuzlamada, irades...

Read more

Fisk: IŞİD bitmedi, İdlib'de savaş yakın
Created on Pazar, 24 Mart 2019 22:29
  İngiliz basınının kıdemli Ortadoğu uzmanlarından Robert Fisk, Suriye Demokratik Güçleri'...

Read more

MLKP Rojava temsilcisi Bayram Namaz yoldaş şehit düştü
Created on Pazar, 24 Mart 2019 04:05
  Rojava Serêkaniyê’de MLKP Rojava Temsilcisi Bayram Namaz’ın (Baran Serhat), faşist Türk ...

Read more

Zülküf’ten Uğura, Ayten’e Direne Direne Kazanacağız
Created on Pazar, 24 Mart 2019 02:49
Bıçak kemikte. Duymadınsa duy artık behey Allah’ın kulu, bıçak kemikte. Duy da silkin n’olur...

Read more

QSD Baxoz’da DAİŞ çetelerine karşı zaferi ilan eti
Created on Pazar, 24 Mart 2019 01:09
  QSD zaferini ilan etti, yeni aşamayı başlattı Demokratik Suriye Güçleri (QSD) Baxoz’da DA...

Read more

2019 NEWROZU ÖZGÜRLÜĞE OLAN İNANCIN ÇOŞKUSUYLA KUTLANDI
Created on Cuma, 22 Mart 2019 02:12
Leyla Güven öncülüğünde başlatılan açlık grevleri direnişi, “tecriti kıralım faşizmi yıkalım’’ v...

Read more

Solcu olmanın onuru
Created on Perşembe, 21 Mart 2019 02:54
İnsan, -insan dedim- her katliamda, ‘Solcu olmak onurlu bir şey’ diye düşünüyor. Çünkü Filistin’...

Read more

NEWROZ PÎROZ BE!
Created on Çarşamba, 20 Mart 2019 01:55
  2019 Newroz ’unu karşılarken… Suskunluğa boğulmak, teslim alınmak istenenlerin direnişi...

Read more

 Fedaileşen bir halkın iradesi teslim alınamaz
Fedaileşen bir halkın iradesi teslim alınamaz
 Fisk: IŞİD bitmedi, İdlib'de savaş yakın
Fisk: IŞİD bitmedi, İdlib'de savaş yakın
 MLKP Rojava temsilcisi Bayram Namaz yoldaş şehit düştü
MLKP Rojava temsilcisi Bayram Namaz yoldaş şehit düştü
Zülküf’ten Uğura, Ayten’e Direne Direne Kazanacağız
Zülküf’ten Uğura, Ayten’e Direne Direne Kazanacağız
QSD Baxoz’da DAİŞ çetelerine karşı zaferi  ilan eti
QSD Baxoz’da DAİŞ çetelerine karşı zaferi ilan eti
2019 NEWROZU ÖZGÜRLÜĞE OLAN İNANCIN ÇOŞKUSUYLA KUTLANDI
2019 NEWROZU ÖZGÜRLÜĞE OLAN İNANCIN ÇOŞKUSUYLA KUTLANDI
Solcu olmanın onuru
Solcu olmanın onuru
NEWROZ PÎROZ BE!
NEWROZ PÎROZ BE!

Uzun yürüyüşçüler ve on binler Strasbourg özgürlük yürüyüşünde buluştu: Tecrit kırılacak, faşizm yıkılacak!

 

Kürt halkının‚ ‘’Roja Reş’’ (Kara Gün) dediği uluslararası komplonun 20’inci yıl dönümünde KCK-A öncülüğünde başlatılan ‘’tecritti kıralım Faşizmi yıkalım’’ şiarıyla 3 kolda başlayan uzun yürüyüş Basel-Strasbourg, Luksenburg-Strasbourg, Mannheim-Strasbourg’a yürüyüşçüleri 15 Ocakta Strasburgda buluştular. Uzun yürüyüş gerçekleştiren üç kol, günler süren yürüyüşten sonrası Strasburgda buluşup kentte büyük bir protesto yürüyüşü gerçekleştirdi.

Uluslararası Komplo‘nun yıl dönümünde Basel, Lüksemburg ve Mannheim’dan başlatılan uzun yürüyüş eylemcileri, önce Strasbourgdaki 61’inci günü geride bırakan açlık grevi eylemcileriyle buluştu. Aralarında KCK-A”nın organize ettiği aydın, yazar sanatçı seçilmiş milletvekilleri belediye başkanları, MLKP, Devrimci Cephe, farklı birçok ülkeden katılan enternasyonalistlerin bulunduğu Lüksembourg’dan Strasbourg’a yürüyen 500 kişi, daha sonra kent merkezindeki Avrupa Parlamentosunun önüne bulunan meydana geçti. Burada üzerinde ‘’Leyla Güven’in talebi talebimizdir’’, ‘’Tecridi kıralım, Kürdistan’ı özgürleştirelim’’, ‘’Rojava için ayağa kalk’’ sloganları ile tecride ilişkin bilgilendirmelerin yazılı olduğu büyük pankartlar açıldı. Eylemde Öcalan ve Leyla Güven posterleri ile Kürdistani ve farklı ülkelerden gelen enternasyonalistler, Devrimci Cephe, MLKP gruplarını temsil eden flamalar taşındı.

Burada enternasyonalistler, Basel’den uzun yürüyüş gerçekleştiren HDP’liler ve aydınlar devrimci kurumlar ile Mannheim’dan yürüyen Kürt gençleri adına açıklamalar yapıldı. Alman polisinin Mannheim yürüyüşçülerine karşı uyguladığı terör kınandı.

Tecride karşı 8 Kasım’da Leyla Güven’nin öncülüğünde başlayan açlık grevlerinin cezaevleri, Strasbourg, Hewlêr, Galler ve daha birçok yerde 300’ün üzerinde kişi tarafından devam ettirildiği belirtilen açıklamada, Strasbourg’daki açlık grevinin Strasbourg’tan yapılması Avrupa Konseyi (AK) ve İşkenceyi Önleme Merkezi (CPT)’nin bu kentte oluşuyla bağlantılı olduğu belirtilen açıklamada, AK’ye kurucu üyelerinden Türkiye’nin barış ve demokrasi gibi temel ilkelere saygı duyması yönünde baskı yapması istendi.

On binler özgürlük yürüyüşünde buluştu: Tecrit kırılacak!

16 Şubat’ta ise Avrupa’nın birçok ülkesinden Strasbourg’a akın eden on binler, “Öcalan’a özgürlük”, “Leyla Güven onurumuzdur” sloganıyla yürüdü.

Avrupa’da yaşayan Kürdistanlılar ve Türkiyeli devrimci kurum, örgütler ve uluslar arası enternasyonal aktivistler, kurumlar, 15 Şubat uluslararası komplosunu protesto etmek ve tecride karşı Leyla Güven öncülüğünde yürütülen açlık grevi direnişçilerine destek vermek amacıyla Strasburg’da toplandı. On binlerce kişi Strasburg merkez istasyonda toplanarak mitingin yapılacağı Rue des Venneaux alanına yürüdü.

 

Yürüyüşe Lüksembourg’dan Strasbourg’a yapılan uzun yürüyüdşe yer alan enternasyonalistler ve gençlerin, Basel’den Strasbourg’a yürüyen siyasetçiler, sanatçılar, kurum temsilcilerinin de içinde olduğu yürüyüşçüler öncülük etti.

“Tecridi kıralım, faşizmi yıkalım, Kürdistan’ı özgürleştirelim”, “Öcalan’a özgürlük” ve açlık grevi direnişlerini selamlayan pankartlar arkasında yürüyen on binler, hep bir ağızdan farklı dillerde “Öcalan’a özgürlük”, “Yaşasın zindan direnişleri”, “Leyla Güven onurumuzdur”, sloganları attı. Yürüyüşte Öcalan ve Leyla Güven posterleri, birçok merkezdeki açlık grevi direnişçilerinin fotoğraflarının yanı sıra PKK, KCK, YPG-YPJ, PYD, MLKP, Devrimci Cephe, ATİK, ADHK’nın yani sıra birçok kurumun bayrakları taşındı.

DTK Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven ve Hewlêr direnişçisi Nasır Yağız, 15 Şubat komplosunu 20. yılında protesto etmek amacıyla Strasbourg’da yapılan mitinge görüntülü mesaj gönderdi.

Görüntülü mesajda Strasbourg mitingi ve uzun yürüyüşçülerini selamlayan Güven, uzun yürüyüşlerin ve birçok alandaki direnişlerin kendilerine güç verdiğini kaydetti. Güven devamla şunları ifade etti: “Ülkeden binlerce km uzakta yaşayan ve bu süreç içerisinde yurtseverliğinden hiçbir zaman vazgeçmeyen değerli arkadaşlarım, yoldaşlarım hepinizi Amed zindan direniş ruhuyla selamlıyorum. Bu eylemde beni yalnız bırakmayan başta 4 parça Kürdistan ve zindanlarda direnişte olan ve Strasburg’da açlık grevinde olan arkadaşların eylemi kritik ve önemli bir aşamaya geldi. Bu eylemlerle birlikte tecridin kırılması gerektiğini bütün dünyaya duyurmuş haldeyiz. Bunun da en büyük payı Avrupa’da yaşayan halkımıza düşüyor. Sesimizin dünyaya duyurulmasına vesile oldu. Eylemimizin başarıya gideceğine yürekten inanıyorum.”

Yağız, “Başarıya ulaşmanın Kürt halkının elindedir. Önemli olan var olan direnişi büyüterek her alana yaymaktır. Avrupa’daki halkımız Strasburg’daki direnişe sahip çıksın ve daha çok sahiplensin” dedi.

“Umudumuz var olan direnişle Avrupa’yı sallayarak, onları İmralı’nın kapısına gitmeye zorlamak” diyen Yağız, “Bilmemiz gereken şudur; Kürt halkı Öcalan’dan haber almadan, onunla doğrudan bire bir görüşmeden direnişten vazgeçmeyecektir. Başka türlü de barış olmaz. Kürt halkının bu direnişine karşı sessiz kalamayız. Başkan Öcalan’a karşı bu tecrit kırılmadan da bizler, yaşamımızı durdurmalıyız. Zaman direniş, eylemlilik ve baş kaldırma zamanıdır, herkes olduğu yerde harekete geçmelidir. Strasburg’da bulunan enternasyonalistleri de selamlıyorum, zaman artık eylem zamandır diyorum” ifadelerini kullandı.

Tecridin kırılması amacıyla 62. gündür açlık grevinde olan Strasbourg direnişçilerinin alana gelmesiyle kitle uzun süre hep bir ağızdan, “Yaşasın zindan direnişleri”, “Yaşasın Strasbourg direnişi” sloganları attı.

14 direnişçi adına ilk olarak söz alan direnişçi gazeteci Gülistan İke, komplonun amacına ulaşamayacağına vurgu yaptı. Leyla Güven başta olmak üzere birçok merkezde Öcalan üzerindeki tecridin kırılması amacıyla açlık grevinde olanları selamlayan İke, “Bizler tecridin kırılacağına inanıyoruz ve bu inançla direniyoruz. Bedenlerimiz erise de bizler tecridi kırılıncaya kadar direnişe devam edeceğiz” dedi. 

İke’nin ardından söz alan KCDK-E Eşbaşkanı Yüksel Koç “Bu tecrit sadece Başkan Apo’nun üzerinde değil, tüm Kürdistan’a yöneliktir. Bu tecrit, başkanın şahsında 4 parça Kürdistan’a, yurt dışındaki Kürtlerin, demokratlara, muhaliflere, Ortadoğu halklarına yöneliktir. Bize, yani hepimize yönelik bir imha savaşı yürütülüyor. Önümüzde 2 yol var: teslimiyet ve boyun eğme ya da özgür yaşam. Başkan Apo Kürt halkının, kadının özgürlüğünü temsil ediyor. Bedeli ne olursa olsun, biz bu tecridi kıracağız. Tecridi kıramazsak Kürdistanlılar ve bölge halkları katliam siyasetini durduramazlar. Bunu sadece tecridi kırabilirsek durdurabiliriz. Kemallerin, Hayrilerin ve Akiflerin ruhuyla, nasıl ki; onlar 1982’de Türk devlet faşizmini yendiysek, bizlerde bugün Leyla Güven’ öncülüğündeki direnişle Erdoğan ve faşizmini yıkacağız. Eğer bunun için bedel gerekiyorsa, biz bedeli vermeye hazırız” diye ekledi

Fransız sol-sosyalist kesimlerinde katılarak destek verdiği mitingde aynı zamanda aylardır Fransa sokaklarında olan Sarı Yelekliler adına da bir grup da katılarak, Kürt halkıyla dayanışma içerisinde olduklarının mesajını verdi.

On binleri katıldığı yürüyüş ve miting çeşitli konuşmalarla ‘’mücadeleyi büyütelim’’ mesajıyla sona erdi.

Devrimci Cephe Avrupa

Yazdır e-Posta

Devrimci Cephe Broşür Dizisi

Devrimci Cephe Broşür Dizisi 10 -  Neden Devrimci Cephe

Notice: Undefined variable: row in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95

Notice: Trying to get property of non-object in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95
Devrimci Cephe Broşür Dizisi 9 -  Yol Açıldı

Notice: Undefined variable: row in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95

Notice: Trying to get property of non-object in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95
Devrimci Cephe Broşür Dizisi 8 -  Haziranları Devrime Evriltmenin Taktik Gerekleri

Notice: Undefined variable: row in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95

Notice: Trying to get property of non-object in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95
Devrimci Cephe Broşür Dizisi 7 - Devlet, Faşizm..

Notice: Undefined variable: row in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95

Notice: Trying to get property of non-object in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95
Devrimci Cephe Brosur Dizisi 6 -  Orgutlenme

Notice: Undefined variable: row in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95

Notice: Trying to get property of non-object in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95
Devrimci Cephe Brosur Dizisi 5 -  Yabancılaşma

Notice: Undefined variable: row in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95

Notice: Trying to get property of non-object in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95
Devrimci Cephe Brosur Dizisi 4 - Propaganda

Notice: Undefined variable: row in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95

Notice: Trying to get property of non-object in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95
Devrimci Cephe Brosur Dizisi 3 - Yoldaslik

Notice: Undefined variable: row in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95

Notice: Trying to get property of non-object in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95
Devrimci Cephe Brosur Dizisi 2 - Siyasi Egitim Uzerine

Notice: Undefined variable: row in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95

Notice: Trying to get property of non-object in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95
Devrimci Cephe Brosur Dizisi 1 - Devrimci miyiz?

Notice: Undefined variable: row in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95

Notice: Trying to get property of non-object in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95
Nisan Koprusu

Notice: Undefined variable: row in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95

Notice: Trying to get property of non-object in /home/devrimc2/public_html/modules/mod_bt_contentshowcase/tmpl/themes/metro/metro.php on line 95